Vlada ne odustaje od besmislenog centra za inovacije: u grandioznu zgradu koja godinama stoji prazna ulažu još 23 milijuna kn

Vladini planovi izazivaju skepsu u poduzetničkim krugovima

FOTO: Sandro Lendler

Prošlo je šest godina otkako je Gordan Maras prijavljen inspekciji jer je na gradilište u Novom Zagrebu, gdje se upravo krenulo u realizaciju jednog od prvih velikih projekata financiranih iz EU fondova, došao bez zaštitne kacige. Kao ministar poduzetništva i obrta, Maras je tada obišao buduću zgradu regionalnog centra za edukaciju poduzetnika iz jugoistočne Europe.

Maras je u međuvremenu prestao biti ministar. Odradio je mandat kao saborski zastupnik. Na lanjskim izborima nije prošao u parlament, a onda se spominjao kao potencijalni kandidat za gradonačelnika Zagreba. Prije nekoliko tjedana objavio je, pak, da će se okušati u privatnom biznisu. Zgrada zbog koje je bivši SDP-ov ministar svojedobno prijavljen inspekciji još nije privedena svrsi.

Stara zgrada, novi centar

O peripetijama s famoznom zgradom Telegram je već izvještavao: kako su, zbog problema s izvođačima radova i žalbama u postupku javne nabave, radovi kasnili i kako je, s vremenom, propala ideja da u njoj bude regionalni centar za edukaciju poduzetnika.

Zato je država krenula pronaći novu svrhu za monumentalnu građevinu i odlučila je pretvoriti u instituciju ambicioznog naziva, Europski centar za inovacije, napredne tehnologije i razvoj vještina (za što su tražili i dobili zeleno svjetlo Bruxellesa).

Zaposlit će do 15 ljudi

Propitivali smo, nadalje, treba li Hrvatskoj takav ‘državni centar’ s obzirom na niz privatnih i javnih organizacija koje se već sada bave područjem digitalne transformacije pa je pitanje gdje će točno ova nova institucija naći svoje mjesto. Vlada, međutim, nastavlja s pripremama za uspostavu centra: u njegovo pokretanje, doznajemo, planiraju uložiti još 23 milijuna kuna i u njemu zaposliti do 15 ljudi.

U centru je “predviđena uspostavan organizacijske strukture i troškovi za do 15 zaposlenika”, odgovorili su iz Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja na naš upit. “Za troškove projekta koji se odnose na uspostavu Europskog centra za inovacije, napredne tehnologije i razvoj vještina sredstva su osigurana u financijskom planu državnog proračuna za 2021. – 2023. u ukupnom iznosu od 23 milijuna kuna“, objašnjavaju dalje.

Komunalije dva milijuna kn

Veći dio novca bit će osiguran iz EU fondova i Nacionalnog plana za oporavak i otpornost. U uredbi o osnivanju centra, o kojoj je upravo ovaj tjedan završila javna rasprava, predviđeno je i da ustanova, ako od svoje djelatnosti ostvari dobit, tu dobit dalje upotrebljava za svoj rad. Ima li Vlada doista ambicije da centar s vremenom zarađuje ili se radi tek o odredbi prepisanoj iz Zakona o ustanovama, pokazat će vrijeme.

Ali prije nego što, kojim slučajem, počne zarađivati, budući centar, naravno, troši. Zgradu u Novom Zagrebu treba održavati i plaćati komunalije. A to i nije baš jeftino. „U prvih devet mjeseci ove godine troškovi održavanja objekta koji se sastoje od komunalnih usluga i redovnog tehničkog održavanja objekta iznose 1.800.000,00 kn”, odgovorili su nam iz Ministarstva. Vrlo je izgledno, dakle, da cifra do kraja godine prijeđe dva milijuna kuna.

Ministarstvo ne da analizu

U prijedlogu uredbe koji smo maloprije spomenuli, opisano je i čime će se budući centar baviti. Na primjer: “jačanje digitalne transformacije gospodarstva i društva”. Ili: “jačanje kapaciteta u poduzetništvu kroz savjetovanja i mentoriranja u području inovacija i digitalne transformacije gospodarstva i poduzetništva”. I još: “pružanje podrške za tehnološko i tržišno validiranje ideja i komercijalizaciju istraživanja, razvoja, inovacija i digitalizacije u poslovnom i javnom sektoru”. I tako dalje.

No, da bismo pokušali utvrditi hoće li i kome centar doista biti od koristi, u nekoliko smo navrata od Ministarstva tražili da nam dostave Studiju izvodljivosti s analizom troškova i koristi koju su lani naručili. Triput su nas odbili. Studija je “u postupku izrade što podrazumijeva da je sadržaj podložan izmjenama, dopunama i doradama, odnosno ista nije konačna”, obrazložili su, primjerice u srpnju odbijanje našeg zahtjeva temeljem Zakona o pravu na pristup informacijama.

Skupi spomenik EU fondovima

Ni prije dva tjedna nismo uspjeli dobiti uvid u studiju. Ta analiza možda bi odagnala dosta ozbiljnu skepsu u dijelu poduzetničkih krugova prema cijeloj ideji osnivanja centra. Tamo se, u neslužbenim razgovorima, mogu čuti razmišljanja da Vladino inzistiranje da se projekt realizira u ovom obliku proizlazi iz činjenice da je riječ o EU projektu pa bi odustajanje za sobom povuklo gubitak europskog novca.

Ostaje, dakle, za vidjeti u što će se na kraju pretvoriti Vladini planovi s velebnom zgradom u Novom Zagrebu: hoće li to biti stvarni poticaj digitalnoj transformaciji gospodarstva i društva ili tek monumentalni spomenik EU fondovima.