Počela je ultimativna faza; Zapad priprema ukrajinske vojnike za konačni obračun

Kijev će uskoro imati vrhunski uvježbane snage opremljene najmodernijim oružjem

Ukrainian soldiers prepare a self-propelled 220 mm multiple rocket launcher "Bureviy" to fire towards Russian positions on the front line, eastern Ukraine on November 29, 2022, amid the Russian invasion of Ukraine. (Photo by ANATOLII STEPANOV / AFP)
FOTO: AFP

Današnja ostavka njemačke ministrice obrane Christine Lambrecht predstavlja eskalaciju prigušenog sukoba koji već neko vrijeme traje između europskih saveznika Ukrajine. Uzrok sukoba je dvojba treba li toj zemlji poslati moćne zapadne tenkove koji bi sigurno pomogli da se ruske snage izbace s okupiranih područja, ali bi i povećali rizik od širenja rata s Moskvom. Više o tom pitanju Telegram je pisao u tekstu o ostavci ministrice Lambrecht.

Odlazak Christine Lambrecht otvara prostor da resor obrane u njemačkoj vladi preuzme osoba sklonija naoružavanju Ukrajine tenkovima Leopard 2. S obzirom na to da su Leopardi najbrojniji glavni borbeni tenkovi u naoružanju europskih vojski, i da ih ostale države ne smiju prodati ili donirati bez dopuštenja Berlina, jasno je kako bi odluka novog ministra o tom pitanju mogla drastično utjecati na ishod sukoba u Ukrajini. No, potresu u Njemačkoj poseban značaj za nastavak rata daje vijest koja je stigla iz Pentagona.

Više američkih medija objavilo je kako je trening nove grupe Ukrajinaca započeo jučer u američkoj bazi Grafenwoehr Training Area, koja se nalazi u Bavarskoj. Prvi čovjek vojske SAD-a, general Mark Milley, objasnio je kako je riječ o prvoj skupini koja će biti obučena u skladu s posebnim pristupom za koji su se odlučili američki stratezi. Riječ je o proširenom, sofisticiranijem programu obuke ukrajinskih snaga koji će biti usredotočen na sudjelovanje u operacijama velikih razmjera, i namijenjen je jačanju sposobnosti Ukrajine da oslobodi teritorij od ruskih okupatora.

Moderna NATO obuka

Grupe od oko 500 Ukrajinaca prolazit će obuku fokusiranu na ono što američka vojska naziva ratovanjem kombiniranim sredstvima. Riječ je o načinu borbe koji podrazumijeva koordiniranu upotrebu tenkova, topništva, borbenih vozila i drugog oružja pažljivo sinkroniziranog tako da neprijatelju nanese što veću štetu. “Trebat će malo vremena”, rekao je general Milley. “Pet, šest, sedam, osam tjedana, tko zna. Vidjet ćemo kako će obuka napredovati, ali kritično je važno da s tim počnemo odmah.”

Vojni stručnjaci ističu kako će novoobučeni borci pomoći ukrajinskoj vojsci da se dodatno odmakne od zastarjele sovjetske taktike ratovanja, koja podrazumijeva opsežnu artiljerijsku pripremu te trošenje golemih količina raketa i granata. S obzirom na sve ozbiljnije probleme koje objema zaraćenim stranama stvara pomanjkanje topničkog streljiva, moderniji način borbe trebao bi predstavljati i veliku logističku prednost za Ukrajince.

Još detalja o novom načinu obuke ponudio je glasnogovornik Pentagona general Pat Ryder, objasnivši da će u prvoj fazi temeljne vojničke vještine zajedno trenirati jedinice veličine bataljuna, odnosno ranije spomenutih petstotinjak boraca. “Slijedit će obuka na razini manjih jedinica, desetina, vodova i satnija, koja će kulminirati ponovnim okupljanjem u bataljune i vježbanjem naprednijih manevara. Vrlo je važno što će obuku proći i kompletna zapovjedništva ukrajinskih bataljuna”, dodao je.

Standardi superiorni rusko-sovjetskim

Obuka po standardima NATO saveza u posljednjih se godinu dana pokazala superiornom rusko-sovjetskoj obuci u čak dva ratna sukoba. Ukrajinski vojnici uvježbani na Zapadu odigrali su ključnu ulogu u zaustavljanju ruske vojske tijekom prve faze rata, kada su obranjeni Kijev i Harkiv. Taktika koja počiva na brzim prodorima malih, mobilnih jedinica, razvijena u suradnji s instruktorima NATO pakta, donijela je Ukrajini uspjehe i u drugoj fazi rata, kada su oslobođeni veliki dijelovi istoka i juga zemlje, zaključno s Hersonom.

Osim na ukrajinskom bojištu, borci uvježbani po NATO standardima pobjedu su odnijeli i u sukobima Azerbajdžana i Armenije. Vojni stručnjaci vjeruju da su časnici školovani na turskim vojnim akademijama bili najvažniji faktor za uspjehe azerbajdžanske vojske u borbama oko Gorskog Karabaha, protiv koje Armenci obučeni za ratovanje po sovjetskim principima nisu imali nikakve šanse.

Kijev će uskoro imati vrhunsku armiju

Osim SAD-a, značajan broj ukrajinskih vojnika uvježbavaju instruktori iz Njemačke, Velike Britanije i Poljske. Premda su kritike zbog oklijevanja da opremi Ukrajinu tenkovima opravdane, ne može se reći da je Njemačka podjednako škrtarila pri obuci Ukrajinaca. Washington Post nedavno je objavio kako će stručnjaci Bundeswehra do lipnja uvježbati 5000 ukrajinskih boraca.

Velika Britanija još je sredinom prošle godine počela opsežan program rada s ukrajinskim snagama, uz cilj da svaka četiri mjeseca izbaci 10.000 moderno uvježbanih vojnika. Znatno je teže doći do provjerenih brojeva o Ukrajincima koje uvježbava Poljska, ali sigurno je da se radi o tisućama, a možda i o desecima tisuća boraca. Kada se tome pribroje ukrajinski vojnici koje obučavaju ostale članice NATO saveza, čini se da će Kijev uskoro raspolagati s pravom armijom uvježbanom na Zapadu.

Kakve su šanse ruske vojske?

Konačnim dokazom da je Zapad odlučio uložiti ozbiljne napore kako bi pomogao u izbacivanju Rusa iz Ukrajine može se smatrati nedavno potpisana deklaracija EU i NATO-a. Izjave vodećih ljudi dva moćna saveza sugeriraju kako Kijev konačno može računati na to da će dobiti oružje koje traži od početka rata. “Podržavam svu pomoć koja je potrebna Ukrajini”, odgovorila je na konferenciji za medije predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen na pitanje podržava li da se Ukrajini dostave zapadni tenkovi.

I glavni tajnik NATO-a Jens Stoltenberg rekao da treba pojačati pomoć Ukrajini. Najavio je da će se ovaj tjedan održati razgovori s ukrajinskom stranom koja bi trebala specificirati kakvu pomoć očekuje. “Sljedeći tjedan predviđeni su razgovori s Ukrajincima kako bismo vidjeli kakvo im je naoružanje potrebno i tko ga među saveznicima može isporučiti”, rekao je Stoltenberg, prenijela je Hina.

Ako vrhunski obučeni Ukrajinci dobiju i njemačke tenkove…

Ako sve bude išlo u skladu s deklariranim planovima zapadnih saveznika, Putinovi vojnici na okupiranim područjima Ukrajine uskoro bi se mogli suočiti sa silom mnogostruko jačom od one koja im je već nanijela poraze u prethodnim fazama rata. A ako ta sila uz vrhunsku obuku dobije i prikladno naoružanje, posebno njemačke tenkove Leopard 2, šanse da će ishod rata biti povoljan za Putina drastično padaju.

Da je Kremlj toga svjestan jasno je iz prijetnji koje je su počele stizati čim se povećala mogućnost za isporuku tenkova Kijevu. “Posebna vojna operacija će se nastaviti, a tenkovi gore i gorjet će”, poručio je Putinov glasnogovornik danas. Sam ruski predsjednik reagirao je još gnjevnije, barem sudeći prema njegovoj reakciji koju je prenio kremaljski agitprop. “Vladimir Putin skrenuo je pozornost na destruktivnu liniju kijevskog režima, koji se odlučio na intenziviranje neprijateljstava uz potporu zapadnih sponzora, koji pojačavaju isporuke oružja i vojne opreme”, objavljeno je.

Razlozi za neobuzdane reakcije moskovske vrhuške prilično su jasni. S obzirom na već poznate probleme koje ruske snage imaju s moralom vojnika, kvalitetom opreme i profesionalnošću zapovjednog kadra, kako ne bi bili nervozni?