Silno efikasni. Vladi je trebao cijeli jedan mandat da pokuša natjerati lokalne šerife da pokažu račune

U Ministarstvu financija mjesecima su pisali uputu od devet članaka, od čega je zadnji datum stupanja na snagu

FOTO: Pixsell

U ljeto 2020. HDZ-ova Vlada odlučila je stati na kraj netransparentnom trošenju javnog novca na lokalnim razinama. Sve općine, gradovi i županije – najavljivali su iz resornog Ministarstva pravosuđa i uprave – morat će ubuduće objavljivati isplate iz svojih proračuna. Građani će tako imati puni uvid u to kako se troše proračunska sredstva. Je li, na primjer, načelnik ručao na račun općine i s kojom svrhom mu je taj ručak plaćen.

Bilo je to, uostalom, jedno od predizbornih obećanja HDZ-a. „Osigurat ćemo transparentnost proračuna i korištenja sredstava svih jedinica lokalne i područne samouprave, kao i poduzeća ili ustanova kojih su one osnivači“, pisalo je u izbornom programu s kojim je vladajuća stranka u srpnju 2020. izašla pred birače. Prošle su tri godine.

Situacija sve bolja, ali…

Prije nekoliko dana Institut za financije objavio je svoje redovito izvješće o proračunskoj transparentnosti županija, gradova i općina. Već godinama Institut istražuje objavljuju li lokalne jedinice barem bazične proračunske dokumente, poput prijedloga proračuna, izglasani proračun, izvještaj o godišnjem izvršenju proračuna i slično.

Najnovije istraživanje, za razdoblje od studenog 2022. do travnja 2023. godine, pokazalo je da je prosječna proračunska transparentnost sve bolja: kad je 2015. objavljeno prvo izvješće, prosječna ocjena svih lokalnih jedinica bila je tek 1,75, a sada je 4,63 (na ljestvici do pet). Tako je, na primjer, prije osam godina proračunski vodič za građane objavilo samo jedan posto općina, a lani čak 84 posto.

Neki se ne drže ni zakona

Međutim, neki gradovi i općine i dalje su u crvenom: iz godine u godinu određeni broj lokalnih jedinica ne pridržava se čak ni zakona, „odnosno ne objavljuje ni one dokumente koje su po zakonu obvezne objavljivati“. Istodobno, čak i kod onih koji objavljuju svoje dokumente, Institut je zabilježio dosta problema; primjerice, neke od ključnih proračunskih dokumenata, navode, jako je teško pronaći.

Brojne lokalne jedinice – kako smo, uostalom, već i izvještavali – krenule su objavljivati i isplate iz svojih proračuna, onako kako je to davnih dana zamislila Vlada, ne čekajući pritom detaljne Vladine upute. No, to je drugačija vrsta transparentnosti u odnosu na ovu koju ispituje Institut, a koja se tiče objave proračunskih dokumenata. Ipak, u izvještaju se usput spominju i te aplikacije.

Autori pritom navode da to „ne može biti zamjena za objavu vodiča za građane ili primjerice prijedloga i izglasanog proračuna“ jer građani moraju dobiti uvid u čitav proračunski dokument. „Sama mogućnost pregledavanja prihoda i rashoda od stavke do stavke u nekoj aplikaciji im za to ni u kom slučaju nije dovoljna“, ocjenjuju autori izvještaja.

Još uvijek bez sankcija

Tri godine nakon Vladine najave da će trošenje javnog novca na lokalnim razinama biti potpuno otvoreno, u nekim (istina, sve rjeđim) lokalnim sredinama se ne poštuju ni bazične zakonske obveze. Stoga ne treba čuditi ako se pokaže da se u svim sredinama ne može jednostavno i lako doći do podataka kome je plaćen ručak, a kome isplaćeni poticaji. Za to, uostalom, još uvijek de facto nema nikakvih sankcija.

One su, doduše, propisane Zakonom o proračunu – koji je na snazi od početka 2022. Ali to je manje bitno: da bi se novčano moglo sankcionirati one koji ne objavljuju na svojim stranicama kako troše javni novac, ministar financija morao je donijeti naputak o načinu objave tih informacija.

Mjesecima pisali naputak

Ta se uputa od devet članaka, od kojih je zadnji datum stupanja na snagu, pisala mjesecima. Prema Zakonu o proračunu, ministrov naputak trebao je biti donesen u lipnju – prošle godine.

No, u srpnju se na njemu još uvijek radilo: iz Ministarstva financija tada su nam potvrdili da je „naputak u pripremi“. S pripremama je u međuvremenu nastavio novi ministar Marko Primorac koji je lani zamijenio Zdravka Marića.

Krajem siječnja ove godine, naputak je konačno poslan u javno savjetovanje. Ministarstvo je predvidjelo da stupi na snagu 1. ožujka i da se prvi detaljni podaci objave za lipanj 2023. U lipnju je, međutim, naputak tek stupio na snagu, a prve informacije lokalne jedinice dužne su objaviti za siječanj – sljedeće godine. Bit će to, ustvari, odličan tajming: cijeli jedan mandat pokušaja da se trošenje javnog novca učini transparentnijim.