Sve je jasnije da EU ne želi još primiti Ukrajinu. Pa sad kupuje vrijeme

O zahtjevu bi navodno trebalo biti riječi i na neformalnom EU summitu krajem tjedna

Pri izradi mišljenja o kandidaturi, Komisija šalje državi opširan upitnik - Hrvatska je dobila 4560 pitanja - o funkcioniranju raznih područja, od poljoprivrede do pravosuđa. Treba li uopće napominjati kako to zvuči u ovom trenutku, dok se Ukrajina brani od ruskih napada?

Za europske prilike, stvar se pokrenula rekordnom brzinom. Tjedan dana nakon što je ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenskij potpisao formalni zahtjev za članstvo Ukrajine u Europskoj uniji, veleposlanici država članica usuglasili su se da od Europske komisije zatraže mišljenje o zahtjevu Ukrajine, kao i Gruzije i Moldavije, koje su u međuvremenu također aplicirale za članstvo.

Okolnosti u kojima je Zelenskij potpisao zahtjev bile su, dakako, dramatične o čemu svjedoče i fotografije tog “povijesnog trenutka”, kako ga opisuju ukrajinski dužnosnici: umjesto odijela i kravata, Zelenskij i njegovi suradnici su u vojnoj odjeći, s vrećama pijeska u pozadini. Ukrajina se u tom trenutku peti dan branila od ruskih napada.

Nesvakidašnja hitrost

Ruska invazija na Ukrajinu natjerala je EU da čak i o pitanju poput proširenja – koje je posljednjih godina krajnje nepopularno među članicama – odlučuje neusporedivo brže nego što je uobičajeno. Između podnošenja zahtjeva za članstvo i odluke da se od Komisije traži mišljenje obično prođu mjeseci. U ovom slučaju prošlo je tek nekoliko dana.

Odluka da se od Komisije traži mišljenje u normalnim je okolnostima pretežno birokratske naravi. No, budući da su okolnosti ratne i dramatične, ovaj potez ima političku i simboličnu težinu, slično kao kad su zadnjih dana europski dužnosnici iskazivali podršku ukrajinskom zahtjevu, poručujući da Ukrajina pripada Europi.

“Nitko ne sumnja da narod koji se tako hrabro bori za naše europske vrijednosti pripada našoj europskoj obitelji”, poručila je neki dan predsjednica Komisije Ursula von der Leyen. Ali to ipak ne znači da će ono što će EU, barem zasad, ponuditi Kijevu, biti u skladu s visokim očekivanjima.

Kako se piše mišljenje

Izrada mišljenja o zahtjevu za članstvo, za koje je zadužena Komisija, prvi je korak na dugom putu do kandidatskog statusa. No, prema redovitoj proceduri, radi se o koraku za koji je Komisiji potrebno i više od godinu dana (u medijima se procjenjuje između 15 i 18 mjeseci). U slučaju Hrvatske između zahtjeva za članstvo i pozitivne ocjene Bruxellesa prošlo je, primjerice, nešto manje od 14 mjeseci.

Uz to, nejasno je kako će točno taj proces ići u slučaju Ukrajine. Prilikom izrade službenog mišljenja, Komisija državi šalje opširan upitnik – Hrvatska je, recimo, bila dobila 4560 pitanja, Crna Gora 2178 i tako dalje – o funkcioniranju države u raznim područjima, od poljoprivrede, obrazovanja, pravosuđa do javne nabave i državnih subvencija.

Komisija bi u Ukrajinu trebala poslati i svoje stručnjake da, u razgovoru s dužnosnicima, nevladinim organizacijama itd., sami provjere kako stvari funkcioniraju. Treba li uopće napominjati kako to zvuči u ovom trenutku, dok se Ukrajina brani od ruskog granatiranja?

Sastanak EU lidera

Ukrajinski zahtjev za članstvo trebao bi biti tema neformalnog summita na kojem se krajem tjedna u Versaillesu okupljaju čelnici država članica. Predsjednik Europskog vijeća Charles Michel u nedjelju je potvrdio da će se o zahtjevu razgovarati “u narednim danima”, što sugerira da bi ovotjedni sastanak u organizaciji Francuske kao predsjedateljice EU-om mogao biti prva takva prilika za premijere i predsjednike da se izjasne.

Spekulira se o različitim opcijama: da podrže kandidacijski status Ukrajine, da podrže izradu mišljenja i zatraže od Komisije da taj proces ubrza, da razgovaraju o posebnom statusu za Ukrajinu koji bi joj omogućio tješnje veze s EU-om, ali ne odmah i članstvo i tako dalje. No, problem je i dalje isti kao i prošlog tjedna – dok dio država lobira da se, u znak podrške napadnutoj zemlji, što prije odluči o statusu kandidata, neke države su tome nesklone.

Stoga se čini da je, barem u ovom trenutku, EU naprosto pokušala naći kompromis: poslati Ukrajini poruku solidarnosti i podrške, s obećanjem da je čeka članstvo u EU (makar bilo i na dugom putu), a istovremeno ne ići predaleko s obećanjima za koja u europskim glavnim gradovima još uvijek nisu sigurni da će ih biti u stanju ispuniti.