Slučaj s bolnicom Srebrnjak opet je eruptirao. Što se događa?

Napravili smo pregled slučaja koji, čini se, neće tako skoro završiti

Dječja bolnica Srebrnjak od jučer je, nakon kraće pauze, ponovno završila u svim medijima. Razlog su najnovije optužbe Uprave bolnice na račun dr. Bore Nogala i njegovih troje kolega kojima sada, čini se, prijeti otkaz ugovora o radu. Iz bolnice tvrde kako je troje liječnika kršilo odredbe iz radnog odnosa i nanijelo materijalnu štetu bolnici, dok dr. Boro Nogalo navodi kako je samo riječ o nastavku priče u kojoj njega i njegove kolege političke skupine žele “eliminirati” kako bi se domogle “Srebrnjakovog blaga” (vrijednog zemljišta) te kako bi stopirale projekt koji su pokrenuli. U nastavku donosimo pregled slučaja koji, kako se zasad čini, neće tako skoro završiti.

Sve je počelo sa smjenom dr. Nogala

Cijela priča oko bolnice Srebrnjak počela je još u prosincu kada je dr. Boro Nogalo smijenjen s mjesta ravnatelja bolnice. Nogalo je tada, a to tvrdi i danas, kazao kako je smijenjen zbog projekta Centra za translacijsku medicinu koji je financiran iz strukturnih fondova EU-a i vrijedan je 60 milijuna eura. Ponavljao je kako im projekt želi preuzeti predsjednica Upravnog vijeća bolnice dr. Ana Stavljenić Rukavina, a da se iza svega nalaze interesi građevinskog, sveučilišnog i privatnog lobija koji su bacili oko na projekt. Osim toga, tvrdio je i kako žele uzeti zemljište Srebrnjaka od 80 tisuća kvadrata u podsljemenskoj zoni, koje uključuje i dvorac Brestovec.

Optužbe na račun zapošljavanja i za nadriliječništvo

Upravno vijeće bolnice smjenu dr. Bore Nogala pravdalo je, pak, zapošljavanjima mimo odluka Vijeća, za koja nije dobio suglasnost Ministarstva zdravstva. Poručili su da je umjesto pedijatara zaposlio liječnika školske medicine, doktore medicine bez specijalizacije i specijalista hitne medicine, a tvrdili su i da je najprije zaposlio dječjeg kirurga, pa tek potom ishodio odluku. Spominjali su i da je otorinolaringologa zaposlio na temelju odluke kojom je Upravno vijeće odobrilo zapošljavanje doktora bez specijalizacije. Iz Grada Zagreba su kasnije iznosili optužbe po kojima su se u bolnici obavljali zahvati za koje ona nema licencu, te su protiv dr. Nogala podnijeli i prijavu zbog nadriliječništva. Svemu tome podršku je dao i gradonačelnik Milan Bandić, koji je tvrdio da je ravnatelj smijenjen legalno.

Struka je stala uz dr. Nogala

Dr. Nogalo odbacio je sve navode i najavio pravnu bitku. „Meni nisu imali što drugo naći nego da sam primio doktora pedijatra na natječaj na koji se nitko nije javio. Primite mladog dečka koji je volontirao, radio, a ugovor je odobrilo Upravno vijeće”, rekao je, između ostalog, a uz njega su odmah stale i njegove kolege, pa i najbliži suradnici, kasnije smijenjeni pomoćnici ravnatelja, dr. Mirjana Turkalj i dr. Davor Plavec.

Uz dr. Nogala stala je i Hrvatska liječnička komora iz koje su poručili kako nikada nisu imali prigovore na rad u bolnici Srebrnjak. “HLK nema nikakvih službenih saznanja o možebitnoj ugrozi zdravlja pacijenata koji su se liječili ili se liječe u Dječjoj bolnici Srebrnjak. Zadnjih godina HLK nije zaprimila niti jednu pritužbu na stručni rad liječnika Dječje bolnice Srebrnjak”, pojasnili su u priopćenju. Kasnije je i inspekcija Ministarstva zdravstva utvrdila kako nadriliječništva u bolnici Srebrnjak nije bilo, a liječnici su nakon takvog stava najavili tužbe za klevetu. U bolnicu su se uputile i druge inspekcije, dosad sedam njih različitih, i svi njihovi nadzori pokazali su neutemeljenost niza optužbi. Telegram je u to vrijeme razgovarao s bivšim pacijentom Srebrnjaka koji je objasnio kako je, zahvaljujući dr. Nogalu, ta nekad derutna bolnica postala suvremeni centar.

Propali pokušaji izbora novog ravnatelja

Nakon smjene dr. Nogala za vršiteljicu dužnosti ravnatelja izabrana je Ivana Đerek Dubravčić, koja je do tada bila pomoćnica u Gradskom uredu za zdravstvo Grada Zagreba. Nekoliko se puta potom pokušavalo provesti natječaj za novog ravnatelja bolnice, no ni jedan od njih nije bio uspješan. Kako dio Upravnog vijeća po tom pitanju nije bio dovoljno poslušan, u međuvremenu je smijenjen, a natječaji poništeni. Na njih se tada prijavljivala i Nogalova bivša pomoćnica dr. Turkalj koja je radila na projektu Centra za translacijsku medicinu. No, kao izgledni kandidat tada se spominjao dr. Dragan Koralija Marinić, član Bandićeve stranke.

Manevar zaposlenika da ga zaštite

Dok su se vodile bitke za novog ravnatelja dr. Nogalo je i dalje progovarao o onome što se događa u bolnici pri čemu nije odustao od tvrdnji da iza njegove smjene stoji lobi koji želi “Srebrnjakovo blago”. To je smetalo novu v.d. ravnateljicu pa mu je zaprijetila, pisao je Jutarnji, otkazom ako nastavi javno govoriti. Tvrdila je kako to nema pravo činiti bez njezinog odobrenja. Kako bi zaštitili bivšeg ravnatelja i spasili ga od otkaza koji mu je prijetio, djelatnici bolnice Srebrnjak izabrali su ga za svog sindikalnog povjerenika i time mu još jednom ukazali povjerenje, no bitka između dr. Nogala i njegovih kolega te Uprave bolnice se nastavila.

Ulazi u politiku sa Strankom s imenom i prezimenom

A dr. Nogalo je u nekom trenutku odlučio i ući u politiku. Pridružio se novoj političkoj opciji Stranka s imenom i prezimenom, kao nezavisni član, a oni su potvrdili da će se na predstojećim izborima naći na njihovoj listi u I. izbornoj jedinici. “Ulazim u ovu priču da bih nešto napravio, ali i da bih bio zviždač i ukazivao na nemoral koji se dogodio u bolnici Srebrenjak”, kazao je sredinom ovog mjeseca Nogalo. Istaknuo je kako je sada svjestan da kao jedinka ne može ništa, a da se puno toga mora učiniti. Također je kazao kako će kao političar nuditi rješenja za zdravstvo i ukazivati na jasna pravila igre za sve.

Najnoviji udar na dr. Nogala i njegove kolege

No, u međuvremenu je stigao novi udarac; za Nogala, dr. Mirjanu Turkalj i dr. Davora Plaveca. Prije dva dana vršiteljica dužnosti ravnateljice bolnice optužila ih je da su nezakonito koristili prekovremene sate i rad u pripravnosti te na taj način oštetili bolnicu i sebi priskrbili materijalnu koristi. Od njih je zatražila da se o optužbama očituju, ali im je istovremeno poručeno da im zbog takvih kršenja iz radnih odnosa prijeti otkaz. Svoj posljednji potez potvrdila je i za Telegram navodeći kako je Poziv za očitovanje zbog povreda iz radnog odnosa upućen na adresu troje liječnika te da je napravljen u skladu sa Zakonom o radu. Detalje nije željela iznositi, jer je, kako je navela, postupak u tijeku.

Tvrdi da ga žele maknuti prije izbora novog ravnatelja

Dr. Boro Nogalo odbacio je takve optužbe. Tvrdi da su svi prekovremeni sati i rad u pripravnosti u skladu s pravilnicima i Zakonom o radu te da svaki liječnik, pa taman bio i ravnatelj ima pravo na njih jednako kao što ima pravo organizirati rad tako da osigura adekvatnu zdravstvenu zaštitu za pacijente. Bivši ravnatelj također tvrdi kako iza posljednjeg napada i dalje stoji činjenica da njih troje smetaju Upravi bolnice i to posebno sada kada je ponovno raspisan natječaj za ravnatelja na koji bi se mogli javiti.

“Nas troje njih previše smetamo i znaju da ćemo se prijaviti na taj natječaj jer smo za tu poziciju kompetentni te nas na ovaj način žele eliminirati. I sad se mogu ja javiti na natječaj, ali dok dokažem da ovdje nisam kriv vrijeme je prošlo, pa tako i natječaj”, kazao nam je jučer dr. Nogalo. Pritom je još naglasio i kako natječaj nije raspisan u skladu s pravilima te da se uopće ne traži nastavno zvanje niti ih se tretira kao Kliniku što bi morali. “Po ovome ravnatelj može biti bilo tko”, zaključuje Nogalo.

Vršiteljica dužnosti ravnateljice nije željela komentirati navode vezane uz natječaj za izbor novog ravnatelja koji je raspisan isti dan kada je i troje liječnika dobilo poziv na očitovanje za optužbe. Nije odgovorila ni na naše pitanje hoće li se i sama kandidirati za ravnateljicu. U međuvremenu je danas Jutarnji list objavio kako je najizgledniji kandidat za novog šefa bolnice ponovno čovjek koji se nalazi u Bandićevim redovima. Riječ je o bivšem SDP-ovom ministru zdravstva Siniši Vargi.