Sad kad se upleo DORH, zgodno je podsjetiti što su Boras i Lakušić govorili o dekanici koja je trošila na Chanel

Tijekom više od dvije godine razotkrivanja afere na PBF-u, Sveučilište se nije baš htjelo miješati

Velika afera koju je prije dvije i pol godine otkrio Telegram na zagrebačkom Prehrambeno-biotehnološkom fakultetu, svoje repove vuče do posljednjih tjedana kada je policija izvijestila da je cijeli slučaj proslijedila DORH-u nakon dovršenog kriminalističkog istraživanja. Fakultet obilježen aferama svojih bivših čelnika, Jadranke Frece i Damira Ježeka, suočava se s vrlo opipljivim posljedicama njihovih poteza.

Izvještavali smo kako je faks morao platiti više od 100.000 nekadašnjih kuna za troškove odvjetniku kojeg je angažirala Frece u turbulentnoj završnici svog mandata i kako nakon sudske nagodbe vraćaju na posao glavnog tajnika kojem je Frece dala otkaz. Moraju mu isplatiti i plaće koje je zbog otkaza propustio dobiti. Nelagoda koja nakon svega ostaje rijetko je – tijekom cijele ove priče – doticala čelne ljude Sveučilišta u Zagrebu, bivšeg rektora Damira Borasa i aktualnog Stjepana Lakušića.

Borasova ‘oštra osuda’

Iako je, nakon Telegramovih otkrića, proračunski nadzor Ministarstva financija nad PBF-om do detalja opisao kako su Frece i Ježek baratali javnim novcem – kupovina nakita, ekskluzivne odjeće, sireva, pršuta na službenu karticu te malverzacije sa studentskim ugovorima – čelni ljudi Sveučilišta cijelom su pričom bili prilično neopterećeni.

Bivši rektor Boras tek se na naš upit, nakon što smo 2021. otkrili rastrošnost Frece i Ježeka, referirao na zbivanja na PBF-u. Zanimalo nas je tada hoće li, kao rektor koji prema Statutu Sveučilišta vodi brigu o zakonitosti rada dekana, poduzeti kakve korake prema vodstvu PBF-a.

Kratko nam je poručio kako Sveučilište u Zagrebu i njegova Uprava “oštro osuđuju svaki oblik nezakonitih radnji te će rektor u okviru svojih ovlasti odgovarajuće reagirati”. Napomenuo nam je tek kako je “dužnost svakog građanina Republike Hrvatske, u slučaju da ima vjerodostojna saznanja o nezakonitom djelovanju, takvo djelovanje prijaviti nadležnim tijelima Republike Hrvatske”. Nikada kasnije nije nam bila poznata njegova najavljena “odgovarajuća reakcija”.

Nitko ne spori Frece

Nakon Telegramovih otkrića, rastrošna dekanica Frece je u svibnju 2021. na Senatu Sveučilišta potvrđena za još jedan dekanski mandat. Kako smo tada izvijestili, njen je izbor Senat većinski potvrdio, uz dva suzdržana glasa. Na toj sjednici niti je Boras niti su članovi Senata sporio išta oko prijeporne dekanice, iako je Telegram u tom trenutku već objavio niz zabrinjavajućih informacija o njenom odnosu prema javnom novcu zbog čega je sada pod lupom pravosuđa.

Krajem prošle godine, Telegram objavljuje serijal tekstova o provedenom proračunskom nadzoru Ministarstva financija nad PBF-om. Nalaz proračunskog nadzora potvrdio je i dodatno produbio naša otkrića pa se javljamo novom rektoru, Stjepanu Lakušiću. Pitamo ga, s obzirom na nalaz proračunskih inspektora da je Frece postupala suprotno Zakonu o proračunu, kako sukladno Statutu nadzire zakonitost rada Frece te smatra li da su stečeni uvjeti da pokrene njenu suspenziju.

Neopterećen pristup

Lakušić nam pomalo neopterećeno odgovara kako Sveučilište nije ovlašteno pokretati i provoditi postupke kojima se ispituju činjenice, kaže kako “suradnja između svih dionika treba biti osigurana i transparentna”, dodaje da je “nadležnost rektora nadziranje zakonitosti koju utvrđuju drugi dionici sustava”. U konačnici nam pilatovski pojašnjava kako rektor provodi korektivne radnje tek kada “dionici zaduženi za zaduženi za istražne radnje utvrde odstupanja”.

Na fakultetu se zatim početkom ove godine stvara kritična masa koja više ne želi Frece za dekanicu. Istovremeno, ona angažira privatnu detektivsku agenciju da uručuje otkaze po faksu, kao i odvjetnika za vrtoglav iznos fakultetskog novca.

Lakušićevi razgovori

Stvar se uskoro neminovno prelijeva na sveučilišnu razinu pa na sjednici Senata u veljači ove godine dekan Prirodoslovno-matematičkog fakulteta Mirko Planinić postavlja rektoru Lakušiću pitanje o tome kako on vidi stanje na tom fakultetu. Lakušić govori kako je razgovarao s akterima koji su se prituživali na Frece; glavnim tajnikom koji je dobio otkaz, kao i s prodekanicom kojoj je otkaz najavljen. Kazao je da je razgovarao i s Frece.

“Iz razgovora s dekanicom vidljivo je da na Fakultetu nije ostvarena dobra komunikacija te da vodstvo Fakulteta mora što prije otvoreno razgovarati kako bi se problemi mogli riješiti”, naveo je Lakušić na Senatu u veljači. Istaknuo je i kako je nužno “međuljudske odnose dovesti na prihvatljivu razinu” te da “nije ni na čijoj strani, osim da je za ono rješenje koje će biti najbolje za studente i nastavnike koji su također suočeni s ovim izazovom”.

Rektorovo primirje

Sve kulminira 9. ožujka kada rektor Lakušić šalje dopis na PBF kojim obustavlja cijelu pokrenutu proceduru glasanja o razrješenju Frece s obrazloženjem da propisi PBF-a koji definiraju glasačko tijelo nisu adekvatni. Osim toga, Lakušić naređuje pokretanje koncilijacijskog roka od dva mjeseca tijekom kojeg nitko ne smije pokretati smjenu dekanice, a ona nikome ne smije dati otkaz.

U ova dva mjeseca Lakušićeva primirja, prema informacijama koje je prikupio Telegram, odvjetnik Zoran Vujasin kojeg je angažirala Frece napravio je spomenuti trošak od oko 100.000 kuna. Gomilali su se i troškovi plaće otpuštenog glavnog tajnika koje će mu faks sada morati isplatiti nakon što su ga vratili na posao.

Tišina nakon krim istraživanja

Konačno, početkom svibnja, po isteku Lakušićevog roka, Frece podnosi ostavku direktno Lakušiću pa on onda objašnjava Vijeću PBF-a da ono tu ostavku samo može prihvatiti. Gostujući usred turbulencija na PBF-u na N1 televiziji, Lakušić je – na pitanje je li ikad razgovarao s Frece o osebujnim troškovima na fakultetskoj kartici – odgovorio retoričkim pitanjem: “Izgledam li vam ja kao netko tko radi u Fini?”.

Zaključio je da on, prethodno kao dekan Građevinskog fakulteta, niti jedan račun nije platio karticom fakulteta. Nakon dovršenog kriminalističkog istraživanja, kada je prije nekoliko tjedana cijeli slučaj Frece i Ježeka proslijeđen DORH-u, Lakušić se u javnosti nije oglašavao na tu temu.