Političari non stop pričaju o demografiji, a MUP 4 godine nije riješio diskriminaciju policajki koje su rodile

Na školski primjer diskriminacije na poslu upozorila je Pravobraniteljica; MUP joj je 2015. prvi put rekao da će riješiti problem

Zagreb: U Banskim dvorima održana 115. sjednica Vlade RH 20.09.2018., Zagreb - 115.sjednica Vlade RH odrzana je u Banskim dvorima.      Davor Bozinovic                  Photo: Igor Soban/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

Demografija je i dalje top tema hrvatske politike, cilj radi kojeg se zabrinuto kima glavama, izriču posebno patetične fraze i pišu prikladnom emocijom i domoljubnim zanosom nakićeni politički programi.

Predsjednica Republike Kolinda Grabar-Kitarović u svom je nedavno predstavljenom programu za drugi mandat čak izdvojila trudnice kao posebnu kategoriju osjetljivih društvenih skupina. “Prema važećem Zakonu o radu, poslodavac ne smije odbiti zaposliti ženu zbog njezine trudnoće, niti joj zbog trudnoće, rođenja ili dojenja djeteta smije ponuditi sklapanje izmijenjenog ugovora o radu pod nepovoljnijim uvjetima.

Iako je iz ovoga razvidno da zakon štiti trudnice i rodilje, ipak se i u Hrvatskoj, kao i u EU, još bilježe brojni slučajevi otkaza radnicama trudnicama i dojiljama te diskriminacija u zapošljavanju mladih žena. Društvena klima, odnosno naša pažnja, razumijevanje i poštovanje koje dugujemo ženama koje na svijet donose novi život, za odluku o majčinstvu jednako su važni kao i socioekonomski uvjeti u društvu”, kaže se u predsjedničinom predizbornom programu. Ali, čini se da je pričati izuzetno lako. S djelovanjem ide malo teže.

Ili dijete, ili plaća

Prije skoro punih godinu dana, Telegram je pisao o bizarno jednostavno rješivom slučaju diskriminacije trudnica i rodilja u hrvatskoj policiji. Naime, uvjet napredovanja u policijskim zvanjima – o kojima, jasno, ovisi i visina plaće, je da policajac ili policajka neprekidno budu u službi najmanje četiri godine. U te četiri godine se, međutim, ne ubraja odsutnost s posla duža od šest mjeseci, osim pod posebnim uvjetima. Među tim uvjetima nema bolovanja zbog čuvanja trudnoće ili rodiljnog dopusta.

Ima i još – da bi se napredovalo u službi treba pristupiti ocjenjivanju. Izostanak iz službe u roku od šest mjeseci do jedne godine odmah policajca ili policajku isključuje iz mogućnosti da pristupe ocjenjivanju, odnosno, da napreduju u službi. Ukratko, policajka koja želi imati dijete (ili, još gore po njenu platnu listu – više djece) suočena je s dosta jasnim usporavanjem u napredovanju karijere.

Školski primjer

Ovo je školski primjer diskriminacije po spolu. I nije to zaključak nadobudnog Telegramovog autora, već Pravobraniteljice za ravnopravnost spolova Višnje Ljubičić. I ne samo nje – u svom odgovoru na ovotjedni upit Telegrama, Pravobraniteljica se pozvala i na dvije odluke Europskog suda pravde u sličnim slučajevima. Posebno je zanimljiv slučaj Loredane Napoli iz 2014. godine, kojoj je bio onemogućen pristup stručnom usavršavanju zbog odsustva temeljem trudnoće, što je Europski sud pravde ocijenio spolnom diskriminacijom.

No, sve ovo znaju i Ministarstvu unutarnjih poslova. I to još od 2015. godine, krajem koje im je Višnja Ljubičić objasnila da diskriminiraju svoje zaposlenice i da moraju izmijeniti sporne propise. Tadašnji ministar Ranko Ostojić je obećao da će krenuti u izmjenu, no vrlo brzo nakon toga je krenuo u – oporbu.

Obećanja i šutnja

Kako se do 2018. godine ništa nije mijenjalo, Pravobraniteljica je, o čemu smo lani pisali, opet zatražila od MUP-a, kojeg sad vodi ministar Davor Božinović, da izmijeni diskriminatorne propise. Dobila je obećanja da će se to dogoditi, pojačana činjenicom da je u travnju prošle godine formirana posebna radna skupina koja bi trebala izmijeniti Uredbu o uvjetima za stjecanje policijskih zvanja. I u naknadnom odgovoru Telegramu, Ministarstvo je ustvrdilo da će se Uredba mijenjati na način da se u vrijeme potrebno za redovno promaknuće računa i izostanak zbog čuvanja trudnoće, odnosno rodiljnog dopusta.

To je bilo prije 11 mjeseci. Uredba do danas nije izmijenjena, iako radna skupina za njenu izmjenu, eto, zasjeda od travnja 2018. godine. Novi upit MUP-u o tome kad će se Uredba izmijeniti poslali smo 14. listopada. Odgovor još nismo dobili.

Pažnja samo u predizbornim programima

Ne treba, međutim, prebrzo zaključiti da se ama baš ništa nije napravilo u skoro punih godinu dana na rješavanju ovako očitog problema diskriminacije. Kako nam je u svom odgovoru otkrila Pravobraniteljica za ravnopravnost spolova i ona je početkom 2019. godine dobila odgovor iz MUP-a da radna skupina radi na izmjeni uredbe.

“Na radnom sastanku u uredu Pravobraniteljice s predstavnicima MUP-a usuglašeno je da ovakva diskriminacija ne šteti samo policijskim službenicama – koje su direktno diskriminirane temeljem trudnoće i materinstva, već ugrožava cjelokupne napore Vlade RH koji se intenzivno poduzimaju u području demografske i nacionalne populacijske politike te je istaknuto kako je radna skupina uvažila preporuke i upozorenja Pravobraniteljice i da se predviđenim izmjenama Uredbe nastoji doprinijeti u području ravnopravnosti spolova u MUP-u i osnaživanju policijskih službenica u području trudnoće i materinstva”, stoji u odgovoru Višnje Ljubičić Telegramu.

Promjene sporne Uredbe, međutim, i dalje, a evo je već kraj 2019. godine, nema. A da netko doista obrati pažnju o kojoj se toliko piše po predizbornim programima?