Šest scenarija za rasplet. Tko zapravo i u kombinaciji s kim ima najviše šansi za sastavljanje nove Vlade

Utakmica još traje, igraju se produžeci, Ali, HDZ ima igrača više i napada

FOTO: Telegram/Pixsell

Iako je u najboljoj poziciji HDZ, kako su i ukazivale predizborne ankete, jasan put do nove parlamentarne većine koju bi okupila Plenkovićeva stranka još se ne vidi

Odmah nakon parlamentarnih izbora, kako je bilo i za očekivati, još nije jasno tko će sastaviti novu hrvatsku Vladu. Iako je u najboljoj poziciji HDZ, kako su i ukazivale predizborne ankete, jasan put do nove parlamentarne većine koju bi okupila Plenkovićeva stranka još se ne vidi.

Ne treba, pritom, isključiti ni mogućnost da se većina konstituira bez HDZ-a, iako su za takve kombinacije izgledi u ovom trenutku dosta manji. No, utakmica još nije gotova, nogometnim rječnikom se igraju produžeci. U kojima HDZ ima jednog ili dva igrača više i “opsjeda gol” suparnika. Ovo su mogući raspleti.

HDZ i DP + 1

Matematički najjednostavnija kombinacija, koja ima i političku logiku jer je Domovinski pokret nastao uglavnom od bivših HDZ-ovaca. Dvije stranke su osvojile ukupno 75 mandata i nedostaje im tek jedan zastupnik za izbor nove Vlade. Međutim, ova matematički elegantna kombinacija nije tako lako ostvariva. Ne samo zbog toga što su u kampanji i godinama ranije padali teški udarci s obje strane.

Kako bi Domovinski pokret osigurao političku budućnost ako bi ušao u koaliciju sa strankom koju su optuživali za izdaju? Što bi dali svojim biračima kao opravdanje za to? Plenkovićevu glavu? Mogućnost da netko drugi bude premijer je svakako jedna od podvarijanti ove kombinacije. Druga je da Plenković uzme dio zastupnika DP-a (barem sedam) i s manjinama dođe do parlamentarne većine.

HDZ + ‘mali’ + ‘manjine’ + 2-3 zastupnika

Ovo bi Plenkoviću zasigurno bila najomiljenija varijanta. HDZ bi ostao na političkom pravcu kakvog premijer favorizira – suradnja s manjinama i strankama centra, a ako uz to zatreba i koji “žetončić”, Bože moj… Ovdje su pitanje “mali”, odnosno IDS (dva mandata), Nezavisna lista Matije Posavca (dva mandata) i Fokus (jedan mandat). Svi su prije izbora izričito kazali kako suradnja s HDZ-om ne dolazi u obzir.

No, ako bi pogazili svoju riječ i otišli s Plenkovićem (opravdanja tipa “politička stabilnost” i “sprječavamo desnicu” smo se već naslušali), uz osam zastupnika manjina bi ovoj karavani nedostajala još samo dva glasa. Piece of cake. Ali, kako bi poslije naklona Plenkoviću i IDS i Posavec i Fokus prošli na izborima koji su im mnogo važniji – lokalnima? A koji su na rasporedu već za godinu dana.

HDZ, manjine i mahnito žetoniranje

Sve stoji već u nazivu. Ako niti jedna opozicijska stranka kroz svoja stranačka tijela ne bi mogla progurati koaliciju s Plenkovićem, mogli bi imati kupovinu na veliko. A cijene bi rasle u nebo.

Par zastupnika s ove, par zastupnika s one liste… HDZ-u i manjinama bi u ovom slučaju nedostajalo sedam ruku. Skupo, ali ne i neizvedivo.

Rijeke pravde dolaze?

Matematika je i ovdje dosta čista. Koalicija Mosta i Suverenista neće s HDZ-om. Možemo! neće s HDZ-om. Grbin i Puljak neće s HDZ-om. Ove tri liste s “malima” (koji su isto tvrdili da neće s HDZ-om) i manjinama imaju točno 76 ruku. Taman. Samo, zastupnici manjina bi u ovom slučaju bili u dosta nezgodnoj i unikatnoj situaciji – da na vlast u Hrvatskoj dovedu one koji nemaju relativnu većinu u Saboru.

Nema sumnje da bi HDZ i DP to iskoristili da žestoko propituju način izbora manjinskih zastupnika u Hrvatskoj. Uz to, Možemo! i Most uopće nisu rogovi u vreći. Jer su je već odavno pokidali.

Protuhadezeovski party

Ovo je ono na što je, zapravo, pozivao Zoran Milanović – da se glasa za one koji su protiv HDZ-a. Dosadašnja opozicija ima 79 mandata u Saboru, HDZ 61. Kad bi se, dakle, mogli dogovoriti, imali bi vrlo komotnu većinu.

Koliko je, međutim, izvedivo da se ostvari ono o čemu su govorili u stožeru Možemo! u izbornoj noći – da Rijeke pravde formiraju Vladu, a da ih ostali podržavaju iz Sabora? Ili da se svi skupa dogovore oko zajedničke Vlade? Ovakva vlast, kad bi se uspjela složiti, gotovo sigurno ne bi predugo trajala, jer su stranke koje je čine previše različite. Doduše, mogla bi napraviti neke bitne promjene (izborni sustav, državni odvjetnik i slično). Ali, vjerojatnost da se gleda taj film ipak nije prevelika.

Sve propada

Niti jedna od poslijeizbornih koalicija, čak ni ona s mahnitim žetoniranjem, ne uspijeva dobaciti do 76 mandata. Nakon nekoliko mjeseci mrcvarenja, postaje očito da nema većine i Zoran Milanović formira nestranačku, tehničku Vladu i raspisuje izvanredne izbore.

Koliko je ovo vjerojatno? Onoliko koliko je ekipa koja je upravo osvojila saborsku fotelju na četiri godine spremna iste se odmah odreći. U ime višeg cilja.