Pravobraniteljica na Telegramu napada besmislene pripreme koje se prodaju djeci: 'To je nepoštena poslovna praksa'

Bizarne pripreme mogu negativno utjecati na mentalno zdravlje djece, naglašava Pirnat Dragičević

FOTO: Neva Zganec/PIXSELL

Pravobraniteljica za djecu, Helenca Pirnat Dragičević, reagirala je na Telegramov tekst o bizarnim pripremama za nacionalne ispite koje neki privatnici nude i prodaju za stotinjak eura po predmetu. Riječ je, kao što smo pisali, o besmislenim pripremama jer je cilj nacionalnih ispita da učenici na njih izađu neopterećeni i bez prethodne pripreme, kako bi obrazovna politika dobila realnu povratnu informaciju o stanju obrazovnog sustava. Iz Ministarstva otvoreno apeliraju da nikakve pripreme ovdje nisu potrebne.

No, tržište ovih priprema cvate unazad nekoliko mjeseci pa smo pronašli jedne koje su se promovirale toksičnim sloganom “Ne postoji neuspjeh, samo lekcija – budi 5,0”. U promociji su povlačili i paralelu s malom maturom, koja s nacionalnim ispitima nema nikakve veze. Time su, kako je Telegramu pojasnio psiholog Boris Jokić, igrali na strah i neznanje roditelja. Pravobraniteljica za djecu sada u reakciji za Telegram ističe kako oglašavanje ovih priprema može negativno utjecati na mentalno zdravlje djece. Ono predstavlja i, dodaje, nepoštenu poslovnu praksu.

Adekvatan sustav za nacionalne ispite

Pirnat Dragičević u opsežnom komentaru kaže kako prije svega očekuje od Ministarstva znanosti i obrazovanja da pruži potpune informacije – i djeci i roditeljima – o nacionalnim ispitima, svrsi njihovog provođenja te eventualnim mogućnostima pripreme. Istaknimo ovdje kako je Ministarstvo Radovana Fuchsa na Telegramov upit već eksplicitno poručilo kako nacionalni ispiti niti su mala matura niti će to ikada postati. Osim toga, poručili su kako ne vide “apsolutno nikakvog racionalnog razloga da netko plaća ili provodi pripreme za nacionalne ispite”.

Pomoću njih, kazali su, pokušavaju dobiti “stvaran trenutni uvid u stanje u sustavu”, koji bi izostao da se učenici za ove ispite pripremaju. Pravobraniteljica potom navodi kako vjeruje da je naš odgojno-obrazovni sustav koncipiran na način da svakom djetetu osigura kvalitetno obrazovanje i stjecanje znanja potrebnih za uspješno svladavanje nacionalnih ispita.

Štetnost imperativa ‘Budi 5,0’

Zatim se osvrće na izrazito štetan imperativ općeg prosjeka ocjena 5,0, s kojim su se reklamirale pripreme za nacionalne ispite o kojima smo pisali. Taj imperativ, kaže Pirnat Dragičević, pred djecu postavlja prevelika i nerealna očekivanja. Ona se, objašnjava, zatim negativno odražavaju na mentalno zdravlje djece, prvenstveno one djece koja ne mogu pratiti očekivanja roditelja i ne uspijevaju ostvariti idealan prosjek.

“Tu vidimo prostora za dodatni odgojno-obrazovni rad, kako s djecom tako i s roditeljima. Stoga apeliramo na roditelje da se o nacionalnim ispitima informiraju u okviru odgojno-obrazovnih ustanova”, kaže Pravobraniteljica za Telegram. U konačnici se detaljno osvrće na problematično oglašavanje priprema na koje smo naišli. Ističe kako djeca postojećim propisima nisu adekvatno zaštićena od potencijalno negativnih utjecaja reklama. Istovremeno, upozorava, pritisak oglašivača na djecu je vrlo snažan.

Nepoštena poslovna praksa

Djeca i mladež, argumentira, sve su važnija skupina kupaca kompanijama, medijima i agencijama. Pritom je riječ, naglašava, o “ranjivoj, lakovjernoj i oglasnim porukama podložnoj” skupini. Ovu ranjivu skupinu, nastavlja, treba zaštititi od izravnog poticanja na kupnju, izravnog poticanja na uvjeravanje njihovih roditelja na kupnju te od iskorištavanja posebnog povjerenja koje maloljetnici imaju u roditelje ili druge osobe.

Slučaj oglašavanja priprema za nacionalne ispite s kojim smo je upoznali, Pirnat Dragičević apostrofira kao nepoštenu poslovnu praksu. “U konkretnom slučaju iznose se netočne tvrdnje i obavijesti vezane za sustav nacionalnih ispita, stvarajući pritisak na roditelje i djecu te ih se navodi da kupe oglašavani proizvod. Stoga bi se moglo zaključiti da opisani oblici ‘nepotrebnih’ usluga predstavljaju nepoštenu poslovnu praksu sukladno odredbama Zakona o zaštiti potrošača”, zaključuje Pravobraniteljica za djecu. Prema tom Zakonu, nepoštena poslovna praksa je zabranjena.