USKOK podigao novu optužnicu protiv Bandića

Nakon što su dvije točke optužnice u aferi Agram vratili na doradu, one su sad riješene

19.10.2014., Zagreb - Pripadnici PNUSKOK-a vratili su Milana Bandica u njegov stan u Buzanovoj ulici. Milan Bandic uhicen je danas popodne zajedno sa predsjednikom Uprave Zagrebackog holdinga Slobodanom Ljubicicem i predsjednikom uprave CIOS-a Petrom Pripuzom. Photo: Slavko Midzor/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

USKOK je podigao novu optužnicu protiv gradonačelnika Milana Bandića te poduzetnika Petra Pripuza i još šestorice Bandićevih suradnika. Riječ je o optužbama za muljanje s hitnim zbrinjavanjem otpada s Jakuševca na čemu se pogodovalo Pripuzovim firmama te za ilegalno financiranje predsjedničke kampanje. One su dio afere Agram u kojoj protiv Bandića i njegovih suradnika te samog Pripuza već traje sudski proces.

Ova optužnica dolazi svega par dana nakon što su vještaci utvrdili da u poslu sa smećem zagrebačka Čistoća nije oštećena, o čemu je Telegram detaljno pisao.

Grad je mogao na drugi način zbrinuti otpad

USKOK sada tvrdi da su Bandić i tadašnji predsjednik Zagrebačkog holdinga Slobodan Ljubičić u listopadu 2013. dogovorili kako će omogućiti Pripuzu da dobije veliki posao za koji je grad bio spreman platiti 6,2 milijuna kuna. Naplaćeno je 3,9 milijuna kuna. Vještaci su rekli da je to bila realna, tržišna cijena.

Pripuzu se navodno pogodovalo jer su Bandić i Ljubičić donijeli odluku da mu se dodijeli posao zbrinjavanja otpada s Jakuševca, iako je, kako stoji u optužnici, postojala mogućnost zbrinjavanja otpada od strane Zagrebačkog holdinga privremenim skladištenjem, razdvajanjem i sortiranjem. Za to je Zagrebački holding od Grada Zagreba trebao ishoditi dozvolu no Ljubičić ju, budući da je imao dogovor s Bandićem i Pripuzom, nije tražio.

Sve je namješteno za Pripuzove firme

Iskoristili su zatim svoj položaj da Željku Horvatu, posebnom višem savjetniku gradonačelnika i glavnom koordinatoru za otpad Grada Zagreba, narede da poduzme sve kako bi upravo Pripuzova tvrtka Ce-Za-R dobila posao zbrinjavanja otpada po žurnom postupku bez provedbe propisanog postupka javnog natječaja. To je, piše dalje USKOK, i učinjeno, iako je postojala mogućnost zbrinjavanja tog smeća na drugi način.

U nastavku procesa dokumentacija je prilagođena upravo mogućnostima Pripuzove firme. Uvjeti natječaja su prilagođeni dozvolama i mogućnostima njegove C.I.O. S. grupe, a istovremeno nisu uopće bili ispunjeni zakonski razlozi za iznimnu žurnost jer se nije radilo o događajima koje javni naručitelj, odnosno Grad Zagreb, nije mogao predvidjeti. Naime, dozvole odlagalištu Jakuševec bile su istekle nekoliko godina prije nego što se situacija sa zbrinjavanjem otpada uopće zakomplicirala.

Sada se u optužnici više ne spominju dva milijuna kuna što su ih Ce-Za-R i Održivi razvoj, firme iz sastava Pripuzove C.I.O.S. grupe, na tom poslu zaradile. Taj iznos bio je naveden u prvoj optužnici što ju je USKOK podigao protiv Bandića i njegovih suradnika, te Petra Pripuza, ali Županijski sud u Zagrebu nije ju u ožujku ove godine potvrdio. Sporan je bio upravo iznos navodne štete. Sada se šteta u optužnici ne spominje, a Bandiću se na teret stavlja zloporaba položaja te trgovina utjecajem.

Optužen i za sumnjivo financiranje predsjedničke kampanje

Bandić je sada ponovno optužen i zbog sumnjivog financiranja predsjedničke kampanje 2009./2010. godine. Tada je bio predsjednički kandidat te je sredstva za financiranje izborne kampanje otvorio žiro račun. Na njega su se slijevale donacije do 10. siječnja 2010. godine. Nakon toga je Državnom izbornom povjerenstvu Republike Hrvatske podnio završno izvješće o visini i izvoru sredstava korištenih za financiranje izborne promidžbe, a kasnije je, na isti račun, nastavio primati donacije.

Od 3. ožujka 2011. do 5. lipnja 2012. uplaćeno mu je još 15.741.500 kuna. Budući da se uplate primljene nakon održavanja izbora, prema Zakonu o porezu na dohodak, smatraju drugim dohotkom, Bandić je morao za njih podnijeti prijavu poreza na dohodak. To, međutim, nije učinio. Sada zato mora odgovarati za izbjegavanje plaćanja ukupno 3.714.994 kuna. Državni proračun je, tvrdi USKOK, oštetio za 542.912,50 kuna, a proračun Grada Zagreba za 3.172.081,50 kuna.