Presica u Zagrebu: ‘Cijevi koje pucaju starije su od 60 godina, zaposlit ćemo nove smetlare, kupujemo kamione’

Korlaet navodi da do preskakanja odvoza otpada dolazi jer se odvozi gdje je kritično

FOTO: Screenshot RTL

Zamjenici zagrebačkog gradonačelnika Danijela Dolenec i Luka Korlaet na redovnoj su konferenciji za medije u Gradskoj upravi, održanoj bez gradonačelnika Tomislava Tomaševića koji je pozitivan na koronavirus, između ostalog govorili o odvozu otpada u Zagrebu.

Novi model odvoza otpada trebao je biti uveden 1. srpnja, ali je prošlog tjedna to pomaknuto na listopad, a Korlaet je komentirao navodno “preskakanje” odvoza otpada, odnosno da nekad otpad ne bude odvezen na dane kada je to predviđeno. “Čistoća daje sve od sebe da nema preskakanja odvoza”, kazao je Korlaet dodavši kako su u tijeku natječaji za novih 50 vozača te da pripremaju nabavku novih kamiona.

“Postojeći kamioni se popravljaju. Radi se na ekipiranju, obnovi voznog parka. Eventualna preskakanja bih pokušao obraniti na način da uslijed povećanog odvajanja imamo povećane količine plastike pa se dinamički događa redistribucija voznog plana i skuplja se tamo gdje je kritično. Onda možda dolazi do otežanog skupljanja na drugim mjestima. Zahtjevno je, jer se radi o različitim vrstama otpada, ali Čistoća s ovim ljudstvom i s ovom operativom daje sve od sebe da se to zbrine, a dogodit će se bolje ekipiranje i nabava novih vozila”, poručio je.

‘Razmišljamo o kompenzaciji za građane’

Zamjenik gradonačelnika je kazao i kako razmišljaju o kompenzacijskim mjerama za građane. “Kako bi se odužili na neki način. S druge strane uprava Čistoće razmišlja o stimulansima za djelatnike na terenu da budu nagrađeni za skupljeni otpad. Uz kompenzacijske mjere i stimulanse, te bolje ekipiranje i vozila, riješit će se ovaj problem”, poručio je.

Korlaet se osvrnuo i na ilegalna odlagališta otpada kazavši kako će taj problem riješiti “pojačanim nadzorom komunalnog redarstva” te da “kažnjavaju prekršitelje”. “Zamolili smo Čistoću da riješe neka ilegalna odlagališta kako bi se uvjeti života za tamošnje stanovništva poboljšali”, ustvrdio je.

Rekao je i kako je plan da sve kante za smeće u pješačkim zonama, koje mogu, budu spremljene u dvorišta, te da se radi na izgradnji podzemnih spremnika koji će, uglavnom biti rješenje za novije dijelove grada.

‘Mijenjamo cijevi, ali ne može preko noći’

Dolenec je napomenula da imaju dovoljno vozila hitne pomoći za pomoć građanima u slučaju toplinskog vala. Dodala je kako nabavljaju dodatna vozila te da nastoje nabaviti i defibrilatore. Govoreći o upisu u vrtiće kazala je kako su upravama dali uputu da smjeste što je više djece te da rade na zapošljavanju što više ljudi. Jučer je završio rok za žalbe oko mjesta u vrtićima, a Dolenec je rekla da će konkretnije podatke koliko će se djece moći upisati imati sljedeći tjedan. Istaknula je i da će tijekom pedagoške godine prenamjenom otvoriti nove kapacitete.

Korlaet se osvrnuo i na pucanje cijevi u gradu. “Zagreb ima 3500 kilometara vodovodnih cijevi od kojih je većina starih. Cijevi koje pucaju unatrag pola godine stare su 60 godina, a rađeni su od krutog materijala koji ne može izdržati promjene pritiska pa puca. Radimo na sukcesivnoj zamjeni cijevi, mijenjamo dva posto cijevi godišnje od najstarijih prema novijima. Taj problem se polako uklanja. Ne može se riješiti preko noći”, poručio je.

Zamjenici gradonačelnika su između ostalog govorili i da će u gradu nastaviti razvijati pješačke zone te da će objaviti natječaj za pročelnika gradskog ureda za mjesnu samoupravu, civilnu zaštitu i sigurnost, te za zamjenika pročelnika gradskog zavoda za zaštitu spomenika kulture i prirode.