Treba li ukinuti Ministarstvo turizma

Jesu li zaista potrebne dvije institucije koje se paralelno bave istim područjem?

FOTO: Pixsell/Tomislav Metelko

Ministarstva turizma u budućoj Plenkovićevoj vladi više neće biti, već će ono biti pripojeno Ministarstvu kulture. Informacija da se ukida samostalno Ministarstvo turizma iznenadila je javnost, jer je do sada turizam uživao poseban status, s obzirom na njegov visoki udio u BDP-u Hrvatske

No, pitanje potrebe samostalnog ministarstva koje se bavi samo turizmom također se već dulje vrijeme provlači u javnosti, zbog paralelnog postojanja Ministarstva i Hrvatske turističke zajednice, pa se znalo postavljati pitanje jesu li zaista potrebne dvije institucije koje se paralelno bave istim područjem.

Neke turističke velesile nemaju samostalno ministarstvo

Neke od turističkih velesila poput Italije i Španjolske nemaju samostalno ministarstvo turizma. Tako je u Španjolskoj turizam trenutno u zajedničkom ministarstvu s industrijom i trgovinom. Što se tiče Italije, tamo je turizam u zajedničkom ministarstvu s kulturom, kao što se to predviđa i u sljedećoj hrvatskoj vladi.

Pozicija ministra turizma u dosadašnjim vladama bila je jedna od komotnijih. Redovno su bili proglašavani najuspješnijima, što i nije bilo teško s obzirom na to da je turizam konstantno rastao, a posao im se svodio na prebrojavanje turista na granicama i zbrajanje noćenja i dolazaka.

Kada su pokušavali nešto konkretnije raditi, onda to nije baš uvijek najsretnije završilo. Samo ove godine možemo se sjetiti dva ozbiljna promašaja, koja su sigurno, barem u komunikacijskom smislu naštetila Vladi, pa možda i zapečatila sudbinu tog ministarstva – projekt “Tjedan odmora vrijedan” i Cro karticu.

Samo ove godine dvije promašene akcije

Akcija Tjedan odmora vrijedan bila je zamišljena za hrvatske turiste, kojima je trebala omogućiti 50 posto popusta u raznim turističkim objektima diljem zemlje. Predstavljena je početkom ožujka, desetak dana prije lockdowna, kada je već bilo jasno da je turizam ozbiljno ugrožen, te da će putovanja vrlo ograničena. Svega nekoliko dana nakon predstavljanja javnosti, akcija je otkazana iz čega je jasno da institucija koja bi se trebala baviti strateškim promišljanjem turizma nije u stanju planirati ni nekoliko dana ili tjedana unaprijed.

Iako turizam čini više od 16 posto BDP-a Hrvatske, te se to često ističe kao problem, Ministarstvo turizma odlučilo je dodatno potaknuti taj sektor, te su smislili Cro karticu. Zapravo se radi o ideji koja je kopirana iz Mađarske, gdje je Orbanova vlada prije nekoliko godina omogućila da poslodavci radnicima na posebnu bankovnu karticu uplate određeni iznos, koji mogu potrošiti na turističke usluge, kako bi potaknuo lokalni turistički sektor.

Što će biti sa 150 zaposlenika Ministarstva

U hrvatskoj verziji poslodavac radniku može uplatiti do 2500 kuna, koji se onda mogu potrošiti na smještaj ili ugostiteljske usluge. Projekt je, naravno, propao, jer se prijavilo svega nekoliko ugostiteljskih objekata, pa je pitanje gdje će oni koji i imaju karticu uopće moći potrošiti svoj novac.

Ministarstvo turizma krajem prošle godine imalo je nešto manje od 150 zaposlenih. S obzirom da se u državnoj administraciji ne dijele otkazi, za te će ljude ukidanje Ministarstva najvjerojatnije značiti zamjenu ploča na ulazu i memoranduma, a sve ostalo bit će isto kao i prije njegova “ukidanja”.