Priprema se sječa u uredima Holdinga, mogli bi otpustiti 30 posto zaposlenih u administraciji

Navodno se radi o pozicijama kojih u Holdingu ima oko 450 i za koja je prosječna bruto plaća oko 19.000 kuna

Zagrebačka Gradska uprava od Nove godine ima 11 ureda manje – smanjila je njihov broj s 27 na 16. Istovremeno, u Zagrebačkom holdingu najavljuju i smanjenje broja zaposlenih. Kako piše HRT, socijalni partneri dobili su dokument od Uprave Holdinga u kojem se traži preraspodjela zaposlenika, kao i pregovori oko viška radnika.

Prema tom dokumentu od 5168 zaposlenih njih 544 je tehnološki višak. Predsjednik Sindikata Zagrebačkog holdinga – ZET-a Dražen Jović je istaknuo kako im je u interesu “resetirati sustav”. “Da stvarno svi skupa vidimo ima li ili nema viškova i na kojim su to radnim mjestima. Po nama radnika na rukovodećim mjestima ima, ali to ne znači sječu glava nego da vidimo stvarno tko radi, a tko je zaposlen samo reda radi”, rekao je Jović.

U Holdingu su danas potvrdili kako je pokrenut proces savjetovanja sa socijalnim partnerima te izvijestili da će javnost informirati kad završi taj proces. HRT neslužbeno doznaje da se razmatra rezanje do 30 posto radnih mjesta u administraciji, odnosno pozicije pod nazivima koordinator projekata, savjetnik ili pomoćnik voditelja ili direktora. Takvih pozicija u Holdingu ima oko 450, a riječ je o radnim mjestima s bruto plaćama od oko 19.000 kuna.

Oporba traži objašnjenja

Slavko Kojić, nekadašnji zagrebački pročelnik za financije za vrijeme Milana Bandića, slaže se da u Holdingu ima previše zaposlenih, ali ne i na koji način aktualna vlast rješava taj problem. “Nitko nikada nije od toga bježao da je zaposlenika i brojčano i strukturno više nego što ih je potrebno. Tome treba pristupiti ne na način da se sociopatski na staru godinu najavljuju otkazi”, kazao je Kojić.

Šef zagrebačkog HDZ-a Mislav Herman traži od gradonačelnika Tomislava Tomaševića da objasni kako su došli do brojke od 544 zaposlenih u Holdingu koji bi dobili otkaz. “Sad je već najavljeno blizu 7000 otkaza, ako ovoj brojci pribrojimo i oko 5800 roditelja odgojitelja koji također jednim potezom pera ostaju na cesti u 2022 godini”, naglasio je Herman.

Tomaševićeva zamjenica Danijela Dolenec jučer je za N1 istaknula kako su u pripremi poslovnog plana Holdinga za 2022. uočili veći broj višaka među zaposlenima. “Najveći dio, kada govorimo o viškovima, su duplicirana radna mjesta. Tu doista ima jako puno preklapanja. Istovremeno imamo i manjke”, kazala je Dolenec pritom istaknuvši Čistoću kao podružnicu s nedostatkom operativnih djelatnika.

Koalicijski partner nije zadivljen

Dolenec je rekla i kako će nekim djelatnicima Holdinga ponuditi prijelazak s administrativnog na operativni posao napomenuvši da je Čistoća bila potkapacitirana. “Uprava će i ovim viškovima u administrativnim poslovima ponuditi da prijeđu na operativne poslove. Da ljudi s uredskog posla idu na neke operativne poslove u Čistoći. Nemam uvid jesu li to vozači i organizatori terena, ali operativni poslovi o kojima ovisi funkcioniranje grada”, kazala je Dolenec.

SDP-ovac Renato Petek, koalicijski partner zagrebačke vlasti, danas je komentirao tu izjavu. “Pomalo je banalno reći da će netko iz ureda sjesti u kamion Čistoće ili voziti kosilicu jer naprosto to nije moguće. Netko tko ima B kategoriju ne može voziti kamion, možda može voziti bicikl u Čistoći ako će pristati uopće na takvu promjenu ugovora”, rekao je Petek i poručio: “Nedostaje radnika, a viška je djelatnika i u Holdingu i u raznim drugim gradskim tvrtkama”, rekao je Petek.

Istaknuo je kako najava o otkazima u Holdingu “nije ništa novo”, ali poručuje kako mu je još nedostupan cijeli plan restrukturiranja i rada Holdinga za sljedeću godinu. O mogućim otkazima razgovarao je i s platformom Možemo. “Bilo je spomena da će se krenuti u tom smjeru. To je bilo očekivano i od strane građana, s obzirom da su očekivalu promjenu. Građani žele vidjeti efikasniju gradsku upravu pa tako i svaku od ovih gradskih tvrtki i zanima ih hoće li doći do poskupljenja nekih usluga”, kazao je Petek.