Srpski Danas piše da će EU 1. ožujka zatvoriti granice za izbjeglice. A Orešković kaže da će Unija 'malo pojačati kontrolu'

Već je počelo strogo profiliranje izbjeglica, provjerava se stižu li iz ratnih zona

Refugees and migrants wait in front of a gate for registration in a camp on the Greek island of Lesbos after crossing the Aegean Sea from Turkey on November 16, 2015. European leaders tried to focus on joint action with Africa to tackle the migration crisis, as Slovenia became the latest EU member to act on its own by barricading its border. AFP PHOTO/BULENT KILIC / AFP / BULENT KILIC
FOTO: AFP

Europska unija zatvorit će 1. ožujka svoje granice za izbjeglice iz ratnih zona država Bliskog istoka, piše srpski dnevni list Danas, a temeljem informacija iz izvora u Bruxellesu bliskih Europskoj komisiji. Po navodima tog lista, zatvaranje granica provodit će se postupno – najprije za izbjeglice iz Iraka, a potom za one iz Afganistana te na koncu za izbjeglice iz Sirije. “Pokazne vježbe procesa potpunog zatvaranja granica već se odvijaju između Slovenije i Hrvatske, kao i između Srbije i Makedonije”, ističu sugovornici Danasa.

Po njihovim tvrdnjama, to u praksi znači da je počelo strogo profiliranje izbjeglica. Provjeravat će se jesu li iz ratne zone, jesu li članovi njihovih obitelji već na području Europske unije, kojim dijalektom govore…

Hrvatska vratila Srbiji 217 migranata

Podsjetimo, Hrvatska je jučer u Srbiju vratila 217 ekonomskih migranata, koji bi trebali biti dalje vraćeni u zemlje iz kojih su došli. Smješteno su u Šidu, gdje su, prenoste tamošnji mediji, neko vrijeme protestirali i uzvikivali “Ujedinjeni narodi” te iskazivali namjeru da se pješice vrate u Hrvatsku. Hrvatskoj ih je vratila Slovenija, a tvrde da su im dokumenti uništeni te da su silom prebačeni u Srbiju. Više o novim zbivanjima u izbjegličkoj krizi, koji uključuju i najavu Slovenije da će poslati vojsku na granice, možete pročitati OVDJE.

Hrvatski premijer Tihomir Orešković sudjelovao je večeras u Bruxellesu na sastanku posvećenom zapadnobalkanskoj izbjegličkoj krizi, na kojem se razgovaralo o boljoj suradnji zemalja kroz koje prolazi veliki broj izbjeglica. Radnu večeru organizirao je predsjednik Europskog vijeća Donald Tusk, a nasastanku su bili predsjednik Europske komisije Jean-Claude Juncker, slovenski premijer Miro Cerar, predsjednici Srbije i Makedonije Tomislav Nikolić i Gjorge Ivanov, visoka predstavnica EU-a za vanjsku i sigurnosnu politikiu Federica Mogherini i povjerenik za proširenje i susjedstvo Johannes Hahn te nizozemski ministar vanjskih poslova Bert Koenders.

Hrvatska podržava slovenski prijedlog

“Imali smo vrlo otvorenu raspravu. Svaka država je iznijela svoje stajalište o situaciji i prijedloge rješenja. Hrvatska podržava prijedlog slovenskog premijera da se pojačaju resursi na makedonsko-grčkoj granici, tamo su već poslani hrvatski policajci. Mogu reći da smo dosta raspravljali o tom prijedlogu”, rekao je novinarima nakon sastanka premijer Orešković.

Dodao je da se razgovaralo i o ulozi Turske te NATO-a kako bi se pokušalo zaustaviti ili usporiti izbjeglički val. Premijer Orešković je ocijenio da neće doći do zatvaranja granica na toj ruti, nego do jačanja nadzora, što bi vodilo usporavanju migrantskog toka.

“Nitko neće u Europi zatvoriti granice, nego malo pojačati kontrolu, a treba vidjeti što to sad znači. Ako Austrija pojača nadzor i smanji broj ulazaka, onda će to napraviti Slovenija pa redom Hrvatska, Srbija i Makedonija”, rekao je Orešković. Dodao je i da je sa slovenskim premijerom Cerarom i srpskim predsjednikom Nikolićem dogovorio da će surađivati ako dođe do promjene.