Šef agencije uhićen u aferi Rimac. Nisu ga smijenili pa je dao dozvolu tvrtki koja je pljačkala Inu

Milijarde kuna profita, trileri, Remetinec, Josipa Rimac... Kako to, zaboga, radi ključna agencija za energetiku?

Život je nekad stvarno poput uzbudljivog trilera. Evo, recimo, Tomislav Jureković. Još u petak 29. svibnja 2020. godine, danas bivši predsjednik uprave Hrvatske energetske regulatorne agencije (HERA) završio je na ispitivanju u Remetincu zbog navodnog pogodovanja tvrtki C.E.M.P. u aferi Vjetroelektrane.

Istražitelji su sumnjali da je Jureković, na nagovor nekadašnje perjanice HDZ-a Josipe Rimac, utjecao na to da C.E.M.P. postane povlašteni proizvođač električne energije. USKOK smatra da ta tvrtka to nije smjela postati, jer nisu bili upisani u Registar obnovljivih izvora energije, niti su imali upisano pravo služnosti na svim zemljišnim česticama na kojima se nalazio njihov vjetropark. No, željeni status povlaštenog proizvođača su ipak dobili, što znači da su državi mogli prodavati struju po cijeni od 94, a ne samo po 43 kune po megavatu. Na 14 godina, koliko su imali potpisan ugovor s državom, razlika u zaradi bila bi 1,9 milijardi kuna.

Što je u HERA-i dogovorio Ćorić?

Jureković je iz pritvora pušten istog dana, u večernjim satima. Samo četiri dana kasnije, činilo se da su mu dani na čelu HERA-e, koju je vodio od daleke 2012. godine, ipak odbrojani. Novinari su stisli tadašnjeg resornog ministra Tomislava Ćorića, koji se oko Jurekovića pravdao kako nema nikakvu informaciju po pitanju njegov odgovornosti. No, ako ih dobije, kazivao je, “temeljem optužbe ili bilo kakve inkriminacije”, onda će se moći razgovarati u tom smjeru.

Kazao je i kako će do kraja tjedna svakako kontaktirati s ljudima iz HERA-e. Tjedan je završio u nedjelju, 7. lipnja 2020. godine. Samo dva dana kasnije, Jureković je, sad već vjerojatno oporavljen od boravka u istražnom pritvoru, potpisao danas itekako spominjanu odluku – dozvolu za trgovinu plinom stanovitoj firmi OMS – Upravljanje. Firmici, zapravo. Tu 2020. godinu OMS – Upravljanje završilo je sa 60.591 kunom minusa i jednim zaposlenim kojeg su plaćali cijelih 1219 kuna mjesečno.

Profiti u milijardama i nesretne okolnosti

No, stvari su se vrlo brzo i vrlo dramatično promijenile. Samo u 2021. godini anonimna firmica je dogurala do top-lista najuspješnijih u Hrvatskoj – trgovalo se plinom tako kvalitetno da je te godine zabilježena dobit od preko 117 – milijuna! – kuna. Da nije bilo, hm, nesretnih okolnosti prije desetak dana, dobit za 2022. godinu bila bi zasigurno nekoliko puta viša, a zarada u samo dvije godine vjerojatno dobro preko polovice od onih 1,9 milijardi koje je C.E.M.P. upravljanje moglo, zahvaljujući odluci HERA-e, ekstra profitirati trgujući strujom s državom u – 14 godina.

Je li, međutim, firma koja je bila ključna za aferu pljačke Ine uopće smjela dobiti dozvolu za trgovinu plinom, pitanje je koje će još neko vrijeme ostati neodgovoreno. Naime, jedan od propisanih uvjeta za dobivanje te dozvole je da tvrtka koja je traži u radnom odnosu ima potreban broj stručno osposobljenih djelatnika za obavljanje energetske djelatnosti.

Nagli umor ministra Ćorića

Štoviše, HERI mora dostaviti, kako se kaže u Pravilniku o dozvolama za obavljanje energetskih djelatnosti, “popis radnika zaposlenih u energetskoj djelatnosti, s naznakom stupnja obrazovanja, radnog mjesta i opisom poslova prema sistematizaciji poslova i radnih mjesta”. Taj popis koji je pri svom zahtjevu predalo OMS – Upravljanje, nažalost, HERA ne želi objaviti, ni komentirati obrazlažući kako se “radi o postupku koji se trenutačno vodi pred nadležnim tijelima”.

Uglavnom, na kraju sage o deset dinamičnih dana s proljeća 2020. godine, Ćorićevi sastanci u HERA-i nisu rezultirali nikakvim smjenama. U listopadu 2021. Jurekoviću je istekao mandat i na to mjesto je Sabor, na prijedlog Vlade, izabrao Danijela Žambokija. Ćorić je još neko vrijeme ostao ministar, da bi se odjednom, vremenski neobično sukladno s objavom nezgodnog svjedočenja svog bivšeg prvog suradnika baš u vezi afere Vjetroelektrane, osjetio umornim od posla u Vladi, pa je transferiran na mjesto viceguvernera Hrvatske narodne banke.

Forenzički dokazi za neke…

No, priči o neobičnim praksama u Hrvatskoj energetskoj regulatornoj agenciji, međutim, nije kraj s OMS – Upravljanjem i C.E.M.P.-om. Naime, HERA zainteresiranim tvrtkama može, između ostalog, izdati prethodno rješenje o stjecanju statusa povlaštenog proizvođača električne energije, koje se kasnije može i produžiti, ako tvrtka dokaže da je u gradnju postrojenja uložila najmanje 50 posto investicijskih troškova.

Da bi se dokazalo ulaganje, HERA zna tražiti gotovo forenzičke dokaze. Primjerice, od tvrtke Green energy projects su 2020. godine tražili: analitičke konto kartice materijalne imovine, preslike svih vezanih računa, godišnje financijsko izvješće, analitičke kartice dobavljača, žiro račune iz kojih je vidljivo izvršeno plaćanje dobavljačima, revizorsko izvješće, obrazloženje utrošenih sredstava u investiciju s tabličnim pregledom… Green energy projects na tako detaljne zahtjeve nije ni odgovorilo, niti je, jasno, dobilo produžetak povlaštenog statusa.

…za druge je tu javni bilježnik

Prema nekim drugima je HERA, međutim, bili znatno manje zahtjevna. Za Energanu gunja d.o.o., primjerice, tri godine ranije, tražili su daleko manju papirologiju. Ovoj tvrtki (koju je, usput, formirala Općina Gunja, u kojoj je na vlasti bio HDZ, da bi je 2013. godine prodali privatnom investitoru) zahtjev za produženjem povlaštenog statusa je odobren.

Iako su nam iz HERA-e uporno inzistirali da je tražena dokumentacija u oba slučaja bila identična, nakon višetjednog dopisivanja poslali su nam popis papira koje im je dostavila Energana Gunja. Uz rutinske dokumente, te izjavu ovjerenu kod javnog bilježnika o tome da su uložili pedeset posto u investiciju i godišnje financijske izvještaje, Energana Gunja je priložila još i odluke vlasti o proglašenju elementarne nepogode u tom kraju u svibnju 2014. godine. Elementarna nepogoda, javni bilježnik, jedan zaposleni, Josipa Rimac, Remetinec, dozvole… Život je, stvarno, nekad poput uzbudljivog trilera.