Sad je i službeno: Radovan Fuchs novi je ministar obrazovanja

Bit će mu ovo drugi ministarski mandat; na čelu resora bio je u Vladi Jadranke Kosor

Radovan Fuchs upravo je novinarima okupljenima pred Vladom kazao kako je prihvatio ponudu premijera Plenkovića i bit će novi ministar znanosti i obrazovanja. Kazao je to nakon današnjeg sastanka s premijerom. Na pitanje o tome kako ocjenjuje mandat svoje prethodnice Blaženke Divjak, kazao je kako nijedan ministar ne dolazi da bi nešto namjerno pokvario i unazadio. “Uglavnom radi onako kako misli da je najbolje da radi. I mislim da se tu trebam zaustaviti”, rekao je budući ministar obrazovanja.

Kazao je i kako će mu prioritet, u ovome trenutku, biti organizacija nastave od jeseni s obzirom na pandemiju koronavirusa. Što se tiče online nastave u većem dijelu drugog polugodišta protekle školske godine, kazao je kako je to bilo najbolje što se u tim okvirima moglo organizirati.

Drugi ministarski mandat

Fuchsu će ovo biti drugi ministarski mandat. Prvi je put dužnost ministra znanosti, obrazovanja i sporta obnašao od 2009. do 2012. u Vladi Jadranke Kosor. Kosor je na Twitteru poručila da je s Fuchsom u Vladi dobro surađivala.

Telegram je nakon izbora pisao o Fuchsu kao najizglednijem kandidatu za ministra obrazovanja. Tijekom kampanje uoči parlamentarnih izbora, predstavljao je HDZ-ov obrazovni program, sudjelovao u sučeljavanjima i debatama i u stranci ga se smatralo opcijom koja predstavlja iznimno jak i ozbiljan izbor.

Prije ministarskog mandata u Vladi Jadranke Kosor, od 2004. do 2008. bio je pomoćnik ministru Draganu Primorcu u Upravi za međunarodnu suradnju Ministarstva, a potom od 2008. do 2009. obnaša dužnost Primorčevog državnog tajnika. Pomoćnik ministra bio je i u periodu od 1993. do 2000. u tadašnjem Ministarstvu znanosti i tehnologije.

Nova Strategija i nastavak reforme

U novije vrijeme, Fuchs je bio prisutan u obrazovnom resoru u ulozi premijerovog savjetnika za obrazovanje i koordinatora Ekspertne radne skupine za kurikularnu reformu. Nije se slagao s ministricom Blaženkom Divjak u načinu na koji se uvodi i provodi Škola za život. U predizbornim je sučeljavanjima jasno artikulirao kako smatra da je nužno provesti neovisnu znanstvenu analizu svega što je dosad učinjeno sa Škole za život. Zalaže se i za osnaživanje agencija odgovornih za vanjsko vrednovanje obrazovanja, poput NCVVO-a koji je zadužen za provedbu državne mature.

Sukladno obrazovnom programu HDZ-a, Fuchs bi trebao raditi na donošenju nove Strategije znanosti, obrazovanja i tehnologije. Za još uvijek važeću, iz 2014., Fuchs smatra kako je dobra u ciljevima i mjerama, “ali je pisana bez rokova, sadrži tri različita dokumenta, provođenje je komplicirano zbog paralalenih linija ‘zapovijedanja’”, govorio je u predizbornim sučeljavanjima i naglašavao da je nužno nastaviti s provedbom reforme obrazovanja.

Nikad usvojeni Fuchsovi zakoni

Iz razdoblja njegovog ministarskog mandata, valja istaknuti nikad usvojene tzv. Fuchsove zakone o znanosti, visokom obrazovanju i sveučilištu. Iz njegovog su Ministarstva tada komunicirali da se radi o paketu zakona kojim će se uvesti reforma sustava znanosti i visokog obrazovanja, stvoriti temelj za preobrazbu znanstvenih institucija u glavne pokretače društvenog razvoja, ali i kojim će se urediti trošenje proračunskih sredstava u visokom obrazovanju i znanosti. Tvrdili su i da će paket zakona uvesti mogućnost besplatnog studiranja svim redovitim studentima dok god redovito ispunjavaju svoje obveze.

Telegramovi sugovornici iz akademske zajednice Fuchsov su tadašnji mandat ocijenili kao solidan i korektan. Smatraju kako su njegova zakonska rješenja, koja su išla u smjeru integracije sveučilišta, bila dobra, no i da su ga u konačnom donošenju zakona blokirale “interesne grupacije koje su zaboravile na stranačke interese i okrenule se svojim, partikularnim akademskim interesima”. Te su interesne grupacije, tvrde naši sugovornici, bile pozamašne pa je zakonski paket na kraju propao.