Šef Milanovićevog kandidata govori za Telegram: 'Dobronić pet godina zaredom nije ispunio sudačku normu'

Predsjednik Trgovačkog suda u Zagrebu Nino Radić objašnjava zašto je zatražio stegovno kažnjavanje Radovana Dobronića

01.03.2013., Zagreb - Na Trgovackom sudu pocelo je sudjenje Udruge Franak protiv osam banaka zbog kredita u Svicarskim francima. Sudac Radovan Dobronic.
Photo: Marko Lukunic/PIXSELL
FOTO: Marko Lukunic/PIXSELL

Protiv suca Radovana Dobronića, koji je kandidat predsjednika Zorana Milanovića za predsjedničko mjesto Vrhovnog suda RH vodi se stegovni postupak jer 2019. nije ispuno tzv. sudačku normu. Nije riješio 80 posto predmeta koji su mu dodijeljeni, već nešto manje. No to, kako je za Telegram potvrdio predsjednik Trgovačkog suda u Zagrebu Nino Radić, nije jedina godina u kojoj je sudac Dobronić podbacio s količinom posla. Učinio je to ukupno pet puta.

Sudac Dobronić tvrdi kako nije znao da je stegovni postupak protiv njega pokrenut, pa to nije mogao spomenuti ni predsjedniku Milanoviću koji ga je istaknuo kao svog kandidata. Danas je Milanović kazao kako ga nije briga za taj stegovni postupak, jer vjeruje Dobroniću koji pak upozorava da su norme nerealne i da se miješaju ‘kruške i jabuke’, odnosno složeni i jednostavni sudski predmeti.

Je li DSV javio Dobroniću za stegovni?

Istovremeno Dobronić proziva DSV što ga nije upozorio da je predsjednik Trgovačkog suda u Zagrebu zatražio da se protiv njega pokrene postupak. Iz DSV-a su na upit Telegrama objasnili da oni ‘formalno ne obavještavaju stegovno prijavljene suce o pokretanju stegovnog postupka protiv njih’, već kad postupak krene sudac dobiva ‘zahtjev za pokretanjem stegovnog postupka’.

“Sudac Radovan Dobronić još uvijek nije imao saznanja da je postupak protiv njega pokrenut”, potvrdili su iz DSV-a. Kažu da unatoč tome što nema propisane obveze ni DSV-a ni predsjednika suda da obavijeste suca o stegovnom postupku, većina predsjednika ‘kolegijalno obavještava’ svoje suce o tome.

“DSV godišnje ima veći broj stegovnih predmeta u radu zbog neispunjavanja Okvirnih mjerila za rad sudaca, odnosno normi. Njih rješavamo redoslijedom zaprimanja. Prednost pri tome imaju stegovni postupci poput onih protiv osječkih sudaca kojem smo dali prednost zbog teških terećenja koja im se stavljaju”, pojašnjavaju iz DSV-a zašto slučaj suca Dobronića još nije došao na red.

Koliko je puta Dobronić podbacio?

Je li suca Dobronića obavijestio da će protiv njega pokrenuti stegovni postupak pitali smo i predsjednika Trgovačkog suda u Zagrebu Ninu Radića. On uzvraća da bi Dobronić kao sudac morao znati što mu slijedi nakon prijave za neispunjavanje norme.

“Sudac mr. sc. Radovan Dobronić je stegovno prijavljen radi neurednog obnašanja sudačke dužnosti u 2019. godini. Osim toga sudac Dobronić nije za prošlih pet izvještajnih godina niti jednom ispunio Okvirna mjerila sa 100 posto. Za 2016. je ispunio 75,48 posto norme, za 2017. 78,50 posto, za 2018. 72,45 posto, za 2019. 71,72 posto, dok je u medijima objavljen netočan podatak o 77 ili 78 posto, te za 2020. 99,07 posto sudačke norme”, navodi Nino Radić.

Pojašnjava da je sudac Dobronić kao i svi suci na sjednici sudaca i sudskih odjela upoznat s pokretanjem stegovnog postupka zbog neispunjavanja Okvirnih mjerila s 80 posto.

Dobronić se žalio na odluku svog šefa

“Sudac mr. sc. Radovan Dobronić je uredno primio rješenje kojim se utvrđuje da nije ispunio sudačku obvezu za 2019. godinu, jer je Okvirna mjerila ispunio sa 71,72 posto. Na to rješenje izjavio je prigovor.

Rješenjem od 29. svibnja 2020. prigovor mu je odbijen kao neosnovan i on je sukladno zakonom propisanim odredbama podnio žalbu predsjedniku Visokog trgovačkog suda Republike Hrvatske. Rješenjem od 16. lipnja 2020. predsjednik Visokog trgovačkog suda RH odbio je žalbu suca Dobronića, također kao neosnovanu. Time je potvrđeno rješenje 29. svibnja 2020. godine.

Sudac mr. sc. Radovan Dobronić kao i svi suci pozna propise Republike Hrvatske. Predsjednik suda je dužan pokrenuti postupak zbog počinjenog stegovnog djela koje je propisano zakonom. Zahtjev za provođenjem stegovnog postupka uz sve priloge predan je Državnom sudbenom vijeću 01. listopada 2020. godine”, poručuje sudac Radić.