Vojni analitičar: Zastarjela tehnika sve je veći problem za Ruse, sad su i pokazali da se panično boje oružja sa Zapada

Recimo, ruska vojska u dronovima umjesto profesionalne opreme koristi - komercijalne kamere

FOTO: AFP/Telegram

Skladišta goriva i streljiva, unutar terarija Ruske Federacije, postali su redovne mete uzvratnih napada Vojska Ukrajine. Objekti napada nalaze se Kurskoj, Belgorodskoj i Voronješkoj oblasti, do 300 kilometara u dubini ruskog teritorija.

Za neke napade potvrđeno je da se izvode dronovima tipa Bayraktar TB2. Potvrđen je gubitak jedne bespilotne letjelice turskog porijekla. Pored izravnih gubitaka u materijalu, prenošenje borbenih operacija na teritoriji države agresora, dodatno angažira snage Vojske Ruske Federacije.

Samim tim podiže se ukupan trošak ruske avanture u Ukrajini. Pored snaga protuzračne obrane, Rusi moraju angažirati i zemaljske sigurnosne snage radi sprječavanja sabotaža i diverzija na svom teritoriju.

Uloga bespilotnih kamikaza

Uništene su radiodifuzne antene u Pridnjestrovlju, odmetnutoj oblasti Moldavije pod kontrolom Vojske Ruske Federacije. Također je uspješno eliminiran TV toranj u okupiranom Hersonu preko kojega se svakodnevno emitirala ruska propaganda. Kirurška preciznost udara postaje jedna od karakteristika napada Vojske Ukrajine. S malim snagama, postići što veći učinak.

Gubitak bespilotnih letjelice ne predstavlja tako veliki gubitak za ukrajinsku stranu kao što je bio na početku rata. Količina zapadne pomoći koja stiže u Ukrajinu, uključujući i dronove kamikaze, znatno će smanjiti negativne učinke borbenih gubitaka. Uključenje bespilotnih kamikaza Phoenix Ghost i Switchblade učinit će rusku taktičku dubinu potpuno nesigurnom. K svemu tome, Vojska Ruske Federacije nema odgovarajući aktivni odgovor protiv rojeva malih letećih kamikaza. Jedini način obrane jest primjena pasivnih mjera kao što je maskiranje i ukopavanje.

Oprema iz hladnog rata

Nedavnim napadima na ukrajinski transportnu mrežu i skladišta u Zaporožju Vojska Ruske Federacije nastoji usporiti distribuciju pomoći. Zebnju od masovnije upotrebe zapadne tehnologije pokazao je sam ministar vanjskih poslova Ruske federacije Sergej Lavrov. Pomoć zapada Ukrajini nazvao je izravnim napadom na Rusiju!

Zbog sveobuhvatnih sankcija tehnoloških naporednih zemalja, pad tehnoloških sposobnosti ruske vojske postaje sve očitiji. Ostaci krstarećih projektila Kaliber razotkrili su činjenicu da je u ruskom projektilu ugrađena njemačka i francuska elektronička oprema. Vojska Ruske Federacije najmasovnije koristi bespilotne letjelice Orlan-10. Međutim, umjesto profesionalne optoelektronske opreme ugrađuje se komercijalne digitalne kamere. Vojnici novoformiranih jedinica Vojske Ukrajine nose zaštitne kacige i zaštitne prsluke od kevlara.

Na drugoj pak strani ruska pješadija nosi stare sovjetske šljemove iz doba hladnog rata, a zaštitni prsluci rezervirani su samo za elitne postrojbe Spetsnaza. Oprema za noćno gledanje i gađanje postao je standard za diverzante izviđače ukrajinske pješadije. Ruski kapaciteti za djelovanje noću su vrlo ograničeni.

Smrtonosno protuavionsko oružje

Popisu naoružanja koje stiže sa zapada treba dodati i 40 komada samohodnih protuavionskih topova njemačkog porijekla Gepard. Dvocijevni automatski protuavionski top kalibra od 35 milimetara, spregnut je s osmatračkim i nišanskim radarom. Montiran je na šasiju tenka Leopard-1 i prati tenkove u napadu.

Gepard je predstavljao je smrtonosno protuavionsko oružje hladnog rata. Uspješno gađa ciljeve na udaljenostima do 4000 metara. Iz naoružanja Bundeswehra samohotke Gepard povučene su 2010. godine. Njihovo ponovno uvođenje u upotrebu trajat će mjesecima. Na bojištu se mogu očekivati tek krajem ljeta.

Rakete četiri puta brže od zvuka

Britanci dostavljaju Ukrajincima Stormer HVM (High Velocity Missile) sustav protuzračne obrane kratkog dometa montiran na šasiji lakog gusjeničara. Razvijen je prvenstveno kako bi se suprotstavio prijetnji jurišnih helikoptera i niskoletećih aviona oklopnim formacijama. Ovaj sustav protuzračne obrane opremljen je raketama Starstreak, već ranije dokazanim u ukrajinskom ratu.

U lanserima na vozilu nalazi se osam projektila spremnih za lansiranje, a u vozilu još dvanaest. Rakete imaju domet od 5500 metara i mogu se suprotstaviti čak nisko letećim zrakoplovima visokih performansi jer njihova brzina gotovo četiri puta nadmašuje brzinu zvuka. U kombinaciji s njemačkim Gepardima moći se osigurati neposrednu protuzračnu zaštitu oklopno-mehaniziranih postrojbi Vojske Ukrajine, a samim tim stvoriti uvjete za protunapad.

Novi manevar ruskih helikoptera

Naime, najveća opasnost za ukrajinski oklop jesu ruski jurišni helikopteri sa svojim navođenim protuoklopnim projektilima. Međutim, masovna pojava PZO sustava Starstreak, u kombinaciji sa Stingerima, već je utjecala na promjenu taktike ruskih jurišnih helikoptera Mi-28, Mi-35 i Ka-52.

Umjesto da neposredno gađaju ciljeve, sada masovno primjenjuju takozvani „toss“ manevar. Dolaze u niskom letu u rajon cilja, i u blagom propinjanju, s velike distance, bez nišanjenja, lansiraju nevođene rakete S-8 kalibra od osamdeset milimetara. Iako ovaj manevar pruža relativnu zaštitu od ukrajinske trupe protuzračne obrane, vjerojatnost uništenja cilja je vrlo mala. Ostvaruje se efekti uznemiravanja protivnika, ali ne i njegove neutralizacije.

Hoće li napadi u Rusiji biti “casus belli”

Kako je ljudski faktor kritičan za vojne operacije Vojske Ruske Federacije, nastupanja su i dalje postupna i uz male gubitke boraca na terenu. Na druguj pak strani, Vojska Ukrajine nastoji po svaku cijenu ometati ruske linije opskrbe i tako usporiti napredovanje agresora.

Sa skraćenom zonom operacija, iako na maksimumu raspoloživih snaga, Rusi još uvijek imaju dovoljno resursa za provođenje ofenzivnih djelovanja u Donbasu. Za sljedeću popunu svojih jedinica Ruska Federacije morala bi proglasiti ratno stanje i provesti barem djelomičnu mobilizaciju. Međutim, Rusija još nije formalno u ratu jer sprovodi „specijalnu vojnu operaciju“. Možda će Putinu napadi Ukrajinaca ne objekte unutar Ruske Federacije poslužiti kao “casus belli” za proglašenja ratnog stanja?