Ugledni WSJ razotkriva preljub koji je uzdrmao kineski državni vrh: Sad se zna zašto je s čela diplomacije otjeran Xijev intimus

Visoki dužnosnici i gospodarstvenici u Kini pod lupom

(FILES) China's Foreign Minister Qin Gang holds a copy of China's constitution during a press conference at the Media Center of the National People's Congress (NPC) in Beijing on March 7, 2023. Qin Gang, handpicked by President Xi Jinping as foreign minister, was abruptly replaced in July by the veteran policymaker Wang Yi. (Photo by NOEL CELIS / AFP)
FOTO: AFP

Bivši kineski ministar vanjskih poslova Qin Gang, smijenjen s te dužnosti u srpnju, imao je izvanbračnu aferu dok je bio veleposlanik u Sjedinjenim Državama, objavio je u utorak Wall Street Journal. WSJ piše da je Qin surađivao u istrazi koja je sada usmjerena na to jesu li afera ili Qinovo ponašanje ugrozili nacionalnu sigurnost Kine. Qin je bio glavni kineski diplomat u Washingtonu od srpnja 2021. do siječnja ove godine.

Visokim kineskim dužnosnicima rečeno je da je interna istraga Komunističke partije otkrila da se Qin upleo u aferu dok je bio veleposlanik Kine u Sjedinjenim Državama. Dva izvora navode da je afera rezultirala rođenjem djeteta u SAD-u. Kinesko ministarstvo vanjskih poslova nije odmah odgovorilo na zahtjev Reutersa da komentiraju objavu WSJ-a.

Mediji u Tajvanu i Hong Kongu špekuliraju da se Qin povukao iz javnosti jer se upustio u ljubavnu aferu s poznatom hongkonškom televizijskom voditeljicom Fu Xiaotian. Fu je nestala iz javnosti zajedno s malim sinom.

Nedolično seksualno ponašanje način diskreditiranja

U kineskom netransparentnom sustavu, nedolično seksualno ponašanje često se koristi kao način da se diskreditiraju pali dužnosnici za koje se smatra da su nelojalni stranačkom vodstvu. U Qinovom slučaju, afera koju je objelodanila stranačka istraga izazvala je njegov pad djelomično zato što bi Qinovo dijete rođeno u SAD-u potencijalno moglo ugroziti njegovu sposobnost da zastupa interese Kine u odnosima s Amerikancima.

U jednom trenutku prije njegova svrgavanja, Ministarstvo vanjskih poslova je reklo da je odsutnost 57-godišnjeg Qina bila zbog zdravstvenih razloga. Visokim dužnosnicima rečeno je da su formalni razlog za Qinovo otpuštanje “problemi u stilu života”, što je uobičajeni stranački eufemizam za nedolično seksualno ponašanje.

Pad Qina s mjesta ministra vanjskih poslova nakon samo sedam mjeseci, dogodio se u trenutku kad kinesko vodstvo nastoji otkloniti sve sigurnosne ranjivosti usred sve jače konkurencije zemlje sa SAD-om i njegovim saveznicima. Provjera viših činova stranke, kažu upućeni, usmjerena je na dužnosnike uključene u poslove sa strancima i vrh kineske vojske zadužene za osiguranje sposobnosti oružanih snaga za borbu.

Zamijenio ga član elitnog stranačkog Politbiroa

Qina je u srpnju zamijenio diplomatski veteran Wang Yi na mjestu ministra vanjskih poslova nakon što je Qin bio odsutan mjesec dana s dužnosti nakon jedva pola godine na toj poziciji. Wang Yi je član elitnog stranačkog Politbiroa i najviši dužnosnik kineskih vanjskih poslova. Wang se tijekom vikenda na Malti sastao s američkim savjetnikom za nacionalnu sigurnost Jakeom Sullivanom. Uvjerio je Washington da će se nedavno otopljavanje u kontaktima na visokoj razini nastaviti.

Ranije u rujnu kineski ministar obrane Li Shangfu, osoba odgovorna za vojne odnose s drugim zemljama, odveden je na ispitivanje, izvijestio je The Wall Street Journal. U srpnju su zapovjednik i politički komesar raketnih snaga Narodnooslobodilačke vojske koji kontroliraju strateške rakete zemlje smijenjeni bez ikakvog javnog razloga.

Neki gospodarski dužnosnici, koji su tradicionalno imali više manevarskog prostora za interakciju sa svojim zapadnim kolegama i stranim poslovnim direktorima, sve su češće i detaljnije morali izvještavati o svojim poslovima zbog produbljene kontrole, navode izvori iz stranke.

Kinesko gospodarstvo pati od krize povjerenja

Problemi koji uključuju visoke diplomatske i vojne dužnosnike čija je imenovanja odobrio Xi zadaju udarac nastojanjima čelnika da podupre vladavinu u kineskom stilu kao stabilniju i učinkovitiju alternativu zapadnom modelu, smatraju politički analitičari. Kinesko gospodarstvo u međuvremenu pati od krize povjerenja kakva nije viđena od otvaranja zemlje prema svijetu u kasnim 1970-ima.

Previranja na tako visokim razinama u vladi i vojsci “sugeriraju političku nestabilnost u Kini u vrijeme kada je stabilnost poželjna zbog usporavanja gospodarstva”, rekao je Yun Sun, direktor kineskog programa u Stimson Centeru, think tanku iz Washingtona. “To također dovodi u pitanje kontrolira li Xi doista cjelokupnu situaciju”, dodaje Yun Sun.

Iznenadna Qinova smjena dogodila se u trenutku dok su Peking i Washington mjesecima radili na otvaranju puta Xijevom očekivanom prisustvu na summitu azijsko-pacifičkih čelnika koji će se održati u San Franciscu u studenom i mogućem tamošnjem summitu s predsjednikom Joeom Bidenom. Dužnosnici obiju strana vide taj sastanak kao potencijalni poticaj za višemjesečne probne napore da se stabiliziraju odnosi.