Seul je upravo objavio da je Sjevernoj Koreji zbrisao još jedan visoki dužnosnik. Oni su ga primili

'Odlučio sam prebjeći kako bih svojoj djeci omogućio bolju budućnost', izjavio je vršitelj dužnosti sjevernokorejskog veleposlanika u Kuvajtu

North Korean leader Kim Jong Un leaves after a wreath-laying ceremony at a WWII memorial in the far-eastern Russian port of Vladivostok on April 26, 2019. (Photo by Yuri KADOBNOV / AFP)
FOTO: AFP

Ovih je dana u Seulu otkriveno da je Ryu Hyun-woo, vršitelj dužnosti sjevernokorejskog veleposlanika u Kuvajtu, još rujnu 2019. s obitelji prebjegao u Južnu Koreju. Učinio je to samo nekoliko mjeseci nakon što je u Seul prebjegao Jo Song-gil, sjevernokorejski veleposlanik u Rimu. Bijeg dvojice visokih dužnosnika sjevernokorejskog režima predstavlja novu, ozbiljnu sramotu i težak udarac za režim diktatora Kim Jong-una.

“Odlučio sam prebjeći kako bih svojoj djeci omogućio bolju budućnost”, izjavio je Ryu nakon što je otkriveno da živi u Seulu. Na sličan način kao za Ryu, Južna Koreja je dugo krila da su veleposlanik Jo Song-gil Jo i njegova supruga nestali iz Rima u studenom 2018., neposredno prije nego li su se trebali vratiti u Pjongjang. Njegov je bijeg Seul priznao tek godinu dana kasnije.

Skrivanje prebjega i ispitivanja

Obavijesti o prebjezima Južna Koreja prikriva što je moguće duže jer se boji da takve vijesti iritiraju te izazivaju bijes Kim Jong-una, što umanjuje mogućnost nastavka pregovora o denuklearizaciji Korejskog poluotoka. Zbog toga stručnjaci tvrde da je broj visokih sjevernokorejskih dužnosnika koji su pobjegli u Južnu Koreju znatno veći, ali da Seulu nije u interesu da se to otkrije.

Osim što bjegovi visokih dužnosnika pokazuju da sve više slabi lojalnost čak i sjevernokorejske privilegirane elite Kim Jong-unu, oni su važni jer mogu pružiti dragocjene informacije o odnosima unutar političke elite u Pjongjangu, o tajnim operacijama režima u inozemstvu, načinu na koji nabavljaju oružje i naftu na crnom tržištu, kako peru novac, kakvim se vrstama krijumčarenja bave da bi izbjegli sankcije međunarodne zajednice. Stoga ne čudi što su, tvrde južnokorejski izvori, veleposlanici Ryu i Jo bili podvrgnuti višemjesečnom opsežnom ispitivanju Nacionalne obavještajne službe Južne Koreje.

Zašto je važan Ryu?

Posebnu važnost pridaje se činjenici da je veleposlanik Ryu, koji je bio veleposlanik u Kuvajtu od 2017., zet Jona Il Chuna, koji je vodio tajne operacije prikupljanja novca u inozemstvu za vladajuću Radničku stranku Sjeverne Koreje. Tae Yong-ho, bivši visokopozicionirani diplomat u sjevernokorejskom veleposlanstvu u Velikoj Britaniji, a sada član glavne južnokorejske oporbene Stranke narodne moći, istaknuo je značaj Ryuova bijega zbog toga što je njegovo veleposlanstvo u Kuvajtu upravljalo i dodatno izrabljivalo desetke tisuća sjevernokorejskih radnika koji rade u toj zemlji.

Najveći dio njihove zarade se oduzima i šalje u Pjongjang, dok radnici tek manji dio ionako bijedne zarade mogu slati svojim obiteljima. Tae Yong-ho, najviše je rangirani sjevernokorejski dužnosnik koji je prebjegao u Južnu Koreju još otkako je 1997. isto učinio Hwang Jang-yop, čovjek koji velikim dijelom stoji iza sjevernokorejske službene ideologije “Juche”, koja kombinira marksizam i ekstremni nacionalizam.

Od 1953. prebjeglo više od 30.000 ljudi

Od kraja korejskog rata 1953., više od 30.000 Sjevernokoreanaca pobjeglo je u Južnu Koreju bježeći od političke represije, nejednakosti, siromaštva, gladi… Zanimljivo da je 2020. bila godina u kojoj je broj prebjegao u Južnu Koreju, zbog pojačanih kontrola granice radi koronavirusa, pao čak za 78 posto pa je iz Sjeverne Koreje uspjelo pobjeći tek 229 ljudi. I to unatoč katastrofalnoj ekonomskoj situaciji u zemlji. Čak je i sam Kim Jong-un priznao neuspjeh u gospodarskom razvoju te je zbog toga smijenio sve ministre koji imaju bilo kakve veze s ekonomijom.

Ovih su dana Organizacija za hranu i poljoprivredu UN-a, Svjetski program za hranu i druge svjetske agencije, objavile da je Sjeverna Koreja najlošije rangirana zemlja u azijsko-pacifičkoj regiji po rasprostranjenosti pothranjenosti među stanovništvom. Prema njihovu izvješću više od 45 posto stanovništva Sjeverne Koreje patilo je od 2017. do kraja 2019. od pothranjenosti. Također, samo 28,6 posto sjevernokorejske djece u dobi od 6 do 23 mjeseca ima minimalnu prihvatljivu prehranu, MAD, što ukazuje da 7 od 10 beba ne dobiva niti minimalnu količinu obroka svaki dan.

Kroničan nedostatak hrane

Sjeverna Koreja poznata je po kroničnom nedostatku hrane, koja je posljednjih godina još više pogoršana zbog ekstremnih vremenskih uvjeta koje su uzrokovale strašne poplave. Situaciju su dodatno pogoršale pandemija korona virusa i sankcije međunarodne zajednice. Procjenjuje se da je Sjeverna Koreja, kojoj je godišnje potrebno 5,5 milijuna tona hrane, prošle godine proizvela oko 4,4 milijuna tona, što je 5,2 posto manje u odnosu na 4,64 milijuna tona koliko je proizvela 2019.

Istodobno Kim Jong-un sav je ponosan objavio gladnoj naciji kako je završnoj fazi ispitivanja novi model nuklearne podmornice. Premda ona ne predstavlja neposrednu prijetnju Južnoj Koreji ili bilo kojoj drugoj zemlji, ta vijest pokazuje da je Sjeverna Koreja unatoč svega nastavlja s razvojem nuklearnog oružja.

Napredak u nuklearnoj strategiji

Melissa Hanham, zamjenica ravnatelja Otvorene nuklearne mreže sa sjedištem u Austriji potvrdila je da “Sjeverna Koreja napreduje sa svojom nuklearnom strategijom bez obzira na tešku godinu koju je bila ugrožena poplavama od tajfuna i COVID-19”, rekla je Hanham u telefonskom intervjuu. “Također mislim da je ovo poruka Sjedinjenim Državama da se Sjeverna Koreja više ne pridržava moratorija o neširenju nuklearnog oružja.”

Valja podsjetiti da je na nedavnoj vojnoj paradi u Pjongjangu prvi puta prikazano novo strateško oružje, interkontinentalna balistička raketa koja može pogoditi bilo koji cilj na teritoriju SAD-a. Dakle, unatoč katastrofalnih razmjera siromaštva i gladi, Kim Jon-un nastavlja razvojem nuklearnog programa, izvodi hakerske napade po svijetu s najsuvremenijom tehnologijom i još k tomu troši stotine milijuna dolara na kupnju luksuznih proizvoda po Francuskoj, Italiji, Engleskoj, SAD….