Telegram je upravo doznao, gospodin Bandić opet pokušava zaustaviti proces preko Ustavnog suda

Gradonačelnik i ostali optuženi u aferi štandovi podižu ustavne tužbe zbog odluke Vrhovnog suda

Gradonačelnik Milan Bandić, bivši pročelnik Ivica Lovrić, te bivša šefica zagrebačkih tržnica Zdenka Palac najavljuju ustavne tužbe nakon posljednje odluke Vrhovnog suda RH koja nije bila njima u korist. Time bi mogli dovesti u pitanje početak suđenja u aferi štandovi, najavljeno za kraj kolovoza.

Argumenti s kojima idu na Ustavni sud

Gospodin Bandić i ostali optuženi svojedobno su se žalili Vrhovnom sudu da dio tužitelja koji zastupaju USKOK-ove optužnice to rade nezakonito. Zbog tog zahtjeva, da se preispita status tužitelja u aferi štandovi, u prosincu prošle godine prekinut je proces. No Vrhovni sud nije prihvatio njihove argumente.

Gospodin Bandić nije jedini u polemiziranju sa statusom tužitelja. Isti stav, pisali smo već, ima i Zdravko Mamić. Tvrde kako ti mladi tužitelji nemaju dovoljno zakonom propisanog staža i zato ne mogu biti upućeni na rad u USKOK, niti zastupati na sudu uskočke predmete.

Vrhovni sud kaže da nema ništa sporno

Vrhovni sud, je pak, kako je i Telegram pisao, donio konačnu odluku prema kojoj taj staž nije bitan, te kako svi tužitelji koji su upućeni na rad u USKOK, imaju pravo zastupati i optužnice pred sudom.

Upravo tu odluku, Bandić i suokrivljeni, sada dovode u pitanje i pokušat će ju srušiti. Jer Vrhovni je sud tu svoju presudu temeljio na odluci Ustavnog suda koja u tom trenutku još nije bila donijeta. Sada Bandić i ostali smatraju kako im je na taj način prekršeno Ustavom zajamčeno pravo na pravedno suđenje.

Kratko objašnjenje Vrhovnog suda

Doista, u presudi Vrhovnog suda od 10. travnja navodi se odluka Ustavnog suda RH od 22. svibnja 2018., dakle donesena više od mjesec dana kasnije.

Nakon što su odvjetnici Ksenija Vržina i Krešimir Krsnik, koji brane okrivljenike u aferi štandovi upozorili na ovaj problem, s Vrhovnog suda RH stiglo je i kratko obrazloženje. Vrhovni sud tvrdi da se njegovo vijeće u stvari pozvalo na odluke Ustavnog suda donijete prije 10. travnja. Ovu od 22. svibnja uvrstilo je samo u pisanu presudu kako bi ostala zabilježena “za edukaciju nižih sudova”. I zapravo, nisu posebno bitne, pojasnio je u izjavi za Jutarnji list Željko Pajalić, glasnogovornik Vrhovnog suda RH.

Od Ustavnog suda može se tražiti prekid afere štandovi

Pitanje navodno nelegalnog statusa tužitelja koji su u USKOK upućeni na rad iz nižih državnih odvjetništva u posljednjih nekoliko mjeseci posebno je aktualizirano. Zbog, navodno upitnog statusa tužitelja cijeli postupci, među kojima su brojni razvikani USKOK-ovi predmeti, mogli su biti dovedeni u pitanje.

No, Vrhovni sud RH tu dvojbu je sada odlučio riješiti. Odbio je prigovor Bandićevog suradnika Lovrića i poručio kako nema nikakvih zapreka da nižepozicionirani državni odvjetnici, bez obzira na godine staža, budu upućeni na rad u nekom uskočkom slučaju i zastupaju optužnicu pred sudom. Sada su i sve odluke Ustavnog suda o toj problematici, na jednom mjestu, objašnjeno je s Vrhovnog suda RH.

Ipak, gospodinu Bandiću i njegovim suradnicima to obrazloženje nije bilo dovoljno dobro, pa pripremaju ustavnu tužbu zbog, tvrde, nepravedne odluke Vrhovnog suda RH. Iako se očekuje da bi gradonačelniku u aferi štandovi sada trebalo konačno započeti suđenje, ustavna tužba mogla bi ponovno sve poremetiti. Naime, prema Ustavnom zakonu o Ustavnom sudu može se tražiti prekid postupka dok Ustavni sud ne riješi ustavnu tužbu. Možda treba podsjetiti da je Ustavni sud prije tri godine, u jednoj od najkontroverznijih odluka, ukinuo istražni zatvor Milanu Bandiću.