Vlada će davati bonuse najbolje ocijenjenim službenicima. Čeka nas poplava odlikaša

Nije teško pretpostaviti da će se povišice i bonusi dijeliti na sve strane, često nezasluženo

FOTO: Pixsell/Telegram

Nagrađivanje najboljih i kažnjavanje najlošijih sasvim je sigurno smjeru u kojem državne i javne službe trebaju ići i to je jedna od reformi koja se čeka praktički tri desetljeća. Problem je u tome što, kao i kod mnogih reformi u Hrvatskoj, rezultat bude suprotan od onoga što se željelo postići

Vlada namjerava donijeti novi zakon kojim će se regulirati plaće u državnom i javnom sektoru, a predviđeno je i povećanje plaća za najbolje ocijenjene zaposlenike, kao i godišnje bonuse, ali i lakše otpuštanje onih s lošim ocjenama.

Nije teško pretpostaviti da će novi sustav stimulacija rezultirati poplavom “odlikaša”, da će odjednom svi postati odlični i da će se povišice i bonusi dijeliti na sve strane. Prema pisanju Jutarnjeg lista, povišice će ići do 30 posto, a godišnji bonusi će iznositi gotovo 1000 eura.

Predvidljiv scenarij

Nagrađivanje najboljih i kažnjavanje najlošijih sasvim je sigurno smjeru u kojem državne i javne službe trebaju ići i to je jedna od reformi koja se čeka praktički tri desetljeća. Problem je u tome što, kao i kod mnogih reformi u Hrvatskoj, rezultat bude suprotan od onoga što se željelo postići.

U ovom slučaju, ako ocjenjivanje zaposlenih u državnim i javnim službama ne bude pametno regulirano, financijske stimulacije vjerojatno će rezultirati poplavom “odlikaša”.

Ne treba biti naročito mudar da bi se predvidio ovakav scenarij, s obzirom na to da su se i do sada u javnom sektoru dijelile uglavnom visoke ocjene, što nije baš u skladu s time kako građani – korisnici njihovih usluga – doživljavaju rad zaposlenih u državnom i javnom sektoru.

U javnom sektoru samo visoke ocjene

Prije otprilike sedam, osam godina, dok je ministrica uprave bila Dubravka Jurlina Alibegović, objavljene su analize ocjena koje pokazuju da službenici u velikoj većini dobivaju odlične ili vrlo dobre ocjene.

Čisto za primjer, 2015. godine u Gradu Gospiću 48 službenika dobilo je ocjenu odličan, a samo jedan dobio je ocjenu “vrlo dobar”. Nižih ocjena nije bilo. Iste godine u Šibeniku je svih 86 službenika dobilo ocjenu “odličan”.

Naravno, vidljivo je da postoje gradovi s nešto strožim ocjenjivanjem, poput Požege gdje je većina te godine dobila ocjenu “vrlo dobar”, no činjenica jest da su lošije ocjene od toga vrlo rijetke i da se otkazi zbog lošeg rada broje na prste jedne ruke.

Sve manji interes za rad za državu

Za sada još zapravo nisu poznati svi detalji novog zakona, no spominju se i novi platni razredi koji bi trebali osigurati da se za jednaki rad dobije jednaka plaća, pošto sada vlada popriličan kaos, pa slična radna mjesta u različitim dijelovima administracije imaju veće razlike u plaćama.

Dodatni problem, koji će se teško riješiti bilo kakvim zakonom jest sve slabiji interes za zapošljavanje u državnoj administraciji kada se radi o ljudima deficitarnih profila stručnjaka. Na primjer, sve se češće događa da se na oglas za neko radno mjesto, za koje se traži stručnjak za informatiku, ne javi nitko.

Državna administracija jednostavno nije dovoljno atraktivna da bi konkurirala privatnom sektoru za takve zaposlenike. To je problem koji se ne može riješiti bonusom od 1000 eura. Iako ova reforma na prvi pogled dobro zvuči, teško da će njeno provođenje poboljšati kvalitetu rada u javnom sektoru.