Telegram neslužbeno doznaje: Hrvatska će prihvatiti djecu iz izbjegličkih kampova u Grčkoj

O broju djece koju bi Hrvatska bila spremna udomiti, međutim, još nema informacija

Hrvatska će sudjelovati u prihvatu djece bez pratnje koja se nalaze u izbjegličkim kampovima na grčkim otocima, ustvrdio je neslužbeno za Telegram izvor iz Vlade, nakon što je Europska komisija objavila da priprema plan kako bi pomogla da djeca, koja su u izbjeglištvu bez roditeljske pratnje, nađu sigurno mjesto za život.

Komisijin plan još nije razrađen. No, kako je navedeno u službenom priopćenju, uključivat će i dobrovoljno sudjelovanje zemalja članica Europske unije u prihvatu djece bez pratnje, odnosno njihovo preseljenje u neku od država EU-a. To će, po svemu sudeći, biti tek jedna od mogućih opcija. Grčki mediji još su ranije objavili da su četiri države članice iskazale spremnost prihvatiti djecu izbjeglice iz Grčke. Prema tim izvješćima, riječ je o Njemačkoj, Francuskoj, Finskoj i Luksemburgu.

Detalji još nepoznati

Sugovornik Telegrama iz Vlade tvrdi da je i Hrvatska “spremna sudjelovati” u dobrovoljnom preseljenju djece s grčkih otoka koja nemaju roditelje ni rodbinu i prepuštena su sama sebi. O broju djece koju bi Hrvatska bila spremna udomiti, međutim, još nema informacija. Izvori bliski Vladi kažu da treba najprije vidjeti s kakvim će se informacijama s terena vratiti povjerenica za unutarnje poslove Ylva Johansson s kojom je hrvatsko predsjedanje EU-om u stalnoj koordinaciji. Sugovornici iz Vlade podsjećaju da je Hrvatska sudjelovala i u ranijim programima preseljenja sirijskih izbjeglica iz Turske.

Povjerenica Johansson u Grčku putuje sljedećeg tjedna, 12. ožujka. No, kako to obično ide s EU-om, ne treba očekivati da će se situacija riješiti preko noći. Nevladine udruge, uostalom, već dugo upozoravaju na dramatično loše uvjete u kojima žive migranti i izbjeglice na grčkim otocima, pa tako i djeca koja nemaju nikoga. I dan nakon što je u Grčkoj bio cijeli europski dužnosnički vrh, uključujući i hrvatskog premijera Andreja Plenkovića, 64 nevladine udruge poslale su apel zemljama članicama EU-a da se obvežu na hitno premještanje djece bez pratnje s grčkih otoka.

Apel nevladinih udruga

U svom apelu govore o 1.800 djece pa dodaju: “Kada bi svaka država članica EU preselila samo 70 djece bez pratnje, ta djeca više ne bi bila beskućnici i živjela u nehumanim uvjetima na grčkim otocima”.

Predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen, koja je također u utorak bila u Grčkoj, sada upozorava da “tisuće djece bez pratnje svake godine stiže u Europu” i tvrdi da je “njihova zaštita prioritet Komisije”. Najavljuje pritom blisku suradnju s državama članicama “kako bismo pronašli sigurno mjesto za tu djecu”.