Suludi udžbenik za 6. razred: ‘Najtužnije u životu majke je roditi bolesno dijete. Snovi o sretnoj obitelji su uništeni’

Školska knjiga poručila je kako će tekst promptno zamijeniti u novom izdanju, a u digitalnom odmah ponuditi novi tekst

Učenici 6. razreda osnovne škole, koji na nastavi hrvatskog jezika koriste čitanku “Snaga riječi 6” autorice Anite Šojat u izdanju Školske knjige, o djeci s teškoćama u razvoju učit će kroz neknjiževni tekst “Anđeli slomljenih krila”. Koji kaže: “Nešto najteže i najtužnije što se može dogoditi u životu jedne majke je roditi bolesno dijete. Svi snovi o obiteljskoj sreći i idili padaju u vodu, cijeli svijet se ruši, mrak pada na oči i strah je najveći i najjači osjećaj uza šok koji ih preplavljuje”.

Na višestruko prijeporan tekst koji je ponuđen malenim šestašima ukazao je portal srednja.hr, pozivajući se na Facebook post gospođe koja je primijetila što u čitanci piše. Čitanka s ovim tekstom je, inače, u školskom sustavu od 2013. godine, a Školska knjiga sada je potvrdila da će tekst promptno zamijeniti.

Školska knjiga hitro mijenja tekst

“Što drugo može žena koja se nađe u takvoj situaciji nego u sebi milijun puta postavljati pitanje: Zašto baš ja? Zašto se ovo meni događa? Što sam ja Bogu skrivila?“, između ostaloga stoji u tekstu na temelju kojega se potiče učenike na razgovor o tome “kako se osjeća majka kad rodi bolesno dijete”. Iz Školske knjige su za srednja.hr poručili kako u proteklih osam godina nisu imali nikakvih primjedbi na tekst, no da su protekloga tjedna zaprimili primjedbe na tekst.

Namjera teksta je, dodaju, bila potaknuti prihvaćanje djece s teškoćama u razvoju od strane njihovih vršnjaka i osvijestiti s kojim se problemima djeca s teškoćama i njihovi roditelji susreću. “Mnogi roditelji prolaze različite faze prihvaćanja djetetove teškoće i tekst je prikaz onoga što mogu osjećati, no s druge strane, postoje roditelji koji sasvim drukčije doživljavaju i gledaju na invaliditet svojega djeteta. Svjesni smo toga pa ćemo zato tekst zamijeniti”, rekli su iz Školske knjige.

Dodali su kako autorica teksta u udžbeniku Renata Ruda ima proživljeno obiteljsko iskustvo djeteta s teškoćama. “Tekst ćemo zamijeniti u novom izdanju, a u digitalnoj verziji udžbenika odmah ponuditi novi tekst u suradnji sa stručnjacima iz Kabineta za poremećaj iz spektra autizma Nastavno–kliničkog centra Edukacijsko-rehabilitacijskog fakulteta te uputiti sve naše korisnike na njega”, zaključili su iz Školske knjige za srednja.hr.

Već smo pisali o problemima u ‘Snazi riječi’

Kako je udžbenik već poduže vrijeme u školama, valja imati na umu da ga je – kao i sve udžbenike koji se nalaze u školama – prethodno odobrilo povjerenstvo Ministarstva znanosti i obrazovanja. Od tamo su za srednja.hr poručili tek kako će se detaljnije pozabaviti ovim slučajem, a i detaljno su objasnili proceduru odobravanja udžbenika za uporabu u školama.

Spomenimo i kako smo o čitanci za sedmi razred u izdanju Školske knjige, također autorice Anite Šojat, pisali u listopadu 2019. Tada su roditelji po društvenim mrežama dijelili posve vjeronaučnu obradu duhovne pjesme na satu hrvatskog jezika. Od učenika se tražilo da napišu sastavak od 150 riječi o temi “Bog je svjetlost života” ili, primjerice, da navedu situacije u kojima su “osjetili Božju prisutnost”. Ispostavilo se tada da je riječ o starijem izdanju čitanke koje je zamijenjeno novim u kojem su uklonjeni sporni sadržaji. Čitanku iste autorice Školska će knjiga sada opet mijenjati.