Već stvarno zvuči kao vic. Beroš ponavlja natječaj koji je pao zbog sukoba interesa, sad se natječe i čuveni Kojundžić

Otkrivamo novi natječaj na koji se javio i poznati digitalizator zdravstva

Ministarstvo zdravstva prije nekoliko mjeseci objavilo je natječaj za još jednu u nizu digitalizacija zdravstvenog sustava: izgradnju i uspostavu sustava e-Smjernice. Ako vam to od nekud zvuči poznato, sjećanje vas dobro služi: prije više od godinu i pol dana pisali smo kako je sličan natječaj propao zbog “narušavanja tržišnog natjecanja” – jer se na njega javila udruga povezana s bivšim ministrom zdravstva, Nevenom Ljubičićem.

Kako je riječ o europskom projektu, odnosno novcu koji ima rok za iskorištavanje, u ministarstvu su brže-bolje, samo tri godine od početka projekta, odlučili pokušati ponovno. S ponekom razlikom: smjernice će, ovaj put, ipak interno napraviti radne skupine u ministarstvu, a cijeli IT sustav u samo pet mjeseci, neka od tvrtki. Ponude su otvorene nedavno, a na natječaj se javio i poznati digitalizator zdravstva, gospodin Kojundžić.

EU projektima ne cvjeta cvijeće

Najprije, pogled na dosadašnju krvnu sliku digitalizacije zdravstva europskim sredstvima. Najveći informatizacijski projekt, težak 132 milijuna kuna nazvan eBolnica, upokojen je nakon Telegramovog otkrića o angažmanu IT cvjećara, nedugo zatim i izvještavanjem o stručnom koordinatoru koji ih je trebao nadzirati, već spomenutom bivšem ministru zdravstva koji se sretno uklopio u propozicije natječaja.

Drugi, manji projekt, za uspostavu sustava e-Smjernice, također je posrnuo zbog iste osobe. Naime, za izradu metodologije, IT predloška i e-Smjernica javilo se Hrvatsko gastroenterološko društvo. Sporno je bilo što je njihov tadašnji zastupnik Ljubičić prethodno “aktivno sudjelovao u pripremi postupka nabave kao član Povjerenstva za eZdravstvo”. Pa je zaključeno da ponuda, citiramo, nije rezultat tržišnog natjecanja. I natječaj je poništen.

e-Smjernice, drugi put

U projektu, ukupno vrijednom 16 milijuna kuna, trebala bi se izraditi digitalna baza znanja kliničkih preporuka za prevenciju, dijagnozu i liječenje različitih bolesti, potom bi se sve pretočilo u web stranicu i mobilnu aplikaciju te, naravno, implementiralo u zdravstvene ustanove. Ideja je, ukratko, ujednačiti zdravstvenu zaštitu u bolnicama.

Sve je trebalo biti gotovo do kraja 2021. godine. A potom je postalo jasno da od projekta, barem neko vrijeme, neće biti ništa: ministarstvo je, nakon propalog natječaja za pilot-smjernice i predložak, uskoro poništilo i pripadajući natječaj za konzultante koji su trebali upravljati projektom, uz obrazloženje da nije produžen ugovor o dodjeli EU sredstava. U proljeće 2023. to se konačno dogodilo.

Tvrtke prigovarale zbog nemogućeg roka

Procijenjena vrijednost novog natječaja za e-Smjernice je 1,2 milijuna eura, a ovog puta traži se cjelovito programsko rješenje. U dokumentaciji stoji kako “zbog poslovnog procesa” nabavu nije moguće podijeliti u grupe. No prva točka natječaja upravo je izrada IT predložaka, što je prije dvije godine bila zasebna nabava koja je propala. Sada će se pilot-smjernice “izraditi u suradnji s radnim skupinama Ministarstva zdravstva”.

No, uskoro je iskrsnuo problem. Natječaj je objavljen krajem veljače, a rok za isporuku čitavog sustava bio je kraj lipnja, do kada je Ministarstvo produžilo ugovor za EU sredstva. Dakle, za kompleksan posao, uključujući i proceduru javne nabave, bilo je predviđeno tek četiri mjeseca. Nekoliko tvrtki žalilo se kako je, s obzirom na nepredvidivost i moguće komplikacije u nabavi, teško očekivati isporuku u zadanom roku.

Otvorene ponude, javio se i Cuspis

Iz ministarstva su tvrtkama najprije lakonski odgovorili kako su svjesni kratkog roka, ali da su baš zato tražili tvrtke da imaju dva stručnjaka za razvoj aplikacija, a otvorili su i mogućnost da im se isporuči proizvod koji se djelomično bazira na već gotovom rješenju. Na koncu, ministarstvo je ipak užicalo par dodatnih mjeseci i produžilo rok do polovine listopada..

I s produženim rokom, bit će gusto. Ponude su, naime, otvorene tek prije nekoliko dana – pa se tek treba čekati na njihov pregled i odluku o odabiru, uz nadu da neće biti žalbenih postupaka. Konkurencije ne nedostaje. Na natječaj se javilo pet tvrtki: Primus savjetovanje, Ericsson Nikola Tesla, Teched savjetodavne usluge, CS Computer Systems te Cuspis.

Za razliku od ponude za Vladinu antikorupcijsku stranicu, tvrtka Cuspis ovaj put nije najjeftinija. Za pedesetak tisuća eura manje od Cuspisa, cjenovno najpovoljnija je ona tvrtke Ericsson Nikola Tesla, koja iznosi 495.125,15 eura. Ipak, treba pričekati konačnu ocjenu ponuda: prema propozicijama natječaja, cijena nosi 40 posto bodova, dok ostatak bodova donosi specifično iskustvo ključnih stručnjaka.


* Nakon objave ovog teksta gospodin Kojundžić poslao nam je dopis