Telegram doznaje: Hrvatska bi zbog štrajka na sudovima mogla biti prijavljena Europskoj komisiji, a Plenković proći kao Orban

Predsjednik Vrhovnog suda danas je najavio povlačenje nekih poteza ako se situacija ne riješi do petka. Doznajemo o čemu bi se moglo raditi

FOTO: Pixsell/AFP

Predsjednik Vrhovnog suda RH Radovan Dobronić izjavio je danas da će još do kraja tjedna tolerirati hrvatskoj Vladi ovakvo stanje u pravosuđu – sve je već tjednima blokirano jer službenici štrajkaju zbog malih plaća. Vlada im ne da traženu povišicu.

Ako se do kraja tjedna ništa ne riješi, Dobronić će, najavio je, povući neke poteze. Iako danas još nije bio spreman javno govoriti što točno planira učiniti, Telegram doznaje da na Vrhovnom sudu razmišljaju prijaviti Hrvatsku Europskoj komisiji. Prijava bi se odnosila na problem s funkcioniranjem pravosuđa, što može rezultirati narušavanjem vladavine prava u zemlji.

Zbog toga bi protiv Hrvatske mogao biti pokrenut i postupak pred Sudom EU, a to bi pak za posljedicu moglo imati i određene sankcije.

Što bi se moglo dogoditi RH?

Primjerice, Poljsku je Sud EU prije par godina kaznio novčanom kaznom od milijun eura dnevno jer je osnovala disciplinsku komoru za kažnjavanje sudaca koja nije bila neovisna. Mađarskoj je pak EU zbog uskraćivanja vladavine prava uskratila određena sredstva iz europskih fondova.

Drugim riječima, ako predsjednik Vrhovnog suda RH prijavi Hrvatsku Europskoj komisiji zbog ugrožavanja funkcioniranja pravosuđa, Andrej Plenković mogao bi se naći suočen s procedurom kakvu su prošli njegovi kolege Viktor Orban u Mađarskoj i Mateusz Morawiecki u Poljskoj.

Ta je procedura prilično troma, tako da neke hitre poteze EU protiv Hrvatske ne treba očekivati u idućih par godina, ako ih uopće i bude.

EK je već kritizirala Hrvatsku

Ne treba, međutim, zaboraviti da se Vlada RH već našla na meti kritika Europske komisije zbog plaća u sudstvu. Telegram je prije nekoliko dana objavio da je u godišnjem izvješću o vladavini prava Europska komisija puno prostora posvetila upravo plaćama hrvatskih sudaca (koji su u međuvremenu izborili povišice), ali i problemima sudskih službenika, njihovih uvjeta rada i aktualnog štrajka zbog niskih primanja. Komisija se pritom oslanja na informacije koje su dobili od aktera u Hrvatskoj – u slučaju pravosuđa, od Vrhovnog suda, Državnog odvjetništva te sindikata.

“Postoji problem i u broju članova sudskog osoblja”, notira izvješće, “jer neprivlačnost tih radnih mjesta uzrokuje stalan odljev radne snage i kandidati nisu zainteresirani za slobodna radna mjesta”. Zbog toga sudovi i državna odvjetništva ponekad ne mogu normalno funkcionirati, kaže se uz izvješću. Napominju da je “zbog niskih plaća” sindikat početkom lipnja pokrenuo štrajk.

Hoće li se Vlada trgnuti?

“S obzirom na razvoj stanja, može se zaključiti da se na pitanju razine plaća sudaca, državnih odvjetnika i sudskog osoblja radi, ali još nije riješeno”, ocjenjuje Komisija u izvješću u kojem preporučuju da se “nastavi strukturni rad” na tom pitanju. Za izvješće o vladavini prava doduše nema nikakvih izravnih sankcija, ali ih je Bruxelles ipak istaknuo u svom dokumentu.

Sada će pak, ako je suditi prema informacijama s Vrhovnog suda RH, Hrvatska dobiti i formalnu prijavu, o kojoj će se Europska komisija morati očitovati.