Svađe, podmetanja i ultimatumi. Mučna saga o Hrvatskim studijima upravo prerasta u otvoreni rat, otkrivamo detalje

Dugotrajna nerazriješena situacija na Fakultetu hrvatskih studija prerasla je u ozbiljan teret za rektora

FOTO: Pixsell/Telegram

U dosta nezgodnoj situaciji u kojoj sud upućuje sve uključene strane da "sjednu za zajednički stol i zakonito razriješe sporna pitanja", rektor Lakušić morat će konačno raspetljati mučan gordijski čvor na Fakultetu hrvatskih studija. Problemi koji mu se gomilaju direktno proizlaze iz njegove prošlogodišnje odluke da tom fakultetu nametne privremenog dekana.

Najnoviji nered na Sveučilištu u Zagrebu, u suštini punokrvna kriza upravljanja, možda se najbolje ogleda u odluci suda kojom rektora Stjepana Lakušića poziva da zakonito razriješi kompleksnu situaciju na Fakultetu hrvatskih studija. Telegram je u posjedu rješenja Visokog trgovačkog suda kojim se doslovno predlaže da uključeni akteri “sjednu za zajednički stol i da dogovorno i na zakonit način razriješe možebitna sporna pitanja”.

Sve ovo rezultat je prošlogodišnje sporne odluke rektora Lakušića da Fakultetu hrvatskih studija preko sveučilišnog Senata nametne privremenog dekana Marija Grčevića, šire znanog kao zagovaratelja pozdrava “Za dom spremni” u Hrvatskoj vojsci. Naime, prema Zakonu o visokom obrazovanju čelnike fakulteta biraju isključivo fakultetska vijeća. I tu je došlo do spora koji svoje repove vuče do danas. Sve je sada preraslo u ozbiljan problem za rektora Lakušića.

Drama u sudskom registru

Zvuči krajnje suhoparno, no cijela ova drama odvija se u okvirima sudskog registra. Za njeno razumijevanje, potreban je kontekst. Nakon sporne Lakušićeve odluke o privremenom postavljanju Grčevića na čelo Fakulteta hrvatskih studija u svibnju prošle godine, Trgovački sud odbio ga je upisati u sudski registar kao zakonskog predstavnika fakulteta. Sud je argumentirao već spomenuto; da čelnici fakulteta jednostavno ne mogu biti imenovani na Senatu, čemu je pribjegao Lakušić.

Na odbijenicu Trgovačkog suda, Sveučilište i Fakultet hrvatskih studija uložili su žalbu. Početkom ove godine, Visoki trgovački sud je uvažava s nadrealnim obrazloženjem da se zakon inače mora poštovati, ali da u ovom slučaju može biti učinjena iznimka. Pa upisuju Grčevića u sudski registar kao zakonskog zastupnika Fakulteta.

Na to žalbu ulaže ministar Radovan Fuchs argumentirajući kako se tim potezom direktno krši njegov Zakon o visokom obrazovanju koji propisuje da se dekani biraju isključivo na fakultetima. Ministrovoj žalbi sud je dao za pravo i iznova izbrisao Grčevića iz sudskog registra kao predstavnika Hrvatskih studija.

Već izabran privremeni dekan

U pratećem sudskom rješenju, do kojeg je Telegram uspio doći, navodi se kako u ovom slučaju nije bilo mjesta rektorovom i senatskom potezu oko imenovanja Grčevića jer je na samom fakultetu već bio izabran privremeni dekan. Riječ je o akademiku Stjepanu Ćosiću, inače profesoru s Hrvatskih studija.

U izbornom postupku, o kojem smo također izvještavali, protukandidat mu je bio spomenuti Grčević. On se, nakon Ćosićeva izbora, potužio rektoru Lakušiću na izbornu proceduru. Rektor je, uz tumačenje svog statutarnog odbora, odlučio poništiti Ćosićev izbor i predložiti Senatu izbor novog privremenog dekana. Predložio je upravo Grčevića, a Senat ga je izglasao što je dovelo do negodovanja Ministarstva koje smatra da se time krši Zakon o visokom obrazovanju.

Sud o problemima na Sveučilištu

Sud sada podcrtava da cijela ova situacija “možebitno upućuje da su problemi u odnosu Sveučilišta i Fakulteta hrvatskih studija s jedne strane te između Sveučilišta i Ministarstva znanosti i obrazovanja mnogo složeniji od ovlaštenja (…) suda da se u njih upušta”. Trgovački sud, navodi se dalje, nije adresa koja će rješavati razilaženja među navedenim stranama, no one su “po prirodi stvari usko upućene jedna na drugu te na međusobnu suradnju”.

Pokušavajući uvesti reda u situaciju iniciranu prošlogodišnjim potezom rektora Lakušića, sud zaključuje: “Zato se svim zainteresiranim stranama u ovoj pravnoj stvari predlaže da sjednu za zajednički stol i da dogovorno i na zakonit način razriješe možebitna sporna pitanja na dobrobit svih uključenih, kao i korisnika njihovih usluga i cijelog društva”.

Grčević ne predaje dužnost

Nakon citiranog rješenja Visokog trgovačkog suda, iz sudskog registra izbrisan je Mario Grčević te kao zakonski predstavnik Hrvatskih studija upisan akademik Ćosić koji je prethodno obnašao dužnost privremenog dekana. Bez obzira na to, prema Telegramovim informacijama Grčević nije predao dužnost privremenog dekana akademiku Ćosiću i za ponedjeljak, 4. ožujka, sazvao je sjednicu Fakultetskog vijeća.

To bi moglo biti problematično jer Zakon jasno propisuje kako sjednice fakultetskih vijeća saziva čelnik fakulteta, a prema aktualnom stanju iz sudskog registra, Grčević nije zakonski predstavnik Hrvatskih studija. Doznajemo i kako su iz Ministarstva znanosti apelirali na rektora Lakušića da se omogući primopredaja privremene dekanske dužnosti akademiku Ćosiću, kojeg sud navodi kao ovlaštenog zakonskog zastupnika fakulteta.

Nikad potvrđena dekanica zaprijetila

Oko Fakulteta hrvatskih studija rektoru se, doznajemo, gomilaju i dodatni problemi. Telegram je u posjedu pouzdane informacije da je profesorica Vlatka Vukelić – u prosincu 2022. izabrana za dekanicu Hrvatskih studija, no nikad potvrđena na Sveučilištu – rektoru poslala dopis kojim ultimativno traži da upravo nju Senat konačno potvrdi za dekanicu.

Vukelić u dopisu, za koji je ovlastila jedan odvjetnički ured, rektoru daje rok od tri dana da se očituje na njen zahtjev, a u suprotnom spominje pravne radnje po osnovi materijalne i kaznene odgovornosti. Dužni smo, u ovom posvemašnjem kaosu, pojasniti ulogu Vlatke Vukelić, kontroverzne profesorice povijesti revizionističkih stavova.

Rektorat u slijepoj ulici

Ona je na Fakultetu hrvatskih studija u redovitom postupku uistinu izabrana za dekanicu krajem 2022. godine. Formalno nikada nije zasjela na čelo Fakulteta jer rektor Lakušić njen izbor nikada nije dao na potvrdu sveučilišnom Senatu. Kada su istekli svi mogući rokovi za tu potvrdu, za v.d. dekana u svibnju 2023. izabran je akademik Ćosić. Nakon manevra s rektorom i Senatom o kojemu smo gore pisali, samo nekoliko dana kasnije na Ćosićevo je mjesto imenovan Mario Grčević.

Tada kreće saga s njegovim upisom u sudski registar. Nestalnost uprave i upravljanja Fakultetom hrvatskih studija, istaknimo i to, u pravilu ne prestaje od 2017. godine kada su brojnim manevrima i odlukama ustanovu kadrovski prekrojili bivši rektor Damir Boras i njegov prorektor Ante Čović. Aktualni rektor Lakušić, otkako je preuzeo tu dužnost, oko Hrvatskih studija ili nevoljko donosi odluke ili se opredjeljuje za one koje situaciju dodatno kompliciraju pa ostaje dojam da Rektorat ne zna što bi s ovim problematičnim fakultetom.