Vojni komentator: Njemačka u Ukrajinu šalje borbeni stroj koji je pregazilo vrijeme. I tu se krije vrlo opasna zamka za ruske tenkove

Istodobno, ruska proizvodnja tenkova ni približno ne popunjava borbene i neborbene gubitke

FOTO: Profimedia

Iako pripada starijoj generaciji tenkova, sustav upravljanja vatrom tenka Leopard 1 značajno je bolji u odnosu na većinu ruskih tenkova. Ima izvrsnu termovizijsku opremu za gađanje noću. Nišansko računalo uzima u kalkulaciju temperaturu punjenja granate, temperaturu i tlak zraka, vjetar te omogućava precizno gađanje tenkova u pokretu

Njemačka vlada kancelara Olafa Scholza odobrila je isporuku i tenkova Leopard 1 u Ukrajinu. Nakon što je već ranije ista vlada izdala suglasnost za dostavu znatno modernijih i bolji tenkova Leopard 2, posljednja odluka bila je pitanje dana. Švicarska, zbog svoje neutralnosti, nije u mogućnosti izravno dostaviti tenkove Leopard 2 Ukrajini. Zbog toga vlada u Bernu razmatra mogućnost prodaje tenkova Leoparda 2 Češkoj ili Poljskoj.

Njihova uloga je posredovanje u dostavi švicarskih oklopnjaka u Ukrajinu. Pored isporuke tenkova, vlada u Berlinu pregovara otkupiti od Katra samohodne protuavionske topove tipa Gepard. Ovi dvocijevni topovi kalibra od 35 milimetra pokazali su se izvrsnima u dosadašnjem dijelu sukoba u Ukrajini.

Izvorno su dizajnirani za obranu oklopno-mehaniziranih formacija od napada iz zraka. Paralelno, Švicarci traže pravne načine kako legalizirati dostavu njihovih granata kalibra od 35 milimetara, koje koristi Gepard.

Kakva su očekivanja od Leoparda 1

Kakav se učinak može očekivati od isporuke tenkova Leopard 1 koji su iz naoružanja Bundeswehra povučeni 2003.? Kao prvo, bolje imati bilo kakav tenk nego biti bez te vrste vatrene moći. U odnosu na današnje tenkove, koje koriste zapadne armije, Leopard 1 smatra se borbenim strojem koji je pregazilo vrijeme. Međutim, u kontekstu rata u Ukrajini, tenkovi Leopard 1 mogu odigrati, ne ključnu, ali značajnu rolu.

Koncepcija tenka Leopard 1 osmišljena je 1956. godine. U to vrijeme razvoj tenkovskog oklopa nije pratio nagli razvoj protuoklopnih raketa. Nova generacija „sendvič“ oklopa, složenog od različitih materijala, još nije bila dostupna. Daljnje povećanje debljine homogenog čeličnog oklopa više nije imalo smisla jer je drastično podizalo masu tenka. U tom pogledu Nijemci, a i Francuzi, odlučili su staviti naglasak na superiornu vatrenu moć i pokretljivost, dok je oklopna zaštita ostala umjerena. Iz tog koncepta nastao je francuski tenk AMX-30 i njemački Leopard 1.

Uskoro će Leopard 1 postati jedan od najprodavanijih tenkova na zapadu. Ukupno je proizvedeno 4744 komada i korišten je, ili se još uvijek nalazi u upotrebi, u 15 država širom svijeta. Otkad je uveden u naoružanje tenk je prošao nekoliko modernizacija. Najmasovnija modernizirana varijanta tenka koja je bila u operativnoj upotrebi je Leopard 1A5.

Izvrsna oprema za gađanje noću

Osnovno naoružanje tenka je izvrstan britanski tenkovski top L7/A3 kalibra od 105 milimetara. U tenku se nalazi ukupno 55 topovskih granata različite namjene. Neosporno, za protuoklopnu borbu najubojitije je potkalibarno streljivo oznake D63, izvorno dizajnirano u Izraelu, a u Njemačkoj izrađeno po licenci. Top ispaljuje strelicu duljine 72 centimetra i promjera svega 24 milimetra, načinjenu od legure tungstena, brzinom od 1433 metra u sekundi.

Kinetička energija ovog projektila dovoljna je za probijanje svih ruskih tenkova na bojištu osim, možda, najnovijih tipova T-80BVM i T-90M. Ovaj projektil, na daljini od 2000 metara, pod pravim kutom, probija ploču od homogenog čelika debljine od 46 centimetara. Iako pripada starijoj generaciji tenkova, sustav upravljanja vatrom tenka Leopard 1 značajno je bolji u odnosu na većinu ruskih tenkova. Ima izvrsnu termovizijsku opremu za gađanje noću. Nišansko računalo uzima u kalkulaciju temperaturu punjenja granate, temperaturu i tlak zraka, vjetar te omogućava precizno gađanje tenkova u pokretu. Nišandžija samo treba držati oznaku na cilju. Računalo odrađuje ostalo.

Leopard 1 ne pruža dovoljnu zaštitu od ruskih topova kalibra od 125 milimetara. Dakle, u izravnom sukobu presudan će biti prvi pogodak. Također, ruski tenkovski topovi imaju veći domet. Međutim, osim kod najnovijih modela, ruske granate pogađaju s manjom preciznošću. Teoretski, zbog boljeg odnosa konjskih snaga prema masi tenka, ruski tenkovi imaju bolje manevarske osobine. Ipak, na poligonu, u utrci tenkova T-72 i Leoparda 1, pobijedio je njemački oklopnjak.

Može se nesmetano kretati

Njemački tenkisti uvježbavali su borbu Leopard 1A5 protiv Leopard 2 A/5 i A/5. Njihova iskustva kazuju da stariji partner ima velike izglede dobiti suvremeni tenk, pogotovo ako se dvoboj odvija na manjim udaljenostima. Dakle, u protokolnoj borbi. Leopard 1 mogao bi se koristiti za obrambene zadaće i postavljanje zasjeda. Također, noćni napadi mogli bi anulirati njegove nedostatke u odnosu na protivnikov oklop.

U podršci pješaštvu mogao bi biti vrlo koristan kao pokretna vatrena platforma za likvidaciju otpornih točaka ili za borbu protiv borbenih vozila pješaštva. Tenkovi tipa Leopard 1 mogli bi služiti za popunjavanje druge linije, kao i za zaštitu nekih manje ugroženih pravaca napada. Masa tenka Leopard 1 iznosi svega 42 tone. Zbog toga će se nesmetano kretati preko ukrajinskih mostova bez potrebe dodatnog ojačanja nosivosti mosta. Može koristiti sve postojeće motorne skele i pontone koji se nalaze u ukrajinskoj vojsci. Dakle, manevar tenka pokretom moguć je bez posebnih ograničenja.

Od europskih armija, turska operira još s 400, a grčka vojska s oko 500 tenkova Leopard 1. Ostali tenkovi nalaze se u skladištima privatnih kompanija. Tvrtka iz Njemačke, Flensburger Fahrzeugbau Gesellschaft, kupila je 100 tenkova koje je danska armija povukla iz naoružanja. Danska vlada spremna je otkupiti 20 komada i poslati u Ukrajinu. Rheinmetall, također njemačka kompanija, rekla je da bi za šest tjedana mogla početi isporuku 50 tenkova koje je otkupila od njemačke vojske. Jedan privatnik kupio je 50 tenkova Leopard 1 od belgijske vojske po cijeni od deset do petnaest tisuća eura. Sad za njih traži 500.000 eura po komadu.

Bitke dobivaju tenkovske posade, ne tenkovi

Nema dvojbe. Zapadni saveznici odlučili su opskrbiti Ukrajinu respektabilnom količinom sredstava za formiranje oklopno-mehaniziranih i mehaniziranih brigada. Ruska proizvodnja tenkova ni približno ne popunjava borbene i neborbene gubitke. Zbog toga su u velikoj mjeri počeli ponovo koristiti tenkove T-62 koji su davno izbačeni iz upotrebe. U odnosu na njih, Leopard 1 superioran je po svim elementima.

Prilikom operacije oslobađanja Dubrovnika, Hrvatska vojska koristila je zarobljenu samohotku M36 iz Drugog svjetskog rata. Top kalibra od 90 milimetara pružao je učinkovitu potporu pješadiji. Neki su dečki na tijelu M36 napisali Leopard. Promatrač UN-a iz Kenije u svom izvještaju napisao je kako Hrvatska vojska koristi Leopard. To je izazvalo diplomatsku pomutnju.

Televizija Beograd javila je da Njemačka snabdijeva Hrvatsku tenkovima Leopard. Sreća za Ukrajinu. Dobit će Leopard 1 i Leopard 2. Mi smo naše otimali i preimenovali u strašnu zvijer. No, kako reče pjesnik: “Boj ne bije svijetlo oružje, već boj bije srce u junaku”. Dakle, bitke dobivaju tenkovske posade, a ne tenkovi.