Plenković o Nacionalnoj razvojnoj strategiji koja nema konkretnih mjera: 'To je okvirno'

Prije predstavljanja s Nacionalnom strategijom upoznati su predsjednik RH i predsjednik Sabora

Premijer Andrej Plenković predstavlja Nacionalnu razvojnu strategiju Republike Hrvatske do 2030. godine, o kojoj se raspravljalo na današnjoj sjednici Vlade.

Na istoj sjednici premijer je, među ostalim, govorio o “jasnom trendu smanjenja rasta” broja zaraženih koronavirusom, iako je broj zaraženih u posljednja 24 sata bio rekordan.

Usklađivanje ostalih dokumenata sa Strategijom

Presicu je Plenković otvorio govoreći o Nacionalnoj strategiji. Kazao je da su s njom danas upoznati predsjednik RH Zoran Milanović i predsjednik Sabora Gordan Jandroković.

“Na ovom dokumentu radila su ministarstva te šira stručna i akademska zajednica. Ovo je krovni strateški dokument za desetljeće pred nama. Hrvatska ima ogroman broj strateških dokumenata, i svi oni trebaju biti usklađeni s ovim krovnim dokumentom”, kazao je premijer.

Ambiciozni ciljevi

„Hrvatska je trenutno zbog pandemije suočena s najvećim zdravstvenim, društvenim i gospodarskim izazovima od Domovinskog rata, a još je nepoznato do kada će kriza trajati. Važnije je nego ikada pravodobno prepoznati nove trendove. Nacionalnom razvojnom strategijom imat ćemo sveobuhvatan strateški akt. Ta vizija na sažet način nastoji objediniti najvažnije čemu svatko od nas i ako društvo stremimo”, nastavio je Plenković.

Ciljevi strategije su prepoznati hrvatske razvojne potencijale, ublažiti posljedice krize te potaknuti što brži gospodarski oporavak i osigurati razvoj u sljedećem desetljeću uz podizanje podizati standarda građana, kazao je premijer, dodavši da će idućih trideset dana trajati proces javnog savjetovanja. “Četiri smjera Strategije su održivo gospodarstvo, jačanje otpornosti, zelena i digitalna tranzicija i ravnomjeran razvoj Hrvatske”, dodao je.

Potom je Plenković predao riječ ministrici regionalnog razvoja i fondova Europske unije Nataši Tramišćak kako bi predstavila konture nacionalne strategije.

Nisu navedene konkretne mjere

Na pitanje kojim konkretnim mjerama namjerava provesti zacrtano u Strategiji, premijer je rekao da dokument nije koncipiran na taj način. „Jako je važno u ovoj raspravi reći da je ovo okvirni strateški akt. To nije operativni plan niti sektorska strategija. Takav dokument ne podrazumijeva provedbene dokumente po pojedinim strateškim ciljevima. Kada govorimo o provedbi, za to postoje Vlada, resori, proračun i različita tijela, te čitav niz drugih akata koji su ispod tog strateškog akta“, odgovorio je premijer, dodavši kako sad želi široku javnu raspravu o donesenom dokumentu.

Dokument ima 142 stranice i obuhvaća sve smjerove razvoja društva, ubacila se ministrica Tramišćak. „Bilo je važno da u jednom dokumentu zadamo smjer, da nemamo više 200 dokumenata kroz koje je to razbacano“, kazala je ministrica.

Svi se mogu uključiti

Na pitanje o tome hoće li oporba biti uključena u dogovore oko Nacionalne strategije, premijer je istaknuo kako je uputio pismo predsjedniku Milanoviću tražeći da imenuje svog predstavnika u Upravljačkom odboru. Saborskoj oporbi premijer i dalje zamjera to što se sredinom srpnja nisu odazvali njegovom pozivu na sastanak. “Oni su to svi do jednog odbili! Nitko nije htio doći”, rekao je Plenković, koji je ipak pozvao oporbu i sve druge zainteresirane da se uključe.

Premijer je naglasio kako se s donošenjem Strategije ne kasni. “Ovaj akt je u izradi dulje vremena. Mi smo ga, kao što bi svatko napravio, morao prilagoditi zbog okolnosti koje je donijela ova godina. Imali smo promjenu na čelu ministarstva ministrice Tramišćak, imamo i novu Vladu, danas smo odlučili dati adekvatnu pažnju tom dokumentu. On ništa ne kasni”, kazao je.

Na pitanje je li u izradu dokumenta bila uključena bivša ministrica Martina Dalić, Nataša Tramišćak je odgovorila da je ona 2017. godine bila uključena u Upravljački odbor kao ministrica gospodarstva. “Koliko je dalje sudjelovala u izradi dokumenta ne znam”, kazala je ministrica.

Plenković će se cijepiti

Novinare je zanimalo hoće li se članovi Vlade cijepiti. “Mi ćemo napraviti plan. Kada cjepivo bude verificirano, prvo će ići ranjive skupine. Kada se namire svi oni koji trebaju, onda ćemo ići mi. Ja nisam nepovjerljiv prema cijepljenju”, kazao je Plenković.

Na pitanje o tome hoće li s predsjednikom Milanovićem početi komunicirati izravno, budući da se čini kako njemu ne odgovara komunikacija preko ureda, premijer je dogovorio da ne namjerava slati nikakva pisma. “Rado ću s predsjednikom potpisati poziv koji ćemo poslati drugim članovima Vijeća za nacionalnu sigurnost kada bude donesena odluka o datumu održavanja. Korespondenciju na ovu temu će i dalje voditi predstojnik mog Ureda Zvonimir Frka Petešić s Orsatom Miljenićem“, kazao je premijer.

Plenković je kazao da sjednice VNS-a nije osobno dogovarao ni s bivšom predsjednicom Kolindom Grabar-Kitarović. „Nema nikoga ovdje tko osporava održavanje sjednice VNS-a. Mi se želimo naći“, kazao je. “To je vrsta tehničkoga dogovora o sadržaju, terminu i dnevnom redu. Kada se postigne dogovor, dobit ćemo na supotpis poziv, i to će biti sve”, dodao je.