Telegram doznaje: Školski odbor Klasične srušio opomenu pred otkaz koju je ravnateljica dala profesorici Milanovićevog sina

Opomena pred otkaz srušena je s četiri glasa. Tri člana Školskog odbora, predstavnici grada Zagreba, bili su protiv

Školski odbor Klasične gimnazije u Zagrebu jučer je većinom glasova poništio odluku ravnateljice Zdravke Martinić-Jerčić o opomeni pred otkaz profesorici matematike koja je naknadno povisila već zaključene ocjene sinu predsjednika Republike Zorana Milanovića i još šest učenika. Potvrđeno je to Telegramu nakon upita predsjednici Školskog odbora, profesorici Tajani Neral.

“Školski odbor je na jučerašnjoj sjednici nakon rasprave s četiri glasa za i tri glasa protiv usvojio Zahtjev za zaštitu prava kolegice iz matematike te donio Odluku o poništenju Upozorenja na obveze iz radnog odnosa s mogućnošću otkaza Ugovora o radu“, stoji u službenom odgovoru. Kako neslužbeno pak doznajemo, za poništenje opomene pred otkaz glasala su tri predstavnika iz same škole te predstavnik roditelja, dok su protiv bila tri člana iz redova osnivača – grada Zagreba. Ova odluka dolazi nakon što je profesorica matematike od Školskog odbora zatražila zaštitu svojih prava.

Neučestali slučajevi

Ravnateljica gimnazije, podsjetimo, izrekla je opomenu pred otkaz profesorici matematike na prijedlog Prosvjetne inspekcije koja je u Klasičnu došla zbog afere s naknadnim mijenjanjem već zaključenih ocjena u razredu sina predsjednika Republike. U velikom istupu na Telegramu, profesorica matematike izjavila je da je ocjene izmijenila zato što je to od nje tražila upravo ravnateljica. Ravnateljica Martinić-Jerčić to je opovrgnula i potom, temeljem nalaza Prosvjetne inspekcije, profesorici izrekla opomenu pred otkaz.

Ubrzo nakon izricanja ove mjere, dobili smo potvrdu kako će profesorica matematike tražiti zaštitu svojih prava pred Školskim odborom. Naime, Zakon o odgoju i obrazovanju Školskom odboru daje ovlast da “odlučuje o zahtjevima radnika za zaštitu prava iz radnog odnosa”. Upravo se na to pozvala profesorica matematike s obzirom na to da se na izrečenu opomenu pred otkaz formalno nije imala pravo žaliti jer u upozorenju pred otkaz nema nikakve upute o pravnom lijeku.

Slučajevi poput ovoga, da Školski odbor ospori odluku ravnatelja o stegovnoj mjeri, nisu učestali. Još smo ranije, pišući o ovoj temi, istaknuli kako se profesorica matematike – u pokušaju osporavanja izrečene mjere – nadala da će njen slučaj biti presedan u odnosu na mogućnost legitimne kontrole rada ravnatelja škola pri izricanju stegovnih mjera. U zahtjevu za zaštitu prava pred Školskim odborom, kako smo već pisali, pobijala je zaključke prosvjetne inspekcije temeljem kojih joj je ravnateljica izrekla opomenu pred otkaz.

Obrana pred Odborom

Posebno se osvrnula na tvrdnje inspekcije oko naknadnog upisa ocjena u e-Dnevnik 27. lipnja, odnosno na dan kada je – prema njenim tvrdnjama iznesenim na Telegramu – izmijenila sporne ocjene na zahtjev ravnateljice. Argumentirala je kako ravnateljica u opomeni pred otkaz nastoji prikriti stvarno stanje razloga naknadnog upisa ocjena 27. lipnja, odnosno da je ravnateljica tražila “da se već zaključene ocjene izmijene izvan redovne procedure”, što – navela je profesorica – ne bi bilo moguće bez intervencije ravnateljice i “naloga administratoru e-Dnevnika”.

Istaknula je i kako je odluka o opomeni “utemeljena na prikazu situacija u kojima je u potpunosti ignoriran značaj uloge ravnateljice”. Prije dvadesetak dana, Telegram je objavio kako ravnateljica Zdravka Martinić-Jerčić ne uživa povjerenje većine zaposlenika gimnazije. O tome je obaviješten i Školski odbor koji je tražio dodatna objašnjenja takvoga stava većine zaposlenika. Kako doznajemo, po tom se pitanju na jučerašnjoj sjednici Školskog odbora ništa znakovito nije dogodilo, odnosno aktualna ravnateljica je i dalje na čelu škole.