Mađari zatvaraju rutu kojom je iz Hrvatske izašlo 26.000 izbjeglica?

Očekuje se da će danas u Hrvatsku ući novih 10 tisuća izbjeglica

25.09.2015., Berkasovo, Srbija - Srpski autobusi dovoze veliki broj izbjeglica na granicu s Hrvatskom odakle ih se prevozi u izbjeglicki kamp u Opatovcu. 
Photo: Marko Mrkonjic/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

NOVO 00.04 “Ono što cijelo vrijeme tražim je stroga kontrola granice, dakle, ne potpuno zatvaranje. Treba službene prijelaze držati otvorenima, a zatvoriti kukuruze, polja i šume kroz koje migranti prolaze ilegalno”, rekla je hrvatska predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović, koja u New Yorku sudjeluje na globalnom summitu UN-a o održivom razvoju.

Sve što radimo mora biti u dogovoru s Europskom unijom, u skladu s onim što je dogovoreno da se zaštite vanjske granice, prvenstveno između Turske i Grčke, ali ja bih isto tako ustrajala i na pomoći Hrvatskoj da se kontrolira granica između Srbije i Hrvatske”, rekla je Grabar-Kitarović.


22.09 Oko 1500 izbjeglica koji su vlakom oko 20 sati stigli na željezničku postaju Botovo mađarska strana propustila je kroz ilegalni prijelaz do postaje u Gyekenyesu.

Oko 19 sati Ivan Kramarić, šef koprivničkog Centra 112, dao je informaciju da su Mađari zatvorili tu rutu, kojom je od petka prošlo više od 26.000 migranata, no to se ipak nije dogodilo. Navodno je na lokalnoj razini postignut dogovor da će još večeras i sutra taj prolaz biti otvoren, javlja Večernji.


21.45 Vlada Srbije večeras je donijela odluku o stavljanju izvan snage protumjera prema Hrvatskoj, poduzetih nakon blokade graničnih prijelaza za putnički i teretni promet. Odluka stupa na snagu odmah, piše Tanjug.

Hrvatska je danas u 17 sati odblokirala granicu sa Srbijom i sva putnička i teretna vozila prolaze bez problema. Srpski premijer Vučić istaknuo je da je u odluci Hrvatske da odustane od blokade granice veliku ulogu odigrao EU. “Ne trebamo sudjelovati u njihovoj izbornoj kampanji, mi ćemo se posvetiti radu i ekonomskom napretku zemlje”, dodao je Vučić.


20.38 Premijer Zoran Milanović večeras je gostovao u Dnevniku Radio-televizije Srbije. “Morate se ponašati kao organizirana država, a ne treći svijet. Srpska vlast se ponaša kao da je zemlja trećeg svijeta, što nije, ja to znam i zato od Srbije to tražim”, rekao je tom prilikom Milanović. Na pitanje novinara je li bio pod pritiskom Bruxellesa da otvori granicu, Milanović kaže da nitko u EU nije o tome htio razgovarati. “Ne znam tko bi vršio pritisak na Hrvatsku”, rekao je Milanović.

Napomenuo je i da Hrvatska želi normalne odnose sa Srbijom. “Hrvatska može zaustaviti ulazak Srbije u EU, ali ja to ne želim. Želimo normalne odnose”, rekao je Milanović.

Više o tome što je rekao hrvatski premijer, kao i izjave ostalih visokih političara Srbije i Hrvatske možete pročitati OVDJE.


20.01 Vlada je na Twitteru objavila da je večeras iz Tovarnika za Botovo krenuo i 22. izvanredni vlak, koji bi na odredište trebao stići za 4 i pol sata.


19.55 U razgovoru za Dnevnik HRT-a srpski premijer Aleksandar Vučić opovrgnuo je da je srpska vlada otvorila koridor za izbjeglice prema Mađarskoj. “Mi nikada ne bismo uvodili nikakve mjere pa ni nećemo”, rekao je Vučić, javlja HRT. “Nikakvih novih koridora nema, nastavit ćemo izbjeglice primati kao i do sada”, kazao je Vučić.

Istaknuo je kako je zadovoljan odlukom hrvatske Vlade te da se ovo sve odigralo samo zato što je u Hrvatskoj počela izborna kampanja. “Trudit ćemo se da na tešku, nerijetko, neubičajenu, pomalo primitivnu retoriku ne odgovaramo istom mjerom. Građani Hrvatske su dobrodošli u našu zemlju i jedva čekamo da nam dođu. U 21 sat tu odluku će donijeti Vlada Republike Srbije”, rekao je Vučić.

Više o tome možete pročitati OVDJE.


19.46 Ministar unutarnjih poslova Ranko Ostojić rekao je večeras novinarima u Opatovcu da su svi granični prijelazi sa Srbijom otvoreni bez ograničenja te da je to učinjeno jer je popustio pritisak izbjeglica iz Srbije iz koje je, kazao je, preko graničnog prijelaza Horgoš u Mađarsku otišlo tristotinjak izbjeglica.

“Granica je otvorena nakon što je postignut napredak u dijelu koji smo i tražili i očekivali, odnosno nakon što je došlo do promjene rute kretanja izbjeglica”, kazao je Ostojić. “Hrvatska je odmah, naravno, pozitivno odgovorila i tu mjeru ćemo, naravno, zadržati do momenta dok se ne dogodi eventualno situacija zbog koje se to i desilo”, izjavio je Ostojić pojasnivši kako “promjena rute znači ustvari otvaranje prijelaza u Horgošu”.

No, kasnije tijekom večeri pojavila se informacija da Mađari nisu pustili izbjeglice, već da su oni probili ogradu pa su ih Mađari nakon toga vratili, javlja Nova TV.

Ranko Ostojić u Opatovcu večeras
Ranko Ostojić u Opatovcu večeras Screenshot RTL

Ostojić je komentirao i današnje glasine kako će novi val izbjeglica ući u Hrvatsku preko Dubrovnika.

“Dužni smo pripremiti sebe. Ukoliko se dogodi bilo kakva situacija, ne možemo dozvoliti sebi da budemo nepripremljeni. Kako smo obranili ovdje u Slavoniji, tako ćemo i na jugu Hrvatske ako dođe do toga. Već je to u pripremama. Ne želim širiti paniku, ali sve je spremno”, pojasnio je.

Više možete pročitati OVDJE.


19.15 Srpski premijer Aleksandar Vučić gost je središnjeg Dnevnika HRT-a u 19 sati, a njegov hrvatski kolega Zoran Milanović bit će u Dnevniku RTS-a.


19.13 Mađarska je najavila Sloveniji da će ukloniti ogradu i bodljikavu žicu s mađarsko-slovenske granice, a radovi s tim ciljem već su počeli, rekao je danas slovenski ministar vanjskih poslova Karl Erjavec. Istaknuo je da je to rezultat sastanka koji je u Budimpešti s mađarskim vlastima imala slovenska veleposlanica u toj državi.

“Mađarska će s granice povući bodljikavu žicu, vrlo smo zadovoljni i očito je da su naši diplomatski napori bili uspješni”, kazao je Erjavec za Slovensku televiziju prilikom posjeta Kopru.

Premijer Mađarske Viktor Orban ranije je na konferenciji za novinare u Beču nakon susreta s austrijskim kancelarom Wernerom Faymannom prokomentirao i nezadovoljstvo Ljubljane postavljanjem žičane ograde te pojačanom prisutnošću vojske i policije uz mađarsku granicu sa Slovenijom, rekavši da je ograda postavljena samo za slučaj dolaska većeg broja migranata i da prema Sloveniji neće postavljati barijere kao prema Srbiji i Hrvatskoj jer je Slovenija u schengenskom prostoru.

Mađarski vojnici i bodljikava žica na mađarsko-slovenskoj granici
Mađarski vojnici i bodljikava žica na mađarsko-slovenskoj granici AFP

18.52 Kao što smo već izvijestili, danas se otvorila nova ilegalna ruta za ulazak izbjeglica iz Srbije u Hrvatsku. Riječ je o prijelazu u Strošincima, mjestu koje se nalazi u blizini Bosne i Hercegovine, javlja RTL.

Prve izbjeglice su se pojavile tamo danas između 13 i 14 sati. Prema nekim informacijama, u Strošincu se sada nalazi oko tisuću izbjeglica. Dolaze organizirano iz mjesta Morovići, koje je oko 13 kilometara udaljeno od hrvatsko-srpske granice.

RTL neslužbeno doznaje da će Hrvatska sada poslati prazne buseve po njih, ali još nije jasno hoće li ih iz Strošinaca prevoziti u kamp u Opatovcima ili direktno u Mađarsku.


17.45 Kako javlja reporterka RTL-a, prvih 300 izbjeglica pušteno je na Horgoš, mađarski granični prijelaz sa Srbijom. Također, čini se da je pritisak izbjeglica malo popustio, jer je ujutro objavljeno kako ih je dotad u Hrvatsku ušlo 58.888, a sada je taj broj oko 60.000.


17.20 Dubrovačko-neretvanski župan Nikola Dobroslavić poslao je danas pismo premijeru Zoranu Milanoviću i zatražio da Vlada zbog moguće štete turizmu ne dopusti eventualni ulazak izbjeglica na područje Dubrovačko-neretvanske županije.

Dobroslavić u pismu od premijera traži i potvrdu o tome jesu li procjene kako bi izbjeglice s Bliskog istoka mogle uskoro krenuti tzv. ‘južnom rutom’ realne te ističe kako ga u tom slučaju želi ”upozoriti na štete koje bi takva događanja mogla prouzročiti dubrovačkom turizmu, što svakako treba izbjeći”.

Glasnogovornik dubrovačko-neretvanskog županijskog Stožera za zaštitu i spašavanje Goran Cvjetinović rekao je ranije da su na jugu Hrvatske u tijeku logističke pripreme za eventualni prihvat tri do pet tisuća izbjeglica, ako se odluče za tzv. južnu rutu. Rekao je da postoje naznake iz više izvora, među ostalim i na web-stranicama na kojima se dopisuju izbjeglice, kako bi se u slučaju da mađarske granice ostanu zatvorene oni mogli uputiti u Hrvatsku iz Grčke, preko Albanije i Crne Gore.


17.10 Granični prijelazi Bajakovo i Tovarnik ponovno su otvoreni za sve skupine vozila, izvijestio je MUP i potvrdila Vlada na svom Twitteru. HAK dodaje da su preostali granični prijelazi sa Srbijom – Ilok, Ilok 2, Principovac, Principovac 2, Erdut i Batina – ostali zatvoreni za sav promet.


17.01 Europski povjerenik za susjedsku politiku i proširenje Johannes Hahn izjavio je danas u Beogradu da ga jako brine situacija na srpsko-hrvatskoj granici i pozvao hrvatsku Vladu da povuče odluku o blokadi, ocijenivši da je to interes zapadnog Balkana u cjelini.

Hahn je nakon razgovora sa srpskim premijerom Aleksandrom Vučićem na zajedničkoj presici rekao da je osobno vidio kolonu kamiona duž autoceste prema granici s Hrvatskom i naglasio da se situacija može riješiti jedino uklanjanjem blokada na granici te da tome “nema alternative”, piše Hina.

Johannes Hahn i Aleksandar Vučić
Johannes Hahn i Aleksandar Vučić AFP

Ocijenio je da “mjere hrvatske vlasti nisu proporcionalne i definitivno su diskriminatorne”. “Zato apeliram da hrvatska Vlada promijeni svoju odluku”, rekao je Hahn. Poručio je Beogradu da se u izbjegličkoj krizi može osloniti na Europsku uniju, naglasivši da je Bruxelles u stalnom kontaktu s hrvatskim i srpskim vlastima kako bi se problem zatvaranja granica čim prije riješio.


16.31 Granica sa Srbijom bit će otvorena do kraja dana, neslužbeno doznaje Večernji list. Najprije je Hrvatska zatvorila Bajakovo za teretni promet, onda je Srbija uzvratila blokadom hrvatskog teretnog prometa i uvoza robe da bi naposljetku hrvatska Vlada blokirala granicu za sva srpska vozila.

Predsjednik Vlade Zoran Milanović ponovio je danas da Hrvatska nije uvela diskriminacijske mjere prema Srbiji, već mjere prema svim, pa i prema hrvatskim kamionima, te je istaknuo da intenzivno razmatra mogućnost uklanjanja mjera koje je Hrvatska morala uvesti.

Više o tome možete pročitati OVDJE.


15.59 Izvanredni vlak iz Tovarnika, 21. po redu, krenuo je u 15.05 sati, vožnja do Botova trajat će 4,5 sati. U tijeku je ukrcaj izbjeglica u 22. vlak, javlja Vlada na Twitteru.


15:42 – Žena u sedmom mjesecu trudnoće, jedna od izbjeglica koje je čekala da u Hrvatsku uđe kod sela Bapska, izgubila je svijest na srpsko-hrvatskoj granici Bapska, javlja N1.


15:35 – Njemačka procjenjuje da oko 30 posto migranata koji tvrde da dolaze iz ratom razorene Sirije zapravo dolaze iz drugih zemalja, rekao je danas glasnogovornik ministarstva unutarnjih poslova, prenosi AFP.


15.19 Poslije neregularnih prelazaka izbjeglica kod Bapske i Tovarnika danas je otvorena još jedna trasa. Prema informacijama koje je potvrdila i policija izbjeglice su počeli ulaziti i kod Strošinaca, u županjskoj Posavini. Trenutno se ne zna koji broj ljudi je onuda ušao u Hrvatsku, javlja Večernji list.

Kod Bapske, na srpskoj strani granice, nalazi se nekoliko tisuća izbjeglica koji čekaju ulazak u Hrvatsku. Novi autobusi stalno pristižu.


15.01 Kako reporterka N1 televizije neslužbeno doznaje, izbjeglice sad ulaze u Hrvatsku i kod Strošinaca, ne samo kod Bapske.

Autobusi iz Srbije dovoze veliki broj izbjeglica na hrvatsku granicu, a potom ih se prevozi u izbjeglički kamp u Opatovcu.

Autobusi prevoze izbjeglice do Hrvatske


14:51 Neslužbeno se doznaje da je tijekom noći policija privela nekoliko osoba iz Otoka jer su nelegalno prevozili izbjeglice do Opatovca i tu vožnju naplaćivali 50 eura po osobi, piše N1. Zajedno sa slovenskom policijom, hrvatska je policija podnijela kaznene prijave protiv četiri osobe zbog krijumčarenja ljudi.


14:26 “Ako Europa ne pronađe rješenje za izbjegličku krizu, Hrvatska treba zatvoriti svoje granice”, poručio je povjerenik predsjednice Republike za migrantsku krizu Andrija Hebrang u petak u Opatovcu rekavši kako se granica ne može zatvarati žicama, jer to je neprikladno i Hrvatska se neće prihvatiti takvog načina, ali je policijom i vojskom itekako moguće i u svijetu već primjenjivano.

“Ako dođe do zaustavljanja prihvata izbjeglica, Hrvatska ne može ostati zemlja koja će prihvatati milijune i milijune izbjeglica. Hrvatska će se isto morati zatvoriti. Tu nema drugog izbora”, kazao je Hebrang nakon što je zajedno s koordinatorom Operativne skupine Predsjednice Republike za migrantsku krizu Matom Granićem obišao prihvatni centar za migrante u Opatovcu.

Opširnije pročitajte OVDJE.


13:55 – Srpski premijer Aleksandar Vučić, ministar Aleksandar Vulin i europski povjerenik za europsko susjedstvo Johannes Hahn obišli su privremeni prihvatni centar u Principovcu kod Šida, javlja HRT.

Hahn je poručio da će Europska unija pomoći zemljama poput Srbije, dok je Vučić rekao da su izbjeglice dobrodošli u Srbiju koja je spremna za njihov dolazak.

Opširnije pročitajte OVDJE.


13:50 – Do danas je u Republiku Hrvatsku ušlo oko 60 000 migranata. Tijekom noći ulazili su na području Iloka i Tovarnika, a i dalje se očekuje veliki pritisak izbjegličkog vala na graničnim prijelazima sa Srbijom. Migranti se i dalje organizirano autobusima i vlakovima prevoze na granicu s Mađarskom, a u privremenom prihvatnom centru Opatovac trenutno se nalazi oko 1 500 migranata, objavio je MUP.


13:42 Amin Awad, regionalni koordinator UNHCR-a za izbjeglice, izjavio je da ne očekuje pad priljeva izbjeglica u Europi kojih svakodnevno stiže oko 8.000 te je upozorio da bi to mogao biti tek “vrh ledenog brijega” i najavio moguće raseljavanje pola milijuna Iračana iz Mosula. Dominik Bartsch, zamjenik UN-ovog humanitarnog koordinatora u Iraku, rekao je kako se očekuje da će 10 milijuna ljudi u Iraku, gdje je 3,2 milijuna ljudi već raseljeno, trebati humanitarnu potporu do kraja godine. Po njegovim riječima, UN se priprema za raseljavanje 500.000 ljudi iz iračkog grada Mosula ako iračke snage pokušaju preuzeti kontrolu nad tim gradom koji je okupirala džihadistička radikalna skupina Islamska država.


13:17 Premijer Zoran Milanović izjavio je da sa suradnicima intenzivno razmišlja da danas ili sutra ukine mjere na granici sa Srbijom. Ponovio je i da Hrvatska nije uvela diskriminacijske mjere prema Srbiji. „Naša mjera na granici možda je bila tvrda, ali ona je bila u obrani nacionalnih interesa i kontrole tijeka migranata koji kroz Srbiju prolaze bez ikakve kontrole“, kazao je premijer, a opširnije o tome što je još premijer rekao pročitajte OVDJE. https://twitter.com/VladaRH/status/647363017101942784


13:10 Glasnogovornik Stožera za zaštitu i spašavanje dubrovačko-neretvanske županije Goran Cvjetinović rekao je da su na jugu Hrvatske u tijeku pripreme za eventualni prihvat tri do pet tisuća izbjeglica ako se oni odluče za tzv. južnu rutu. “U tijeku su logističke pripreme kako eventualni izbjeglički val ne bi dočekali nespremni”, ističe Cvjetinović. Više o tome pročitajte OVDJE.


12:45 Europska komisija traži od hrvatske Vlade pojašnjenja oko odluke o zatvaranju graničnog prijelaza Bajakovo za kamione koji ulaze iz smjera Srbije jer prve procjene u Komisijinoj analizi te hrvatske mjere govore da bi to zaista moglo predstavljati kršenje Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju između Srbije i EU, ali i kršenje pravila carinske unije. Više o tome pročitajte OVDJE.


12:13 Kao što je jutros i najavljeno iz Ureda predsjednice, u izbjeglički kamp Opatovac upravo su stigli Predsjedničin koordinator Operativne skupine za migrantsku krizu Mate Granić, povjerenik za migrantsku krizu Andrija Hebrang i ratna ravnateljica vukovarske bolnice Vesna Bosanac s poklonima. Donijeli su kombi jabuka, vitamina i hrane za djecu.

 


11:30 Hrvatska granična policija na Bajakovu, uprkos kontramjerama Srbije, propušta kamione s hrvatskom robom ka Srbiji, javlja N1.

Reporterka Tina Kosor javlja da policija i svojim vozilima u kamp Opatovac dovozi izbjeglice iz ranjive skupine – majke s djecom, starije ljude, bolesne.


10: 26 21. izvanredni vlak bi kroz 10 minuta trebao stići u Tovarnik, nakon čega slijedi ukrcaj izbjeglica, javlja Vlada.


10:01 “U 9 sati smo dobili informacije da je dosad 58.880 izbjeglica ušlo u Hrvatsku. Priljev ljudi se ne smanjuje i u ovom trenutku to funkcionira. Nastavit ćemo sa sistemom maksimalno koliko možemo. Noćas je bilo i kiše i svega, situacija je bila teška”, izjavio je jutros ministar unutarnjih poslova Ranko Ostojić, javlja N1, dodajući kako je osnovni razlog tome što Srbija i dalje, bez ikakve kontrole, šalje izbjeglice prema Hrvatskoj.

Noćas je, unatoč jakoj kiši, u Opatovac pristiglo 8000 promrzlih i umornih izbjeglica

– Izbjeglice u Grčkoj jednostavno kupe karte za trajekte, zajedno s turistima, i voze se od Lezbosa prema Pireju. Odande idu prema Makedoniji, Srbiji i Hrvatskoj bez ikakve kontrole, rekao je Ostojić, piše Večernji. Prenio je novinarima i situaciju od prošle noći kada je, kako je rekao, jedna skupina izbjeglica promašila ulazak u Hrvatsku te su se vratili prema Srbiji.

– Tada ih je srpska policija silom gurnula prema Hrvatskoj. To dovoljno govori o humanosti na drugoj strani prema ovim ljudima. To se sve događalo u vrijeme kada je bila užasna kiša i kada su ljudi tražili zaklon. Bez obzira na sve to bili su gurnuti prema nama, rekao je Ostojić. Tijekom razgovora s novinarima Ostojić je prokomentirao i odnose Hrvatske i Srbije rekavši ironično kako sa našim istočnim susjedima imamo odličan odnos koji se ogleda u tome da na Srbi svakodnevno šalju tisuće izbjeglica na naše granične prijelaze. Kazao je i kako će premijer Srbije Aleksandar Vučić danas nešto svečano napraviti.

– Pretpostavljam kako će se to dogoditi tristo metara od hrvatske granice. Vidjet ćemo to vrlo skoro, rekao je Ostojić. Na novinarski upit da prokomentira najave iz Austrije kako će započeti s vraćanjem izbjeglica u Hrvatsku ministar je rekao kako je ugovor o readmisiji vrlo jasan i da on predviđa povrat izbjeglica u prvu susjednu zemlju.


09:59 Iz Ureda predsjednice za danas u 12 sati najavljeno je da će Povjerenik Predsjednice za migrantsku krizu Andrija Hebrang i koordinator Operativne skupine za migrantsku krizu Mate Granić predati u šatorskom naselju u Opatovcu poklone Ureda.

Podsjetimo, Hebranga je Kolinda Grabar Kitarović prije tjedan dana imenovala svojim povjerenikom, a on je već idućeg dana krenuo s nizom kontroverznih izjava koje možete pročitati OVDJE.


09:40 U Opatovcu se noćas pojavio i jedan pas lutalica. Izbjeglice iz Sirije novinarima HRT-a su ispričale kako je drhtao od hladnoće pa su s njim podijelili pokrivač. I sami su zbog gužve noćas ostali bez šatora pa su spavali na otvorenom.


09: 28 Mađarska je zabranila lov na dijelu granice s Hrvatskom u Baranji, prenosi portal delmagyar.hu. Zabrana je na snazi na području od 5 kilometara od granice.


09: 00 Pred ulazom u kamp su i dalje veliki redovi, čeka se red na registraciju, ljudi gube strpljenje jer pada kiša i hladno im je, drhte od hladnoće. Djelatnici Crvenog križa, UNHCR-a i volonteri im donose deke i tople jakne, javlja reporterka N1 televizije s mjesta događaja.


08: 42 Slovenija je iznenađena mađarskim postavljanjem bodljikave žice na zajedničkoj granici o čemu nije bila unaprijed obaviještena, rekao je slovenski ministar vanjskih poslova Karl Erjavec, a mediji u petak ističu da time Budimpešta prvi put gradi zapreke unutar Schengenske zone.

Slovenija smatra da nije bilo potrebno postavljanje zapreke na granici koje je počelo u četvrtak ujutro blizu mjesta Pince i nastavljeno na graničnom prijelazu Dolga Vas.

Opširnije o tome pročitajte OVDJE.


08:32 – U razgovoru za HTV volonterka Anita Schmidt, glumica iz Osijeka, rekla je kako izbjeglice u Opatovcu trebaju cipele i čarape, a još više ljudsko dostojanstvo. “Oni nisu smeće, oni su obrazovani ljudi”, kazala je.


 

08:15- 20. izvanredni vlak iz Tovarnika je u 7.52 sati krenuo prema Botovu, izvijestio je HŽ.


Na graničnom prijelazu Bajakovo od jutros se propuštaju teretna vozila s lako kvarljivom i ADR robom, a kolona teretnih vozila na izlazu iz Hrvatske je oko 2 km. Na ulazu u Hrvatsku ne propuštaju se vozila srbijanskih registracijskih oznaka. Granični prijelaz Tovarnik od 5,45 sati otvoren je za osobna vozila i autobuse, osim za vozila srbijanskih registracijskih oznaka, dok je teretni promet u prekidu, izvijestio je u petak ujutro Hrvatski autoklub.

Na graničnom prijelazu Bajakovo propuštaju se teretna vozila s lako kvarljivom i ADR robom, a kolona teretnih vozila na izlazu iz Hrvatske je oko 2 km. Na ulazu u RH ne propuštaju se vozila srbijanskih registracijskih oznaka.

U četvrtak ušlo 8500 migranata

Prema podacima iz MUP-a, tijekom četvrtka na područje Republike Hrvatske ušlo je 8500 migranata, dok je od početka krize u RH ušlo gotovo 55 tisuća osoba. U privremenom prihvatilištu za migrante u Opatovcu smješteno je više od 3000 osoba, koje su se tijekom cijelog dana prevozili autobusima i vlakom prema Mađarskoj.

Tijekom noći u privremeni izbjeglički kamp u Opatovcu, nedaleko Tovarnika stiglo je oko 8000 tisuća izbjeglica. Najviše ih je prešlo preko zelenog prijelaza Bapska, a jedan dio je stigao i sa graničnog prijelaza u Tovarniku. Grupa od nekoliko tisuća promrzlih ljudi došla je nešto poslije ponoći iz Bapske, pješice po jakoj kiši. Promrzli i umorni prepješačili su desetak kilometara, javlja 24sata.

Danas se očekuje ulazak novih i do 10 tisuća izbjeglica. Ulaze preko Bapske i Tovarnika te dolaze do prihvatnog centra u Opatovcu, a potom ih se prevozi do granice sa Mađarskom. Kiša je ubrzala proces registracije u Opatovcu, izvijestio je HRT.

Na registraciju, zdravstveni pregled te smještaj u prihvatni centar u Opatovcu sinoć je čekalo nekoliko stotina izbjeglica, a stalno su pristizale i nove koje u Hrvatsku ulaze preko Bapske te danas ponovno i preko Tovarnika. Iz Tovarnika je oko 21:30 prema Botovu krenuo 18. izvanredni vlak, objavila je Vlada na Twitteru.

Prepucavanje na relaciji Hrvatska – Srbija

Cijeli četvrtak obilježilo je prepucavanje hrvatskih i srpskih političara oko otvaranja i zatvaranja graničnih prijelaza između ove dvije zemlje. Srbija je prvo odgovorila na hrvatsko zatvaranje granice na Bajakovu protumjerama, koje uključuju zabranu ulaska svim teretnim vozilima i prijevoznim sredstvima s registracijskim oznakama Hrvatske na teritorij Srbije na svim graničnim prijelazima te zabranu ulaska svim prijevoznim sredstvima koja prevoze robu proizvedenu u Hrvatskoj, bez obzira na registracijske oznake. Hrvatska je na to u četvrtak ujutro odgovorila blokadom ulaska svih vozila koja imaju srpske oznake, i putničkim i teretnim.

Hrvatska Srbiji zamjera slanje izbjeglica prema graničnim prijelazima u Slavoniji iako je Mađarska u međuvremenu odblokirala svoje prijelaze sa Srbijom pa bi ih mogli raspodijeliti na obje strane, a Srbija pak tvrdi da ne može kontrolirati kretanje izbjeglica te smatra da Hrvatska blokadom ugrožava srpsko gospodarstvo.

Ili neka osnuju kampove, ili neka šalju i prema Horgošu

Premijer Zoran MIlanović povodom nastale situacije održao je press konferenciju na kojoj je jasno poručio da će Hrvatska ukunuti blokadu graničnog prijelaza ukoliko Srbija napravi jednu stvar; pošalje dio izbjeglica na mađarsku granicu, “da nas se malo rastereti”, poručio je Milanović.

“Već danima od Srbije tražimo da smanji pritisak ulaska migranata u Hrvatsku, ali Srbija ne kontrolira tok ljudi u Srbiji, a kad se okupe na sjeveru organizirano ih prebacuju u Hrvatsku. To je previše za nas”, rekao je premijer Milanović i poručio: “Ili neka osnuju kampove, ili neka šalju ljude i prema Horgošu.”

Vučić prvo oštro, pa krajem dana ublažio retoriku

Nije se dugo čekalo na reakciju iz Srbije, pa je srpski premijer Aleksandar Vučić prvo istaknuo je da je Srbija napadnuta te da su mjere koje je poduzela samo odgovor i dodao kako očekuje od Europske unije da naloži svojoj članici poštivanje važećih sporazuma. Navečer je pak u Dnevniku RTS-a Vučić ublažio retoriku i kazao da će se spor s Hrvatskom riješiti u idućih nekoliko dana te da će Srbija nastaviti štititi svoje interese.

Austrija vraća migrante

S druge strane, Austrija je drugim zemljama EU počela vraćati migrante, zasad ih je vratila više od 5000. “Ako izbjeglice dolaze iz Slovenije i Hrvatske i u Austriji zatraže azil onda ćemo ih vratiti u Hrvatsku i Sloveniju”, rekla je u četvrtak ministrica vanjskih poslova Johanna Mikl-Leitner.