Razriješen glavni državni odvjetnik u Osijeku koji se obogatio na doživotnom uzdržavanju

Objavili smo i pisma u kojima se bogati Osječanin, o kojem je Davor Petričević skrbio, žali da nitko o njemu ne brine. No on nije smijenjen zbog tog skandala

Davor Petričević više nije prvi čovjek Županijskog državnog odvjetništva u Osijeku. Ta se vijest neslužbeno pojavila još početkom listopada, a odluka o tome donesena je na sjednici Državnoodvjetničkog vijeća (DOV) prošlog tjedna.

”Državnoodvjetničko vijeće je donijelo odluku kojom se Davora Petričevića razrješava dužnosti županijskog državnog odvjetnika u Županijskom državnom odvjetništvu u Osijeku, s danom 18. listopada 2022. nakon čega nastavlja s obnašanjem dužnosti zamjenika županijskog državnog odvjetnika u Županijskom državnom odvjetništvu u Osijeku”, stoji kratko u priopćenju na mrežnim stranicama DOV-a.

Dobio glomazan stan za 133 dana skrbi

Razlog odlaska Petričevića s mjesta županijskog državnog odvjetništva u Osijeku nije, međutim, skandal oko podjele imovine osječkog profesora Ante Mandića, s kojim je Petričević sklopio ugovor o doživotnom uzdržavanju, već činjenica da je navršio 64 godine i da će 2023. u mirovinu. Na njegovo mjesto, kako smo saznali, doći će dosadašnji prvi zamjenik županijskog državnog odvjetnika Ivica Mihaljević, voditelj Kaznenog odjela.

Telegram je u više navrata pisao kako se Petričević, zajedno sa svojom suprugom, šeficom Zavoda za hematologiju Kliničkog bolničkog centra u Osijeku, Jasminkom Sinčić Petričević, bavio neobičnim poslom, doživotnim uzdržavanjem starije osobe, nakon čije smrti je naslijedio pravo malo bogatstvo.

Iako su Petričević i njegova supruga o pokojnom Mandiću – kojemu je u vrijeme sklapanja ugovora bilo 87 godina – skrbili svega 133 dana od kojih je najveći dio proveo na liječenju u KBC Osijek, gdje je o njemu brinulo medicinsko osoblje, obitelji Petričević ostao je stan u središtu Osijeka, u Radićevoj ulici, veličine 254,06 kvadratnih metara, te na istoj adresi i poslovni prostor od 68,40 m². Petričević je te dvije nekretnine u svojoj imovinskoj kartici sâm procijenio na ukupno 1,6 milijuna kuna.

Htjeli su i grobnicu, ali nisu ju uspjeli dobiti

No, Petričeviću i njegovoj supruzi, kako smo pisali, ni to nije bilo dosta pa su se htjeli domoći i ušteđevine pokojnog Mandića koja nije bila izrijekom spomenuta u sklopljenom ugovoru o doživotnom uzdržavanju. U ugovoru su se spominjala samo dva računa, odnosno dvije štedne knjižice, devizna i kunska, u tadašnjoj Banci Popolare (ranije Banka Sonic). Ali, nakon Mandićeve smrti, na ostavinskoj raspravi, saznalo se da je on imao još imovine: obiteljsku grobnicu na osječkom Aninom groblju i oročenu deviznu štednju na kojoj je bilo 62.000 eura.

Jedina zakonska nasljednica pokojnog profesora Mandića bila je Lada Saradjen koja se nije protivila da obitelji Petričević pripadne ono što je stajalo u ugovoru o doživotnom uzdržavanju njenog rođaka, dakle ogromni stan i poslovni prostor, te novac s dvije štedne knjižice, ali se protivila da im pripadne i novac s računa koji nije bio naveden u ugovoru, kao i obiteljska grobnica.

U sudskom postupku koji se vodio, niži sudovi našli su solomonsko rješenje: grobnicu su dodijeli Ladi Saradjen, a novac obitelji Petričević. Lada Saradjen, jedina zakonska nasljednica osječkog profesora Mandića tek je u postupku revizije na Vrhovnom sudu uspjela dobiti oročenu štednju koja se nije spominjala u ugovoru.

U svibnju ga je spasio Ustavni sud

Kako je obitelj Petričević, prije postupka revizije na Vrhovnom sud, na temelju ranije pravomoćne presude, uspjela od OTP banke (koja je u međuvremenu kupila Banco Popolare, gdje je Mandić imao oročenu štednju) uspjela naplatiti više od 76 tisuća eura na koliko se s kamatama popeo oročeni iznos, stvar se zakomplicirala. Nakon revizije Vrhovnog suda, kojom je taj novac pripao Ladi Saradjen, banka je njoj isplatila iznos i zatražila da obitelj Petričević sada OTP banci vrati više od 76 tisuća eura.

Ali Petričevića je spasio Ustavni sud – 12. svibnja ove godine ukinuo je presudu Vrhovnog suda kojom su Davor Petričević i njegova supruga Jasminka Sinčić-Petričević, morali OTP banci vratiti 76.687,14 eura. Naloženo je ponovno suđenje jer je obitelji Petričević, zaključio je Ustavni sud, ”povrijeđeno ustavno pravo na pravično suđenje”. Postupak još nije okončan.

Petričević je, kada je puknuo skandal o kojem je Telegram prvi pisao, izašao s priopćenjem u kojem je tvrdio kako posjeduje niz fotografija i uspomena, te videozapisa iz kojih je vidljiv odnos njegove obitelji prema pokojnom profesoru što svjedoči o odnosu uzajamnog poštovanja i ljubavi. Tvrdio je kako su Mandiću dugi niz godina bili ”oslonac i pomoć jednako kao vlastitim roditeljima”, te mu olakšavali i ispunjavali svakodnevni život, brinući o njegovim zdravstvenim i drugim životnim potrebama i problemima.

Nije dakle, stvar u skandalu, već u njegovoj dobi

Telegram je, međutim, potkraj lipnja ove godine došao u posjed dva rukom pisana pisma koje je osječki profesor Mandić pred kraj života 2011. i 2012. pisao svojim rođacima u kojima se žali na usamljenost, depresiju i tugu jer su ga napustili svi prijatelji, te da je u dubokoj starosti ostao sam i zaboravljen.

Ta dva dirljiva pisma, nigdje, ni jednom riječju, ne spominju obitelj Petričević, koja je, kao što je tvrdio sad već bivši šef Županijskog državnog odvjetništva u Osijeku, o njemu brinula kao o vlastitim roditeljima, posjećivala ga i s njim se družila, te mu bila ”oslonac” u danima duboke starosti.

Odlazak Petričevića s mjesta čelne osobe ŽDO u Osijeku, funkcije s koje ga je razriješilo Državno odvjetničko vijeće, nije dakle motiviran skandalom u koji se upetljao baveći se poslom koji ne bi trebao raditi državni odvjetnik, doživotnim uzdržavanjem starih i nemoćnih radi stjecanja imovine velike vrijednosti. Učinili su to zbog Petričevićeve životne dobi.

Tako će, godinu dana koliko mu je ostalo do mirovine, raditi isti posao, doduše ne više kao šefovskoj funkciji, već kao zamjenik. No, čini se da posao u državnom odvjetništvu i nije toliko zahtjevan, jer ostavlja mogućnost da se državni odvjetnik bavi i doživotnim uzdržavanjem starih osoba kojima je potrebna skrb i njega, osobito onih s imovinom višemilijunske vrijednosti.