Što znači peti susret kineskog predsjednika i šefa Sjeverne Koreje u godinu dana

Kineski predsjednik Xi Jinping danas je stigao u dvodnevni državni posjet Kim Jong-unu

This picture from North Korea's official Korean Central News Agency (KCNA) taken on May 8, 2018 and released on May 9 shows China's President Xi Jinping (R) shaking hands with North Korean leader Kim Jong Un (L) in the Chinese city of Dalian.
Chinese President Xi Jinping met Kim Jong Un in China for the second time in six weeks on May 7 and 8 and later spoke with Donald Trump, in an intensifying whirlwind of diplomacy as the North Korean and US leaders prepare for a historic summit. / AFP PHOTO / KCNA VIA KNS / KCNA VIA KNS / South Korea OUT / REPUBLIC OF KOREA OUT   ---EDITORS NOTE--- RESTRICTED TO EDITORIAL USE - MANDATORY CREDIT "AFP PHOTO/KCNA VIA KNS" - NO MARKETING NO ADVERTISING CAMPAIGNS - DISTRIBUTED AS A SERVICE TO CLIENTS
THIS PICTURE WAS MADE AVAILABLE BY A THIRD PARTY. AFP CAN NOT INDEPENDENTLY VERIFY THE AUTHENTICITY, LOCATION, DATE AND CONTENT OF THIS IMAGE. THIS PHOTO IS DISTRIBUTED EXACTLY AS RECEIVED BY AFP.  /
FOTO: AFP

Kineski predsjednik Xi Jinping doputovao je u četvrtak u dvodnevni državni posjet Sjevernoj Koreji na razgovore s Kim Jong-unom, te je tako postao prvi kineski predsjednik koji je posjetio tu zemlju u posljednjih 14 godina.

Taj peti susret dvojice državnika u nešto više od godine dana od posebnog je značaja jer obojica vode teške ratove s američkim predsjednikom Donaldom Trumpom. Peking je doživio težak ekonomski i financijski udarac Trumpovim uvođenjem viših carina za kineske proizvode, dok je Kim Jong-un bio ponižen kad je početkom godine američki predsjednik demonstrativno napustio bilateralne pregovore u Hanoju.

Cilj- trajni mir na Korejskom poluotoku

Xi Jinping je požurio u Sjevernu Koreju kako bi prije summita G-20, najrazvijenijih država svijeta u Osaki, i susreta s predsjednikom Donaldom Trumpom pokušao nagovoriti Kima da prihvati kineski model rješavanja krize na Korejskom poluotoku. Kad bi Xi u tomu uspio bitno bi ojačao svoju poziciju u pregovorima s Trumpom oko trgovinskog rata koji se rasplamsava između Kine i SAD.

Uostalom kineski predsjednik objavio je tekst u Rodong Sinmunu, službenom glasilu Pjongjanga, u kojem je najavio kako je Kina spremna realizirati “veliki plan” sa Sjevernom Korejom kojim bi se “ostvario trajni mir na Korejskom poluotoku.” Ako Peking odigra, kako pišu kineski mediji, “jedinstvenu i konstruktivnu ulogu u razbijanju kruga nepovjerenja između Sjeverne Koreje i SAD-a” onda će imati snažne argumente u zahtjevima Washingtonu da odustane od daljnjih ekonomskih pritisaka na Kinu.

Kimovo jačanje pozicije u zemlji i u odnosu na Trumpa

S druge strane dolaskom Xi Jinpinga u Pjongjang Kim Jong-un bitno je ojačao svoj status među političkom elitom svoje zemlje koja nije bila sretna sa zaokretom u odnosu spram SAD-a, a osim toga na velika vrata vratio se u svjetsku politiku. Istodobno, bitno je osnažio svoju poziciju i u pregovorima s Donaldom Trumpom.

Uostalom, kad je Kim Jong-un prije susreta s Trumpom u Hanoju posjetio Peking, tada je predsjednik Trump izjavio kako sumnja da je upravo Xi Jinping, kojeg je opisao kao “svjetskog igrača pokera”, savjetovao sjevernokorejskom diktatoru da zazuzme što čvršće stajalište u pregovorima. “Sjevernokorejski pregovarači imali su potpuno drugačiji stav nakon sastanka Xija i Kima. Ne mogu reći da sam sretan zbog toga,” priznao je Trump.

Odnosi trojca politički fenomen

Američki predsjednik svjestan je da njegov plan denuklearizacije Sjeverne Koreje u velikoj mjeri ovisi upravo o kineskim predsjedniku. Stoga mu je, kad je objavljeno da će Xi Jinping posjetiti Pjongjang, odmah predložio sastanak u Osaki. Čak se pohvalio kako je s Xijem “imao sam vrlo dobar telefonski razgovor”.

Stalna razmjena pismenih i usmenih poruka, neprekidni telefonski razgovori te pregovori u četiri oka između tri državnika, potvrđuju da su njihovi komplicirani odnosi jedinstven međunarodni politički fenomen. Premda su njihovi osnovni interesi dijametralno suprotni, ipak svako toliko među njima postoje i dodirne točke koje pokazuju da su zapravo upućeni jedni na druge te da bez zajedničkog dogovora nitko me može nametnuti svoje rješenje krize na Korejskom poluotoku.

Razlozi za postizanje dogovora

S druge strane sva trojica imaju i te kako važne razloge za postizavanje dogovora. Kim Jong-un mora učiniti sve kako bi ishodio ukidanje sankcija koje prijete slomiti njegovo ionako krhko gospodarstvo. Kineska ekonomija, pak, trpi velike štete zbog novih, viših američkih carina, a osim toga masovne demonstracije u Hong Kongu predstavljaju ozbiljan politički problem za Xi Jinpinga, koji želi po modelu Hong Konga vratiti Tajvan pod okrilje Kine.

Trump grozničavo pokušava ispuniti jedno od glavnih predizbornih obećanja da će osigurati denuklearizaciju Sjeverne Koreje, ali također mora naći rješenje za trgovinski rat koji je nametnuo Kini. Američko gospodarstvo, ponajprije poljoprivreda i industrija, također bilježe ozbiljne financijske gubitke pa je samo pitanje vremena kad će se američki gospodarstvenici pobuniti zbog Trumpove politike.

Umjesto rješenja, komplikacije

Osim toga po ulasku u Bijelu kuću Donald Trump se hvalio kako će brzo riješiti nuklearne krize s Iranom i Sjevernom Korejom. Umjesto toga američki predsjednik zakomplicirao je odnose s te dvije države do krajnjih granica, pa je tako Sjeverna Koreja sačuvala svoje nuklearno oružje, a zahvaljujući Trumpovoj nerazumnoj politici na svoju je stranu pridobila Rusiju i Kinu.

Kina se dugo pridržavala sankcija koje su UN uvele protiv Sjeverne Koreje, no kad je Trump povećao carine na kinesku robu, Peking ih je počeo kršiti te pružati pomoć Pjongjangu u hrani i nafti. Zahvaljujući promjeni kineske politike Kimov režim za sada uspijeva preživjeti sankcije. Uz to Kim Jong-un nedavno se susreo s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom pokazavši da ga Trump nije uspio politički izolirati.

Trump povezao Kinu i Rusiju

Zahvaljujući Trumpovoj politici izazivanja stalnih konflikata, Kina i Rusija, koje su dvadesetak godina imale vrlo hladne odnose sa Sjevernom Korejom, odjednom su postale Kimovi saveznici kao što su to bile u vrijeme Korejskog rata kad su pomagale njegovu djedu Kim Il-sungu da se obrani od Amerikanaca.

Ipak postoje i zajednički interesi Trumpa i Xija: jedan i drugi žele spriječiti daljnje jačanje sjevernokorejskog nuklearnog arsenala te onemogućiti Kim Jong-una da ih ucjenjuje atomskim bombama i balističkim raketama.

Uništenje nuklearnog naoružanja

Američki dužnosnici izjavili su kako vjeruju da Xi Jinping može igrati konstruktivnu ulogu u pregovorima s Kimom, te navode kako Trump nije uvodio carine za kineske proizvode sve dok je Xi podupirao njegovu politiku sankcija protiv Sjeverne Koreje. Kad je Peking ohrabrio Kima da zauzme tvrđe stajalište u pregovorima s Trumpom, Washington odlučio uvesti sankcije.

Inače, Bijela kuća traži od Pjongjanga da najprije uništi svoj nuklearni arsenal te odustane od razvoja nuklearnog oružja, a tek da nakon toga dođe do ukidanja međunarodnih sankcija. Sjeverna Koreja zalaže se za korak-po-korak pristup, što znači da bi svaki ustupa Pjongjanga bio nagrađen postupnim ublažavanjem sankcija.

Poruka Kini

Kina podupire pristup sinkroniziranog razoružavanja i smanjivanja sankcija, te traži od obje strane, na isti distancirani način, “da imaju razumna očekivanja te da se suzdrže od nametanja jednostranih i nerealnih zahtjeva”.

Na skupu na Floridi gdje je započeo svoju predizbornu kampanju za drugi mandat Trump je, svakako ne slučajno, nazvao Xi Jinpinga “sjajnim predsjednikom i velikim vođom Kine”. Ali mu je poslao i jasnu poruku: “Vidjet ćemo što će se dogoditi: ili ćemo postići dobru i poštenu pogodbu ili nećemo, ali i to je za mene također OK. “