Predsjednica Europske federacije novinara: 'Napad ministrice na Telegramovu Doru Kršul apsolutno je nedopustiv'

Maja Sever reagira na grubi napad ministrice Obuljen Koržinek, koja je našu novinarku pokušala diskreditirati na osobnoj razini

Telegram je jučer objavio istraživački članak kojim je naša novinarka Dora Kršul otkrila kako je ministrica kulture i medija pod vrlo čudnim okolnostima i bez javnog natječaja isplatila 19,1 milijuna kuna Geodetskom fakultetu, za snimanje zgrada nakon potresa. Nešto kasnije, ministrica Obuljen Koržinek grubo se i na osobnoj razini obrušila na Doru Kršul, nastojeći joj diskreditirati integritet i profesionalizam. Maja Sever, predsjednica ugledne Europske federacije novinara taj napad smatra nedopustivim. Njezinu reakciju prenosimo u cijelosti


U Izvješću Rule of Law Europske komisije za Hrvatsku za 2023. i ove se godine navodi da, iako je pravni okvir za pristup informacijama ažuriran, kašnjenja u obradi zahtjeva novinara od strane javnih tijela ostaju problem u nekim slučajevima. Godine 2022. Ured Povjerenika za informiranje zaprimio je 40 pritužbi i 43 žalbe novinara o pristupu informacijama.

Dok izvješće Rule of Law govori o zahtjevima temeljem Zakona o pravu na pristup informacijama, Ministarstvo kulture i medija međutim mjesecima nije odgovaralo na pitanja iz standardnih novinarskih upita portala Telegram. Kolege iz Telegrama slali su vrlo konkretna pitanja o poslu s Geodetskim fakultetom, no jasni odgovori ministarstva Nine Obuljen Koržinek su izostali.

Tako se ne gradi kvalitetno medijsko okruženje

Kolege iz Telegrama podnosili su, zatim, zahtjeve temeljem Zakona o pravu na pristup informacijama, čime je Ministarstvo kulture i medija cijelu priču odvuklo u dugih sedam mjeseci istraživanja o tome kako su trošili javni novac.

Kao članica EU Hrvatska se deklarira kao zemlja koja prepoznaje medijski pluralizam i medijske slobode kao ključne stupove demokracije. U takvom društvu nužno je da predstavnici izvršne vlasti jasno i nedvosmisleno odgovaraju novinarima – napose javnosti – na sva pitanja od javnog interesa, posebno ona o tome kako troše javni novac. I kada su pitanja teška, treba krenuti od sebe. Mjesecima ne odgovarajući na konkretna pitanja redakcije Telegrama, Ministarstvo kulture i medija lošim primjerom pokazuje kako se ne gradi sustav kvalitetnog i profesionalnog medijskog okruženja.

Pritom je reakcija ministrice kulture i medija, koja bi trebala graditi sustav zaštite novinara/ki – a kojom novinarku Doru Kršul i njezin rad naziva malicoznom, tendecioznim i zlonamjernim – apsolutno nedopustiva. Ona predstavlja još jedan pokazatelj kako nema prave političke volje da se ojača pluralizam medija i profesionalno novinarstvo u Hrvatskoj. Svojim radom kolegica Kršul pokazala je što znači i čemu služi i odgovara kvalitetno istraživačko novinarstvo – javnosti.