Seizmologinja za Telegram detaljno objasnila što se dogodilo u Turskoj: 'Vrlo slično je bilo i na Baniji'

'Seizmološki ovo uopće nije neobično, ali je strašno'

FOTO: Screenshot Al Jazeera / AFP

Tursku i Siriju su danas pogodila dva snažna potresa, prvi magnitude 7,8 stupnjeva oko 04:17 sati po lokalnom vremenu, te drugi od 7,5 stupnjeva oko 13:24 sati po lokalnom vremenu. Između dva silovita potresa zabilježen je niz podrhtavanja tla. Urušile su se brojne zgrade, a broj poginulih je oko 18.35 sati po našem vremenu prelazio 2500 ljudi, dok se broj ozlijeđenih brojao u tisućama.

O tragičnim događajima razgovarali smo s Ines Ivančić, rukovoditeljicom Hrvatske seizmološke službe. Pitali smo je za uzrok strašnih potresa. “Turska je smještena na anatolskoj ploči. Na njenoj sjevernoj strani je takozvani sjeverni anatolski rasjed, s istočne strane istočni anatolski rasjed. U središtu je ta ploča”, počela je seizmologinja.

Svi potresi su rezultat tektonskih pomaka, a vi ovdje s južne strane imate arapsku i afričku ploču koje se obje gibaju prema sjeveru, a na sjevernoj strani je euroazijska ploča. Usred tih gibanja dolazi do tektonskih poremećaja koji su odgovorni za potrese”, objasnila je znanstvenica.

‘U ovom području može biti katastrofalnih potresa’

Pojasnila nam je da su se današnja podrhtavanja tla dogodila na istočnom anatolskom rasjedu, između arapske i anatolske ploče. “Na tom sudaru ploča se aktivirao rasjed, gdje je došlo do ovog potresa”, kazala je. Istaknula je da su naknadni potresi nešto što se očekuje.

“U ovom području može biti katastrofalnih potresa, događali su se i događat će se. Seizmološki ovo nije neobično uopće, nije neobično nažalost, ali je strašno”, kazala je. Dodala je i da je problem što se ovakvi potresi događaju na području koje je gusto naseljeno, pa su time i štete veće.

‘Po rasjedu ide niz potresa’

Govorila nam je i malo detaljnije o naknadnim potresima. Pojasnila je da je za jake potrese, poput noćašnjeg, karakteristično da se aktivira duljina rasjeda u širini do 25 i u duljini do čak 200 kilometara. Nešto slično objavio je i EMSC-CSEM u svojoj grafici koja pokazuje gdje su sve zabilježeni naknadni potresi. “Po rasjedu ide niz potresa koji se sada očekuju. Tako je bilo i u Petrinji, naknadni potresi po rasjedu čiji se rezultat može vidjeti”, kazala je.

Ivančić nam je govorila i o šteti koju potresi uzrokuju, posebno s obzirom na ovako velike magnitude. Naglasila je važnost protupotresne gradnje te rekla da je vrlo vjerojatno kako potres iste magnitude u Japanu, koji je jako posvećen protupotresnoj gradnji, ne bi izazvao ovolike štete.

‘Jedina je nepoznanica kada će se dogoditi’

Pitali smo ju i za usporedbu potresa koji su pogodili Hrvatsku, onih u Zagrebu i Petrinji te ovih u Turskoj. “Naši potresi su rezultat istog guranja afričke ploče euroazijskoj. Tu je i jadranska mikroploča između Italije i nas i to je jedan pritisak koji se nakuplja dok rasjed ne popusti. To se dogodilo i kod nas, seizmološki to nije nepoznanica, kad će se dogoditi je jedina nepredvidiva stvar”, kazala je.

Kazala je da mi vrlo često imamo rasjede u područjima koja su naseljena pa se onda događaju i stradavanja. “Kuće se ruše, ali nije potres taj koji ubija nego kuće. To je osnovna poruka i pitanje na kojemu se treba raditi. Mi imamo zakone koji se trebaju poštivati vezano za protupotresnu gradnju”, kazala je.

Ivančić je, podsjetimo, još ranije medijima rekla kako je potres koji je jutros pogodio Tursku 125 puta jači od petrinjskog i oko 5600 puta jači od zagrebačkog.