Tako to ide u Hrvatskoj: profesorica ostala bez funkcije zbog afere koju je otkrio Telegram. A Boras joj sad dao počasno zvanje

Zahvaljujući tituli professor emeritus, Jasmina Havranek dobivat će i naknadu od 2000 kuna mjesečno

Odlukom Senata zagrebačkog sveučilišta, počasno zvanje professor emeritus od jučer uz svoje ime nosi Jasmina Havranek, umirovljena profesorica Agronomskog fakulteta u Zagrebu, ujedno i bivša ravnateljica Agencije za znanost i visoko obrazovanje. Upravo vezano za njezinu ravnateljsku funkciju u ključnoj državnoj agenciji koja ocjenjuje i akreditira fakultete, Telegram je krajem prošle godine objavio niz tekstova nakon kojih je gospođa podnijela ostavku.

Otkrili smo da je Havranek, još kao ravnateljica Agencije, imala zgodne privatne angažmane u kojima je kao stručnjakinja privatnih firmi surađivala s fakultetima na projektima koji bi trebali poboljšati njihov rejting. Istovremeno, Agencija kojoj je bila na čelu, te iste fakultete trebala bi neovisno ocjenjivati i vrednovati. Resorno ministarstvo na čelu s Radovanom Fuchsom odmah je poručilo kako je privatni angažman Havranek nespojiv s njenom javnom funkcijom. Gospođa je ubrzo podnijela ostavku, međutim, ovih dana ima razloga za slavlje.

Na prijedlog rektora Sveučilišta u Zagrebu Damira Borasa i uz blagoslov Senata, jučer je izglasana u počasno zvanje professor emeritus. Ta će joj titula donijeti mogućnost da iz mirovine sudjeluje u izvođenju dijela nastave na svom matičnom fakultetu, a moći će imati i savjetodavnu ulogu na Sveučilištu. Čeka je i pravo na počasni dodatak na mirovinu, financijsku naknadu od otprilike 2000 kuna neto, koja se isplaćuje iz proračunskih sredstava doznačenih Rektoratu Sveučilišta.

Prijedlog bez okolnosti odlaska

U travnju je Boras iz svoje kvote – na što ima pravo po Pravilniku koji je izmijenio kada je postao rektor – predložio da se Havranek dodijeli ovo počasno zvanje. U službenom prijedlogu zapisao je kako je u njenom slučaju riječ “o istaknutom znanstveniku koji je svestrano radio i djelovao na svim razinama – znanstvenoj, stručnoj i nastavničkoj”. Spominje i kako je, kao nekadašnja dekanica, razvila infrastrukturu Agronomskog fakulteta i približila ga međunarodnoj akademskoj zajednici.

Njen je ukupan rad, razložio je rektor, “afirmiran i verificiran na međunarodnom planu”. U svom prijedlogu zaključuje kako je jasno da gospođa “ima posebne zasluge za razvitak Sveučilišta u Zagrebu, svoje matične ustanove Agronomskoga fakulteta te znanosti i struke”. O okolnostima u kojima je nakon 16 godina morala odstupiti s čela ključne agencije visokoobrazovnog sustava, jasno, nema ni riječi.

Borasovi emeritusi

Zanimljiv je podatak kako je na jučerašnjem Senatu, osim Havranek, potvrđen izbor u počasno zvanje za još četvero profesora, a njih još 12 je predloženo. Kako smo uspjeli čuti, na sjednici je bilo disonantnih tonova oko rektorovog isticanja predloženika za ovo zvanje. Naime, praksu prema kojoj rektor osobno može nekoga kandidirati, uspostavio je upravo Boras u travnju 2015. Na taj način, i mimo volje nekog od fakulteta – koji uvriježeno predlažu svoje zaslužne profesore za emerituse – rektor može jednostavno zaobići fakultet i sam predložiti nekoga.

Tako su, primjerice, emeriturama počašćeni Mario Plenković, pokojni profesor Grafičkog fakulteta i otac hrvatskog premijera, zatim i Drago Roksandić kojega je Boras predložio znajući za najmanje jednu optužbu protiv njega za seksualno uznemiravanje. Najrecentniji je rektorov prijedlog – osim Havranek – da professor emeritus postane Slobodan Prosperov Novak. Nakon što je Boras izmijenio pravilnik tako da on osobno može predlagati emerituse, došlo je do svojevrsne inflacije dodjele ovog počasnog zvanja.

Telegram je već pisao o prilično skandaloznim izdvajanjima Borasovog Rektorata koja proizlaze iz te inflacije. Prema podacima iz prošle godine, za naknade emeritusima (6,2 milijuna kuna) Rektorat izdvaja više novca nego za studentske stipendije (6 milijuna kuna). Novih 17 emeritusa – pet izglasanih i 12 predloženih – nesumnjivo će pridonijeti ovome trendu. Valja imati na umu i da rektor broji svoje posljednje mjesece u Rektoratu pa, čini se, nije red da neko počasno zvanje ostane nepodijeljeno. Koliko god bilo sporno.