Sjećate li se Penavine mudre investicije, mini kafića u koji je ulupao 2,4 milijuna kuna gradskog novca? Propao je nakon godinu dana

Vukovarski gradonačelnik je na uređenje kafića spiskao preko 10.000 eura po kvadratu, više nego li koštaju elitne novogradnje u Zagrebu

Godinu dana nakon što je na Vukovarskoj šetnici uz Dunav otvoren kafić izgrađen gradskim novcem, a gradonačelnik Ivan Penava, saborski zastupnik i šef Domovinskog pokreta samouvjereno rekao kao će ”novi sadržaj uz samu rijeku povećati turističku atraktivnost Vukovara te stvoriti put za nove ugostiteljske sadržaje u neposrednoj blizini Dunava”, taj je ugostiteljski objekt zatvoren.

U to smo se uvjerili prošlog četvrtka – prazna terasa, suncobrani i stolice poslagani u kut, ulazna vrata kafića zaključana. Na Facebook stranici kafića Donau ”osmrtnica”: ”dali smo sve od sebe, situacija nas je navela da ipak napustimo naš brod i tužnom viješću najavimo brodolom našeg broda Donau… Nasukali smo se i naše želje, snovi i planovi su potonuli”.

Kafić je radio od rujna prošle godine

Tako je velebni projekt Ivana Penave u kojeg je ulupao nevjerojatnih 2,4 milijuna tadašnjih kuna (320.000 eura) neslavno propao. Kao što smo ranije pisali kafić, bez terase, ima površinu od 31,5 m², a za njegovu gradnju i uređenje plaćeno je basnoslovnih 10.183 eura po kvadratnom metru!

Neobičan izlet gradonačelnika Penave da gradskim novcem krene u ugostiteljske vode propao je nakon samo godinu dana (kafić Donau počeo je raditi 4. rujna prošle godine) jer je vlasnica ugostiteljskog obrta Donau Jadranka Kovčalija nakon samo 12 mjeseci s Gradom Vukovarom raskinula petogodišnji ugovor o najmu.

Iz vukovarske gradske uprave potvrdili su Telegramu da će raspisati novi natječaj za najam tog prostora. Neslužbeno, saznali smo da je najam kafića, bez PDV-a, iznosio 400 eura mjesečno, te da je vlasnica – kao i ostali vukovarski ugostitelji – morala posebno plaćati i korištenje terase.

Jasno je da poslovanje ne može biti isplativo

S obzirom na malu površinu zatvorenog dijela kafića od svega tridesetak kvadratnih metara, u koje stane tek nekoliko stolova, jasno je da poslovanje ne može biti isplativo. Pa kad je ljetna sezona završila, vlasnica obrta, kako je napisala – zbog brodoloma i nasukavanja – raskinula je ugovor. I tako ”nasukala” i Grad Vukovar koji sada mora tražiti novog najmoprimca, što neće biti lako.

U blizini kafića Donau, u krugu od pedesetak metara, nalaze se još dva kafića pa je konkurencija ugostiteljskih ponuda u tom dijelu Vukovara više nego jaka. Uz to, kako su nam rekle neke od osoba koje su posjećivale Penavin kafić, zimi je ondje, kad zapušu vjetrovi uz Dunav, vrlo hladno. U takvom ambijentu, kažu, nije ugodno provoditi vrijeme.

Investicija bi se vratila za stotinjak godina

Penavinu ludost da grad investira ogroman novac u gradnju kafića, koji će od najma (bude li ga), biti vraćen za stotinjak godina, sugovornik iz vukovarske Gradske uprave pokušava opravdavati namjerom razvoja turizma, te kaže kako i nisu planirali da se Grad Vukovar bavi ugostiteljstvom i na tome zarađuje novac. A kada je početkom lipnja prošle godine Penava ponosno obišao tek završeni kafić – u čiju je gradnju milijun tadašnjih kuna uložio i Fond za obnovu grada Vukovara – rekao je nešto što će vrijeme ubrzo demantirati.

”Osluškujući mišljenja i želje građana i posjetitelja našeg grada koji su iskazali interes za ovakvom vrstom objekta, a kako bi tijekom rekreacije i šetnje imali gdje odmoriti, odlučili smo se za ovaj projekt. Ovakvim se sadržajima Vukovar nastoji dodatno otvoriti Dunavu te stvoriti put i za mnoge druge ugostiteljske, ali i turističke sadržaje uz samu rijeku”, rekao je Penava 1. lipnja prošle godine.

No, vukovarski gradonačelnik, očito, nije dobro oslušnuo ”mišljenja i želje građana” jer su njegovi napori da na taj način ”stvori put” drugim ugostiteljskim, ali i turističkim sadržajima neslavno propali već za godinu dana. Kafić u kojeg je uložen ogroman gradski novac zatvoren je 1. listopada ove godine.