Procurio razoran dokument za Kremlj: 'Rat u Ukrajini ubrzao je kraj fosilnih goriva, Putin sam uništava svoje carstvo'

Međunarodna energetska agencija predviđa da će Rusija do 2030. izgubiti polovicu prihoda od nafte i plina

Predsjednik Vladimir Putin već je izgubio rat u jednom ključnom aspektu, a to je njen ogroman utjecaj u globalnoj opskrbi energijom. On se drastično se smanjuje, vjerojatno zauvijek, a ruska naftna sila nikad se neće vratiti na razine koje je imala 2021. godine.

Tako tvrdi Međunarodna energetska agencija (IEA) u svom dokumentu Svjetski energetski pregled koji je objavila danas, piše Fortune. “Raskid je došao brzinom koju je malo tko mogao zamisliti da je moguć”, navodi organizacija u svom izvješću na 524 stranice.

Ruska će se opskrba stalno smanjivati

“Ruski izvoz fosilnih goriva neće se nikada vratiti ni u jednom od scenarija na razine viđene 2021.”, piše u dokumentu. Umjesto toga, ruski će prihodi od nafte i plina pasti za više od polovice, sa 75 milijardi dolara prošle godine na manje od 30 milijardi dolara 2030. godine.

I dok se Europa brzo prebacuje na opskrbu iz SAD-a i Bliskog istoka, ruska će se globalno stalno smanjivati. To je vrtoglava promjena za Putina, čija je zemlja do prošle godine opskrbljivala ogromnih 20 posto svjetskih fosilnih goriva.

Ova kriza, naravno, izazvala je duboku zabrinutost među milijunima stanovnika, čiji su računi za energiju skočili tijekom prošle godine. Unatoč tome, velike naftne tvrtke zaradile su nepredviđenu dobit od 2 trilijuna dolara, navodi se u izvješću IEA-e. Pet velikih naftnih kompanija – ExxonMobil, TotalEnergies, BP, Shell i Chevron – vjerojatno će u trećem tromjesečju ostvariti dobit od 50,7 milijardi dolara, malo manje od svog rekorda svih vremena u prethodnom kvartalu, prema procjenama Bloomberga ovog tjedna.

‘Nema povratka na ono što je bilo’

Ova je kriza, pišu, dramatična prekretnica za svijet, a potaknuta je ratom u Ukrajini, koji je izbio baš u trenutku kada se globalno gospodarstvo izvlačilo iz pandemije COVID-19. Dvostruki udarac proizveo je “krizu dubine i složenosti bez presedana”, kaže IEA, koja predstavlja glavne potrošače i proizvođače energije. “U tijeku je duboko preusmjeravanje međunarodne trgovine energijom”, kaže se u izvješću. “Mnogi obrisi ovog novog svijeta još nisu u potpunosti definirani, ali nema povratka na ono što je bilo.”

Predviđaju da će globalna potrošnja fosilnih goriva dosegnuti visoku točku ili se smanjiti, ne zbog apstraktnih budućih politika, već zbog promjena koje su već u tijeku. Kako prodaja električnih vozila bude rasla, globalna će potražnja za naftom dosegnuti vrhunac sredinom 2020-ih – desetljeće ranije nego što je organizacija prethodno predvidjela.