Samo u Hrvatskoj. Državni odvjetnik koji se obogatio na čudnom doživotnom uzdržavanju upravo predložen za člana DOV-a

Davor Petričević, doznajemo, mogao bi uskoro doći na novu, visoku funkciju

Državnoodvjetničko vijeće (DOV), kao što smo pisali u srijedu, prošlog je tjedna razriješilo dužnosti županijskog državnog odvjetnika u Osijeku, Davora Petričevića (64), ali on ima prilično izgleda da postane član Državnog sudbenog vijeća.

Naime, Davor Petričević jedan je od kandidata za budući sastav DOV-a, s obzirom na to da ga je Županijsko državno odvjetništvo u Osijeku, na čijem je čelu bio do 18. listopada ove godine, predložilo za člana tog tijela koje osigurava samostalnost i neovisnost državnog odvjetništva, imenuje i razrješuje državne odvjetnike i njihove zamjenike, te vodi stegovne postupke.

Kandidirati se mogu samo zamjenici

Zanimljiv je podatak da je Petričević razriješen 18. listopada, na istoj sjednici DOV-a na kojoj je donesena odluka o raspisivanju izbora za članove Državnoodvjetničkog vijeća. Za članove DOV-a, naime, mogu biti izabrati samo zamjenici državnog odvjetnika, što je Petričević postao danom razrješenje, 18. listopada.

Da je razriješen na nekoj od kasnijih sjednica DOV-a, Petričević se ne bi mogao kandidirati jer to mogu samo zamjenici. A kako je zamjenik županijskog državnog odvjetnika u Osijeku postao 18. listopada, danom razrješenja, nije imao zapreka za kandidaturu. I kandidirao se.

Natječaj o raspisivanju izbora za članove Državnoodvjetničkog vijeća iz reda zamjenika državnih odvjetnika objavljen je u tiskanom izdanju Narodnih novina 26. listopada. No, na mrežnim stranicama Državnog odvjetništva Republike Hrvatske već dan ranije, 25. listopada, objavljena su imena 35 kandidata. Među njima je i Davor Petričević. Glasovanje, odnosno izbor novog sastava Državnoodvjetničkog vijeća održat će se 24. studenoga.

O kandidatima se odlučuje krajem studenog

Telegram iz pouzdanih izvora saznaje da se na kandidacijskom odboru ŽDO Osijek glasovalo o trojici kandidata. Uz Petrićevića, za mogućeg člana DOV-a predložen je i Miroslav Dasović, zamjenik županijskog državnog odvjetništva u Osijeku. Njegovo ime također je na popisu 35 kandidata o kojima će se odlučivati krajem sljedećeg mjeseca.

Dasović je, kažu naši izvori, dobio značajno više glasova od Petričevića, no to nema nikakvog značenja za ishod izbora 24. studenoga s obzirom na to da pravo glasa imaju svi državni odvjetnici i njihovi zamjenici.

Petričevića se u travnju 2018. spominjalo kao najozbiljnijeg kandidata koji je trebao zamijeniti tadašnjeg glavnog državnog odvjetnika, Dinka Cvitana. Već je tražio stan u Zagrebu i na neki se način opraštao od svojih osječkih kolega, a snažnu potporu imao je u svom šogoru, tadašnjem ministru u Vladi premijera Andreja Plenkovića, Tomislavu Ćoriću. Ćorić i Petričević oženili su dvije sestre, Dubravku i Jasminku Sinčić. Međutim, iako je već bio predstavljen na najvišoj razini, u Banskim dvorima, Petričević nije prošao; glavni državni odvjetnik postao je Dražen Jelenić.

Sklopio sporan ugovor o doživotnom uzdržavanju

Iz životopisa priloženog uz kandidaturu za članstvo u DOV-u Petričević je napisao da u Županijskom državnom odvjetništvu u Osijeku radi od 1986. godine kada se zaposlio kao vježbenik, a na funkciji koju je obavljao do 18. listopada ove godine, šefovskom mjestu u ŽDO Osijek, nalazio se od 4. prosinca 2001., dakle gotovo nevjerojatnu 21 godinu!

Naravno, nigdje u životopisu Petričević ne spominje da se uz odgovoran šefovski posao jednog od četiri najveća županijska državna odvjetništva u Hrvatskoj bavio i doživotnim uzdržavanjem stare i nemoćne osobe. On i njegova supruga, liječnica, šefica Zavoda za hematologiju KBC Osijek, sklopili su 16. rujna 2013. s tada 87-godišnjim umirovljenim osječkim profesorom Antom Mandićem ugovor o doživotnom uzdržavanju.

Od dana potpisivanja ugovora do Mandićeve smrti prošla su samo 133 dana (od čega je liječeći se od karcinoma najveći dio proveo u Kliničkom bolničkom centru u Osijeku), pa je obitelji Petričević, kako je bilo precizirano ugovorom, ostavio dvije nekretnine u središtu Osijeka, stan od 254,06 i poslovni prostor od 68,40 kvadrata, čiju je vrijednost Petričević procijenio na 1,6 milijuna kuna. Pripali su im i ulozi na kunskoj i deviznoj štednoj knjižici nepoznatih iznosa, čiji su brojevi bili navedeni u ugovoru.

Tražio i obiteljsku grobnicu Mandićevih

Ali, kao što je Telegram pisao, županijskom državnom odvjetniku u Osijeku i njegovoj supruzi, liječnici, ni to nije bilo dovoljno, pa su na ostavinskoj raspravi tražili da im pripadne i ono što u ugovoru nije pisalo: obiteljska grobnica Mandićevih, ali i oročena devizna štednja koja je s kamatama narasla na nešto više od 76 tisuća eura.

Tome se suprotstavila Lada Saradjen, jedina zakonska nasljednica pokojnog Mandića, tražeći da joj pripadne grobnica i novac s računa koji u ugovoru nije naveden. Vodio se dugi sudski spor pa je, pravomoćno, obitelji Petričević pripalo sve osim grobnice.

No, Lada Saradjen uspjela je revizijom na Vrhovnom sudu dobiti onih 76.000 eura (koje je banka u međuvremenu isplatila obitelji Petričević), ali je Ustavni sud u svibnju ove godine poništio tu presudu pod obrazloženjem da je Petričevićima ”povrijeđeno ustavno pravo na pravično suđenje”. Naloženo je novo suđenje pa spor još traje.

Mandić pisao kako je zaboravljen i usamljen

Da bi se izvukao iz skandala u koji se upleo, želeći se domoći i novca na računu koji se u ugovoru nije spominjao, Petričević je objavio priopćenje u kojem se želio predstaviti kao osoba koja je bila u dugogodišnjem prijateljstvu s obitelji Mandić. Tvrdio je kako su se on, tadašnji županijski državni odvjetnik i njegova supruga liječnica, o Mandiću brinuli jednako kao i o svojim roditeljima te mu bili oslonac u starosti, brinući o njegovu zdravlju, potrebama i problemima.

Telegram je međutim u lipnju ove godine objavio dijelove dva dirljiva pisma koja je Mandić pisao svojim rođacima pred kraj života, žaleći se na usamljenost i sveopću zaboravljenost, kako ga nitko ne obilazi i ne posjećuje. Ni u jednom od ta dva pisma nije spomenuo obitelj Petričević koja se navodno o njemu brinula kao o vlastitim roditeljima.