Telegram doznaje: U Klasičnoj gimnaziji provedeno glasanje, velika većina zaposlenika ne podržava rad ravnateljice

U posjedu smo i zapisnika sastanka održanog prije izbijanja afere u kojem i ravnateljica navodi da je bila pod pritiscima

Školski odbor Klasične gimnazije u Zagrebu, koju od srpnja potresa skandal nakon podizanja ocjena sinu predsjednika Republike, sastao se u petak navečer kako bi razmotrio niz ozbiljnih tema, odnosno posljedica cijele afere. Kako doznaje Telegram, opet nisu odlučili ništa. Naime, Školskom je odboru uoči sjednice dostavljen zapisnik Radničkog vijeća škole, tijela koje okuplja sve zaposlenike. Iz njega proizlazi da ravnateljica Zdravka Martinić-Jerčić ne uživa povjerenje većine zaposlenika gimnazije.

Međutim, Školski je odbor – kako doznajemo – odlučio od djelatnika tražiti dodatna izjašnjavanja o razlozima nezadovoljstva. Na sjednici su trebali raspravljati i o zahtjevu profesorice matematike za zaštitu njenih prava kojim pokušava osporiti opomenu pred otkaz koju joj je izrekla ravnateljica krajem kolovoza. Niti po ovom pitanju nisu ništa odlučili, osim da će od Ministarstva tražiti tumačenje jesu li uopće ovlašteni odlučivati o takvom zahtjevu. Pritom, Statut škole eksplicitno propisuje da jesu.

Osim svega toga, Školski je odbor uoči sjednice upoznat sa sadržajem sastanka s kraja lipnja, prije no što je u javnost dospjela afera. Kako stoji u zapisniku, na sastanku ravnateljice i svih profesora matematike Klasične gimnazije s kraja lipnja, ravnateljica im je poručila “da je bila izložena pritiscima” te da joj je “gospođa Musić Milanović tijekom razgovora napomenula da ravnatelj može sve“. Prema našim informacijama, Školski odbor ovo uopće nije komentirao. Telegram je u posjedu svih ovih dokumenata čiji sadržaj donosi.

Nepovjerenje kolektiva

Članovi Školskog odbora prije svega su se morali očitovati na podatke o (ne)povjerenju zaposlenika škole ravnateljici. Naime, 5. rujna je održana sjednica Radničkog vijeća Klasične gimnazije na kojoj su birali novog sindikalnog povjerenika. Na toj su sjednici proveli i glasanje o iskazivanju stava o radu ravnateljice. Glasanju je pristupilo 55 radnika Klasične gimnazije, od ukupno njih 67, koliko ih je u ovoj školi prema Telegramovim informacijama.

Od 55 radnika koji su glasali, njih 44 ne podržava rad ravnateljice Martinić-Jerčić, dok ih se 11 izjasnilo s podrškom. “Sukladno gore navedenim rezultatima glasovanja, članovima Školskog odbora Klasične gimnazije šalje se na znanje da 80 posto zaposlenika iskazuje nepovjerenje u rad ravnateljice”, stoji u posljednjoj točki zapisnika sjednice Radničkog vijeća održane 5. rujna.

Školski odbor u petak je o ovome zaključio da će od djelatnika škole tražiti dodatna izjašnjavanja, da vide u čemu su konkretno nezadovoljni s ravnateljicom. Spomenimo, pritom, kako Telegramovi sugovornici navode da su tri člana Školskog odbora iz redova same škole htjeli da se raspravi postupanje ravnateljice i zaključak radnika, no ostali članovi inzistirali su na dodatnom izjašnjavaju o razlozima nezadovoljstva ravnateljicom.

Tko zna ovlasti Školskog odbora?

Školski odbor trebao se očitovati i o zahtjevu za zaštitu prava koji im je uputila profesorica matematike predsjednikova sina. Tim zahtjevom, ona osporava opomenu pred otkaz koju joj je izrekla ravnateljica Martinić-Jerčić i traži da se ta opomena poništi. Školski odbor odlučio je međutim ne poduzeti baš ništa, osim zatražiti od Ministarstva da im istumači jesu li oni uopće nadležni odlučivati o takvom zahtjevu nastavnice.

Ovo je posebno zanimljivo s obzirom na činjenicu da u javno dostupnom Statutu Klasične gimnazije, u članku 28. točki 5 eksplicitno stoji da Školski odbor “odlučuje o zahtjevima radnika za zaštitu prava iz radnog odnosa”. U tom zahtjevu, profesorica matematike navodi da je narušena objektivnost ravnateljičine odluke o opomeni zato što je ravnateljica “izravno involvirana u sve događaje koji su naznačeni kao propusti”.

‘Ravnateljica prikriva stvarno stanje’

Podsjetimo, ravnateljica je temeljem nalaza prosvjetne inspekcije izrekla opomenu pred otkaz profesorici matematike zbog navodnih naknadnih upisa ocjena učenicima u e-Dnevnik, navodnog ranijeg puštanja učenika sa sata i neobavješćivanja roditelja o terminima informacija. Profesorica u svom zahtjevu za zaštitu prava Školskom odboru pobija sve navedene zaključke prosvjetne inspekcije.

Vezano za naknadni upis ocjena, tvrdi kako je odluka o opomeni “utemeljena na prikazu situacija u kojima je u potpunosti ignoriran značaj uloge ravnateljice”. Profesorica to posebno argumentira u dijelu u kojem joj se zamjera naknadno unošenje ocjena u e-Dnevnik 27. lipnja, odnosno na dan kada je – prema njenim tvrdnjama iznesenim na Telegramu – “izmijenila ocjene predsjednikovom sinu i još šest učenika zato što je tako od nje tražila ravnateljica”.

Tvrdi da ravnateljica u opomeni pred otkaz nastoji prikriti stvarno stanje razloga naknadnog upisa ocjena 27. lipnja. U zahtjevu za zaštitu prava Školskom odboru profesorica matematike piše da je do naknadnog upisa došlo uslijed zahtjeva ravnateljice “da se već zaključene ocjene izmijene izvan redovne procedure” kao i da navedena promjena ocjena nije bila moguća bez intervencije ravnateljice i “naloga koji je dan administratoru e-Dnevnika”.

Sastanak prije izbijanja afere

Telegram je upoznat i sa sadržajem dosad nepoznatog dokumenta s kojim je, uoči sjednice u petak, upoznat Školski odbor. Riječ je o promemoriji, odnosno svojevrsnom zapisniku sastanka svih nastavnika matematike Klasične gimnazije s ravnateljicom Martinić-Jerčić 30. lipnja, tri dana prije no što će afera s podizanjem ocjena dospjeti u javnost i tri dana nakon spornog podizanja ocjena predsjednikovom sinu. Na kraju sastanka, kolegama se obratila profesorica matematike predsjednikova sina.

Zamolila je “ravnateljicu da prisutne detaljnije upozna sa situacijom (promjenom ocjena) vezanom za 3.E razred iz razloga što smatra da se konkretna situacija odnosi na cijelo Stručno vijeće (aktiv) jer su promjenom ocjena u 3.E razredu povrijeđeni stavovi, odluke i kriteriji ocjenjivanja Stručnoga vijeća”. Prema promemoriji u Telegramovom posjedu, riječ je potom preuzela ravnateljica.

‘Ravnatelj može sve’

Ona navodi “kako joj je vikend bio jako dug i težak te da je bila izložena pritiscima te da se u svrhu toga posavjetovala s nekim ljudima i tako donijela odluku”. Profesori matematike potom su upitali ravnateljicu, kako proizlazi iz dokumenta, “je li to doista bio jedini način”. Slijedi zanimljiv zapis o odgovoru ravnateljice.

“Ravnateljica iznosi članovima aktiva da moraju shvatiti da je to neki drugi svijet svima nama nepoznat i da ga običan čovjek ne može razumjeti. Ravnateljica nadalje navodi kako joj je gospođa Musić Milanović tijekom razgovora napomenula da ravnatelj može sve“, stoji u promemoriji. Dalje se navodi kako profesori matematike pitaju ravnateljicu što bi se dogodilo da je profesorica predsjednikova sina drugačije postupila, odnosno odbila podići ocjene.

Fama oko inspekcije

Slijedi njen odgovor “da bi u tom slučaju došla inspekcija u školu te da bi škola imala problema”. Na to ju profesori matematike pitaju što će biti s profesoricom predsjednikova sina ako joj zbog promjene ocjene dođe inspekcija, a ravnateljica uzvraća “da se ne brinu, da inspekcija neće doći”. Profesori uzvraćaju posljednjim pitanjem ravnateljici – kako može biti sigurna da inspekcija neće doći na što, prema zapisu, ravnateljica odgovara “da se ne brinu jer i ako do toga i dođe, najgore će proći ona”.

Na kraju, profesori matematike “iznose da su jako neugodno zatečeni cijelom situacijom, da su školu pohađali i drugi učenici poznatih i utjecajnih ljudi, ali da nitko nikada nije pokušao utjecati na zaključene ocjene te se ponašao na način na koji se ponaša gospođa Musić Milanović”. Promemoriju sa sastanka profesora matematike i ravnateljice održanog 30. lipnja vlastoručno potpisuje predsjednica Stručnog vijeća nastavnika matematike i informatike u zagrebačkoj Klasičnoj gimnaziji, jedna od profesorica matematike u toj školi.