Tko je Radovan Fuchs, donedavni Plenkovićev savjetnik koji figurira za novog ministra obrazovanja

Fuchsu bi, ukoliko se odvaži na preuzimanje zaista glomaznog resora znanosti i obrazovanja, ovo bio drugi ministarski mandat

Mediji su danas objavili neslužbenu informaciju da bi, u kadrovskoj križaljci nove Vlade, mjesto ministra obrazovanja trebao popuniti Radovan Fuchs, donedavni Plenkovićev savjetnik za obrazovanje i koordinator Ekspertne radne skupine za provođenje kurikularne reforme. Telegram je već pisao o Fuchsu kao najizglednijem kandidatu za ministra obrazovanja, a on je danas poručio da će o svemu još razmisliti tijekom vikenda, kada će se sastati i s premijerom.

Fuchsu bi, ukoliko se odvaži na preuzimanje zaista glomaznog resora znanosti i obrazovanja, ovo bio drugi ministarski mandat. Prvi je put dužnost ministra znanosti, obrazovanja i sporta obnašao od 2009. do 2012. u Vladi Jadranke Kosor. Prije ministarskog mandata, od 2004. do 2008. bio je pomoćnik ministru Draganu Primorcu u Upravi za međunarodnu suradnju Ministarstva, a potom od 2008. do 2009. obnaša dužnost Primorčevog državnog tajnika. Pomoćnik ministra bio je i u periodu od 1993. do 2000. u tadašnjem Ministarstvu znanosti i tehnologije.

Nikad usvojeni Fuchsovi zakoni

Iz razdoblja njegovog ministarskog mandata, valja istaknuti nikad usvojene tzv. Fuchsove zakone o znanosti, visokom obrazovanju i sveučilištu. Iz njegovog su Ministarstva tada komunicirali da se radi o paketu zakona kojim će se uvesti reforma sustava znanosti i visokog obrazovanja, stvoriti temelj za preobrazbu znanstvenih institucija u glavne pokretače društvenog razvoja, ali i kojim će se urediti trošenje proračunskih sredstava u visokom obrazovanju i znanosti. Tvrdili su i da će paket zakona uvesti mogućnost besplatnog studiranja svim redovitim studentima dok god redovito ispunjavaju svoje obveze.

Telegramovi sugovornici iz akademske zajednice Fuchsov mandat ocjenjuju kao solidan i korektan. Smatraju kako su njegova zakonska rješenja, koja su išla u smjeru integracije sveučilišta, bila dobra, no i da su ga u konačnom donošenju zakona blokirale “interesne grupacije koje su zaboravile na stranačke interese i okrenule se svojim, partikularnim akademskim interesima”. Te su interesne grupacije, tvrde naši sugovornici, bile pozamašne pa je zakonski paket na kraju propao.

Promjena Strategije i nastavak reforme

U novije vrijeme, Fuchs je bio prisutan u obrazovnom resoru u ulozi premijerovog savjetnika za obrazovanje i koordinatora Ekspertne radne skupine za kurikularnu reformu. Nije se slagao s ministricom Blaženkom Divjak u načinu na koji se uvodi i provodi Škola za život. U predizbornim je sučeljavanjima jasno artikulirao kako smatra da je nužno provesti neovisnu znanstvenu analizu svega što je dosad učinjeno sa Škole za život. Zalaže se i za osnaživanje agencija odgovornih za vanjsko vrednovanje obrazovanja, poput NCVVO-a koji je zadužen za provedbu državne mature.

Poznat je i po tome što je za još uvijek aktualnu Strategiju obrazovanja, znanosti i tehnologije govorio kako se radi o Andersenovoj bajci punoj lijepih želja. “Strategija je dobra u ciljevima i mjerama, ali je pisana bez rokova, sadrži tri različita dokumenta, provođenje je komplicirano zbog paralalenih linija ‘zapovijedanja’. Stoga želimo promijeniti Strategiju u tom pogledu, ali nastaviti s reformom obrazovanja”, rekao je na predizbornom sučeljavanju GOOD inicijative.

Kritika PR-u Divjak

U istom je sučeljavanju iskazao svoj stav kako ne misli da je nužno izdvajati zdravstveni i građanski odgoj u zasebne školske predmete. “Dodavanje zasebnih predmeta ne vodi dobrom, tu će onda biti pobune zašto jedan izbaciti, a drugi ne”, rekao je Fuchs početkom srpnja. Za mandat ministrice Divjak u sučeljavanju na Novoj TV rekao je da bi bio bolji da se radilo onoliko koliko se ulagalo u PR pa zaključio da joj mandat ocjenjuje “dvojkom-trojkom”.

Referirao se tada i na velik i dugotrajan štrajk prosvjetara 2019. “Štrajk je bio OK što se tiče primanja, ali inzistiranje na koeficijentima je dovelo do toga da im ne jamči stabilnost da će ga dobiti jer ga svaka Vlada može skinuti”, istaknuo je. Na pitanje o ocjeni mandata rektora Borasa, rekao je da ga “ne bi ocijenio”, a o ideji počasnog doktorata Milanu Bandiću izjavio je da misli “da ne bi bilo u redu”.

Radovan Fuchs (66) je doktor veterinarske medicine i biomedicinskih znanosti; redoviti je profesor Sveučilišta u Rijeci i znanstveni savjetnik na Institutu za medicinska istraživanja i medicinu rada. Tamo je i pomoćnik Ravnateljice za međunarodnu suradnju. Područje njegovog znanstvenog interesa je toksikologija otrova prirodnog podrijetla – mikotoksina kao i toksikologija pesticida – organofosfornih spojeva, posebice visokotoksičnih živčanih bojnih otrova, kao i istraživanje mehanizma njihovog djelovanja na organizam čovjeka i životinja.