Tajni sastanak najutjecajnijih svjetskih špijuna. Prvi put procurili detalji diskretnog summita o delikatnim temama

Organizirala ga je singapurska vlada, a među sudionicima je bila svjetska obavještajna krema

A police vehicle drives past the venue of the Shangri-La Dialogue summit in Singapore on June 10, 2022. (Photo by Roslan RAHMAN / AFP)
FOTO: Hotel u kojem se odvija Shangri-La dijalog (AFP)

Na marginama Shangri-La dijaloga, sigurnosnog summita koji se ovog vikenda održava u Singapuru i okuplja ministre obrane, visoke vojne dužnosnike i stručnjake za obrambena pitanja, u tajnosti je održan i sastanak šefova 20-ak najmoćnijih tajnih službi iz cijelog svijeta, objavio je Reuters pozivajući se na pet neimenovanih izvora.

Kako piše novinska agencija, sastanak je u velikoj diskretnosti organizirala singapurska vlada na zasebnoj lokaciji, potpuno nepovezanoj sa Shangri-La dijalogom, a ovakvi špijunski summiti održavaju se ondje već nekoliko godina, samo što o njima dosad javnost nije imala nikakvih informacija.

Amerikance je predstavljala njihova direktorica Nacionalne obavještajne zajednice Avril Haines, a među sudionicima je bio i šef kineskih obavještajaca, što je znakovit podatak u trenutku kada između SAD-a i Kine vladaju poprilične napetosti. Jedan indijski izvor Reutersu je potvrdio da je na summitu bio i šef indijske protuobavještajne službe Samant Goel.

Špijuni tu mogu otvoreno razgovarati

“Ovaj sastanak je jedno od najvažnijih okupljališta na međunarodnoj obavještajnoj sceni. S obzirom na države koje su zastupljene, to nikako nije skup na kojem se predstavljaju najnovije metode rada”, izjavila je jedna osoba upoznata sa sadržajem špijunskog summita.

Taj izvor za Reuters pojašnjava da sudionici ovdje imaju priliku otvorenije raspravljati o temama koje su, u trenucima napetih odnosa među državama, možda preteške za diplomate ili na nekim formalnim susretima. Ovakav format je prigoda za dubinsko razumijevanje namjera i ciljeva pojedinih država.

Glasnogovornik singapurskog ministarstva obrane načelno je potvrdio da sudionici Shangri-La dijaloga, među kojima ima i visokopozicioniranih obavještajnih dužnosnika, koriste priliku za susrete sa svojim kolegama. “Ministarstvo može pomoći u organizaciji nekih od bilateralnih ili multilateralnih sastanaka na rubu Dijaloga, a dosadašnji su se susreti pokazali korisnima”, dodao je glasnogovornik.

Amerikanci pojma nemaju, Kinezi šute

Američko veleposlanstvo u Singapuru priopćilo je da nema nikakvih informacija o špijunskom summitu, a vlade u Kini i Indiji službeno nisu odgovorile na upite Reutersa.

Ova agencija navodi da je, primjerice, sasvim uobičajeno da se sastaju čelnici obavještajnih službi SAD-a, Britanije, Kanade, Australije i Novog Zelanda budući da sudjeluju u tzv. mreži Pet očiju (Five Eyes) u sklopu koje međusobno dijele širok raspon prikupljenih podataka.

S druge strane, susreti ovako velikog broja šefova tajnih službi koje su izravno usmjerene jedna protiv druge, prilično su rijetki i o njima gotovo nikada nema informacija za javnost.

Što je bilo na dnevnom redu i tko je predstavljao Ruse

Iako ni s ovog singapurskog summita nije mnogo toga procurilo, jedan izvor je Reutersu potvrdio da su među temama bili ruski rat u Ukrajini i prekogranični kriminal. To je, kako napominje izvor, bio dnevni red u petak, dok su u četvrtak obavještajci imali neformalno druženje.

Drugi izvor je potvrdio da na summitu Rusiju nije predstavljao nitko, barem se tako nije izjasnio, dok je zamjenik ukrajinskog ministra obrane Volodimir Havrilov, koji je sudjelovao na Shangri-La dijalogu, potvrdio da nije otišao na sastanak s obavještajcima.

Treći izvor tvrdi da općeniti ton sastanka nije bio konfrontacijski, već da su sudionici bili prilično kooperativni.

Direktor CIA-e u tajnosti bio u Pekingu

Avril Haines je na Shangri-La dijalogu tijekom panel diskusije o kibernetičkoj sigurnosti u odgovoru na pitanje jednog kineskog časnika izjavila da je suradnja između SAD-a i Kine od esencijalne važnosti. “To je ključno, čak i kada vlada nepovjerenje, čak i kada vam je s druge strane protivnik. Morate pokušavati to premostiti i surađivati na pitanjima od zajedničkog interesa te istovremeno pokušavati nadvladati opasnost od eskalacije”, dodala je.

U Washingtonu su u petak potvrdili da je direktor CIA-e William Burns prošlog mjeseca u tajnosti posjetio Kinu gdje je razgovarao s tamošnjim obavještajnim vrhom u trenutku kada administracija predsjednika Joea Bidena, nakon niza turbulencija, nastoji ojačati komunikaciju s Pekingom.