Šefica Uskoka odlazi uz šuplja objašnjenja godinu dana pred izbore. Ne, nije sumnjivo

Što doista stoji iza sanaderovski nagle i zagonetne ostavke Vanje Marušić

FOTO: Pixsell/Telegram

Sljedeća godina je superizborna, a miris žestoke i nervozne kampanje se već osjeća na svim razinama. Kampanje u kojoj će ključna priča biti ona o korupciji, aferama i istragama, poslom kojim se baš bavi tijelo čija je čelnica upravo dala ostavku

U politici je, kazat će pametniji, gotovo sve pitanje – tajminga. Kao u malo kojoj drugoj društvenoj djelatnosti, vrijeme u kojem se neki potezi povlače (ili ne povlače) nije tek kulisa, nego često i sam akter zbivanja ili čak i njihov ključni sastojak.

Malo tko, recimo, misli da je čuveni tvit bivšeg predsjednika HNS-a Ivana Vrdoljaka o tome da će spasiti obrazovanje, pa makar mu to bilo zadnje u karijeri, tek tako pušten u samom finišu kampanje za zagrebačkog gradonačelnika 2017. godine u kojoj su se, u drugom krugu i s malim anketnim razlikama, imali sučeliti od HDZ-a podržavan Milan Bandić i HNS-ova buduća disidentica Anka Mrak-Taritaš.

Silne rupe u priči o ostavci

“Netko je imao motiv da ovaj tajming bude baš sada. Meni taj tajming ne djeluje neutralno”, govorio je, uostalom, tronuti i uvrijeđeni Andrej Plenković u veljači 2022. godine, kad je na osnovu USKOK-ove istrage uhićen njegov tadašnji ministar graditeljstva Darko Horvat. Tajming je, ukratko, često vrlo bitan.

Stoga je doista bolno vidjeti sve te silne rupe u priči kojom se, zasad prilično neuvjerljivo, pokušava opravdati nagli odlazak ravnateljice USKOK-a Vanje Marušić. “Osobni razlozi” iz prvog priopćenja o ostavci koji su se hitro prometnuli u navodno zataškavanje prometne nesreće? Zaštita vozača koji je prvo auto koristio u privatne, a sad ispada da su ipak bile službene svrhe?

Oduzimanje prednosti na rotoru kao “krajnja nepažnja”? Službeni auto bez kasko-osiguranja? Činjenica da, u ovako složenoj priči ispada da se nitko u DORH-u i USKOK-u ne brine o voznom parku, nego da te stvari trebaju u osobnoj komunikaciji rješavati čelnice ta dva tijela? Mogućnost da su u DORH-u jednostavno previdjeli nespecificirani trošak od sto tisuća kuna?

Tajming koji ne djeluje neutralno

Čudesna priča o sanaderovski naglom i zagonetnom odlasku žene koja je spremila slučaj Žalac u ladicu (ili barem postupila po nalogu nadređenih da se taj predmet spremi u ladicu), ali i gonila Plenkovićeve ministre, međutim, nije samo intrigantna. Jer, što bi rekao premijer, “taj tajming ne djeluje neutralno”.

Naime, sljedeća godina je superizborna, a miris žestoke i nervozne kampanje se već osjeća na svim razinama. Kampanje u kojoj će ključna priča biti ona o korupciji, aferama i istragama, poslom kojim se baš bavi tijelo čija je čelnica upravo dala ostavku. Istragama za koje je baš Plenković znao javno poželjeti da budu ravnomjernije raspoređene među strankama, a ne ovako, da ispada kao da je HDZ stranka uvjerljivo najsklonija korupciji.

Masonska loža i Gabrijela Žalac

Tajming je bio jako zanimljiv i u vrijeme kad je s čela DORH-a morao otići prethodnik sadašnje glavne državne odvjetnice Zlate Hrvoj-Šipek. Koja je i sama za sebe vrlo zanimljiv slučaj – u Saboru je više puta govorila neistine o slučaju Žalac, nije bila u dobrim odnosima s Vanjom Marušić, oporbene kritike svog rada doživljava kao pritiske na istražna tijela, a mediji su je nedavno ulovili na tajnom sastanku s premijerom Plenkovićem. Njena pozicija, dakako, nije upitna.

A na nju je došla nakon što je Dražen Jelenić dao ostavku u veljači 2020. godine, otprilike tjedan dana nakon što je na stol dobio izvještaj Uskoka o istrazi u aferi Softver i slučaju bivše ministrice Gabrijele Žalac. Uskok je zaključio da se ne trebaju nastavljati izvidi ni otvarati istraga.

Što je o tome mislio Jelenić, javnost nije imala priliku saznati. Dao je ostavku jer je otkriveno da je bio član masonske udruge, a da o tome nikog nije obavijestio. Članstvo u toj ili nekoj udruzi, dakako, ni onda ni danas nije bilo zabranjeno.

Politički marketing

Kako su iz Vlade tada ljutito istupali oko Jelenićevog članstva u masonima, poslali smo im nekoliko pitanja o budućim potezima. Primjerice, hoće li se provjeravati članstvo u udrugama za ostale državne djelatnike i planiraju li precizirati koje su udruge nepodobne za obnašanje javne dužnosti. Ni 1154 dana kasnije nema odgovora.

Valjda će za popunjavanje zjapećih rupa u priči o naglom odlasku Vanje Marušić trebati nešto manje. Ako je, je li, uopće ikome stalo da buduće akcije domaćih istražnih tijela ne budu doživljavane kao potezi iz domene – predizbornog političkog marketinga.