Vlada, izgleda, sprema novi zakon kako bi zbog pandemije zaobišla Zakon o radu

Sugovornici iz Vlade su nas još početkom tjedna uvjeravali da će se sve nedoumice oko plaća uskoro riješiti

Josip Aladrović
FOTO: Igor Soban/ PIXSELL

Već ovoga tjedna trebale bi krenuti prve isplate poslodavcima koji su se prijavili za Vladinu antikriznu potporu od 3.250 kuna po zaposlenom u djelatnostima pogođenima pandemijom koronavirusa. No, još uvijek nisu do kraja razjašnjene sve obaveze koje u ovim novim, dramatičnim okolnostima, poslodavci imaju prema radnicima.

Otkako je Vlada najavila da će, radi očuvanja radnih mjesta, poslodavcima koji zbog koronavirusa teško posluju ili ne posluju nikako, isplatiti po 3.250 kuna po zaposlenom, pod uvjetom da ljude ne otpuštaju, pojavile su se nedoumice. Nije bilo posve jasno moraju li poslodavci, uz taj minimalac, zaposlenima platiti i ostatak, do pune plaće. Informacije oko toga bile su kontradiktorne.

Mogu ili moraju?

Telegram je već pisao da Vlada očekuje da poslodavci ljudima daju pune plaće i dok im traje zabrana rada, što proizlazi iz navoda na stranici koronavirus.hr, a koja se poziva na odredbe Zakona o radu. Ali, isto tako, ministar gospodarstva Darko Horvat je, primjerice, izrijekom kazao da poslodavci „ako su u mogućnosti“ na tu minimalnu plaću koju osigurava Vlada mogu nadodati određeni iznos, kako bi radnik dobio više od minimalca. S jedne stane, dakle, „moraju“; s druge strane „mogu“.

U razgovoru s nekoliko sugovornika iz Vlade i poslodavačkih krugova, Telegram je zadnjih dana dobio informaciju da će se ta kontradikcija nastojati formalno riješiti – da poslodavac ne ovisi samo o tome kako tko tumači odredbe i ministarske izjave.

U pripremi novi zakon

Sugovornik blizak Vladi uvjeravao nas je još početkom tjedna da će se i ovo pitanje riješiti kroz zakon kako poslodavci ne bi morali s radnicima potpisivati anekse ugovora o radu i na taj način rješavati ovu situaciju (govorimo o poslodavcima koji će imati opravdanje za, primjerice, isplatu minimalca, a ne pune plaće – nikako o onima koji možda žele loviti u mutnom). No, hoće li se to rješavati ubrzanim izmjenama ZOR-a ili nekim drugim zakonskim rješenjem, u ministarstvima nismo uspjeli doznati.

Portal Radno pravo je, međutim, objavio da Vlada sprema novi zakon kojim bi privremeno se, za vrijeme trajanja pandemije, regulirala neka pitanja iz radnih odnosa na način koji je drugačiji od onog u ZOR-u. Napisali su da se donošenje tog zakona očekuje u najkraćem roku.

Što kaže Ministarstvo rada?

Neke od promjena koje, prema njihovim navodima, taj prijedlog donosi jesu sljedeće: dok traje epidemija, poslodavci bi putem pravilnika o radu mogli smanjivati plaće do minimalne plaće; mogli bi jednostrano isključiti pojedine odredbe kolektivnih ugovora; mogli bi radniku ponuditi dodatak ugovora o radu kojim bi mu se skratilo radno vrijeme, a time i ugovorila niža plaća… Ministarstvo rada i mirovinskog sustava je za portal Faktograf potvrdilo da je u pripremi novi zakon.

U Ministarstvu, dakle, ne negiraju da se radi na novom zakonskom rješenju. No, tvrde da ovo nije konačna verzija, da još uvijek razmatraju “sve mogućnosti” te da će prijedlog iskomunicirati s poslodavcima i sindikatima prije nego ga predstave javnosti.