Xi stigao u Saudijsku Arabiju na intrigantan summit. Cilj moćnih sudionika je stvoriti novi svjetski poredak

Kina vidi veliku priliku za razbijanje američke dominacije

(FILES) In this file photo Saudi Arabia's then-deputy Crown Prince Mohammed bin Salman (L) looks on as Chinese President Xi Jinping (R) gestures to greet arriving members of the Saudi delegation during a meeting at the Diaoyutai State Guesthouse in Beijing on August 31, 2016. - When Chinese President Xi Jinping visits Saudi Arabia from December 7, 2022, the oil-rich kingdom will seek mostly economic gains rather than a meaningful shift away from its long-time protector the United States, analysts say. Xi will arrive for a three-day visit including meetings with Saudi royals, the regional Gulf Cooperation Council and other Middle East leaders, Saudi state media said. (Photo by Rolex DELA PENA / POOL / AFP)
FOTO: AFP

Dok administracija američkog predsjednika Joea Bidena ultimativno zahtijeva od članica Europske unije svođenje na minimum političkih i ekonomskih veza s Kinom, dotle je kineski predsjednik Xi Jinping stigao u Saudijsku Arabiju na poziv princa Muhammeda bin Salmana, pravog vladara u Rijadu. Koliko je za Peking taj posjet važan potvrđuje činjenica da kineski predsjednik vrlo rijetko putuje u inozemstvo.

Xi će sudjelovati u radu kinesko-arapskog summita te na konferenciji Vijeća za suradnju arapskih država Zaljeva, na kojima će nazočiti 14 šefova afričkih i bliskoistočnih država. S njima će Xi Jinping potpisati brojne ugovore o gospodarskoj i političkoj suradnji, s naglaskom na one koji se odnose na energiju, sigurnost i ulaganja.

U antiameričkom duhu

Tako dok Washington proglašava Kinu neprijateljem broj jedan, Peking učvršćuje svoje veze sa zaljevskim monarhijama, kao i s američkim neprijateljima Iranom i Rusijom. Stoga, bez obzira što će to svi sudionici summita u Rijadu negirati, oni će biti održani u izrazito antiameričkom duhu.

Arapske i afričke države, smatra saudijski analitičar Abdulaziz Sager, predsjednik Zaljevskog istraživačkog centra sa sjedištem u Rijadu, žele tim sastancima poručiti Washingtonu da SAD nije jedina alternativa. Također, da će oni razvijati odnose s drugim državama na temelju svojih ekonomskih i političkih interesa. Istodobno, summit u Rijadu nastavak je razrade ideje Kine i Saudijske Arabije o uspostavi novog multipolarnog poretka u kojemu neće dominirati samo jedna zemlja, odnosno SAD.

(Ne)ovisnost o izvozu nafte

Prestolonasljednik Muhammed bin Salman želi u tom novom svijetu, uz pomoć Kine, osigurati što povoljniju poziciju za svoju državu. A to znači da može voditi vanjsku politiku koja će mu omogućiti gospodarsku transformaciju zemlje.

Ponajprije, Saudijska Arabija želi prestati biti ovisna o proizvodnji i izvozu nafte u vrijeme kada svijet ubrzano okreće leđa fosilnim gorivima. Umjesto toga, namjerava realizirati plan pod nazivom Vizije 2030., što podrazumijeva razvijanje proizvodnje automobila i oružja kao i izravna strana ulaganja.

Približavanje Pekingu

Za razliku od EU koja poslušno ispunjava sve američke zahtjeve i želje, Bijela kuća, unatoč snažnim pritiscima pa i ucjenama, ne uspijeva ishoditi od Saudijske Arabije i afričkih partnera Pekinga potporu u pokušajima izolacije Kine.

Rijad radi upravo suprotno: želi se što više približiti Pekingu. Kina je, naime, najveći uvoznik saudijske nafte na svijetu, kupuje jedan od četiri barela nafte koje kraljevstvo prodaje te je nezamjenjiv ekonomski partner Saudijske Arabije.

Te dramatične promjene u međunarodnoj politici događaju se u vrijeme kad su se odnosi između Washingtona i Rijada, koji su osamdeset godina bili najbliži saveznici, spustili na najniže razine u novijoj povijesti.

Zategnuti odnosi sa SAD-om

Koliko su to odnosi zategnuti najbolje ilustrira izjava princa Muhammeda da ga nije briga hoće li američki predsjednik Biden pogrešno tumačiti njegovu politiku te mu je poručio da se usredotoči na realizaciju interesa Amerike. Čak je zaprijetio da će, ako Washington ne prestane ucjenjivati, smanjiti saudijska ulaganja u SAD.

Također je najavio da će odustati od plaćanja nafte u dolarima te da će prijeći na kineski juan, ako SAD pokrene pred sudovima postupke zbog monopolskog ponašanja naftnog kartela OPEC+.

Smanjili proizvodnju nafte

Neposredni povod za dodatno zahlađenje odnosa između Saudijske Arabije i SAD-a bila je odluka Rijada da zajedno s OPEC-om + smanji proizvodnju nafte za dva milijuna barela dnevno, kako bi se održale što više cijene energenata.

Saudijci su nekoć prodavali SAD-u više od dva milijuna barela nafte dnevno, ali to je sada palo na manje od 500.000, prema američkoj Upravi za energetske informacije. Istodobno, SAD je postao najveći svjetski proizvođač nafte, a Kina je sada najveći kupac saudijske nafte.

Napeti odnosi zbog Rusije

Odnos prema ruskoj agresiji na Ukrajinu također je jedna od točaka razdora između Rijada i Washingtona. Saudijska Arabija osudila je invaziju i poslala humanitarnu pomoć Ukrajini, ali i dalje surađuje s Rusijom u OPEC-u +. Tvrdi da je Moskva ključni partner Rijada u naftnom biznisu te da je neizbježna međusobna suradnja.

Saudijska Arabija također nije odobrila uvođenje sankcija Rusiji, zbog čega su je američki dužnosnici optužili da pomaže ruskom predsjedniku Vladimiru Putinu u njegovom ratu protiv Ukrajine. Što su, očekivano, saudijski dužnosnici zanijekali.

Saudijska Arabija, kao i značajan broj afričkih i azijskih država, odbijaju pokleknuti pod pritiskom Bijele kuće da izaberu stranu u sukobu između Washingtona s Pekingom i Moskvom. Naprosto, žele imati što razgranatiju mrežu partnera u svijetu, a osim toga, zbog religijskih, ideoloških i političkih razloga bliži im je Istok nego Zapad.

Suradnja Rijada i Kine

Nakon što je Bijela kuća odbila prodati Rijadu balističke projektile zbog zabrinutosti za širenje nuklearnog oružja, Peking se ubacio te požurio pomoći Rijadu u proizvodnji balističkih projektila. Satelitske slike američkih špijunskih satelita potvrdile su da Saudijska Arabija, uz pomoć Kine, gradi vlastite balističke rakete.

Peking je također prodao Rijadu bespilotne letjelice, a jedna kineska tvrtka potpisala je ugovor sa saudijskom kompanijom o zajedničkoj proizvodnji naoružanih dronova. I, po američkim procjenama, najopasnije: Kina pomaže Saudijskoj Arabiji u izgradnji pogona za proizvodnju „žutog kolača“, koji se koristi za dobivanje nuklearnog goriva, neophodnog za proizvodnju struje, ali i nuklearnog oružja.

Gdje Kina vidi priliku?

Kina pak vidi priliku za svoju građevinsku industriju i u infrastrukturnim projektima te izgradnji mamutskih turističkih kapaciteta koja princ Muhammed namjerava izgraditi i u njih uložiti više od 500 milijardi dolara.

Najbolju potvrdu bliskih odnosa između dvije zemlje ilustrira javna potpora Saudijske Arabije kineskoj politici u provinciji Xinjiang, koju su SAD i Velika Britanija proglasile genocidnom. S obzirom da je Saudijska Arabija čuvarica najsvetijih mjesta islama, to je ohrabrilo Kineze da pojačaju represiju ne samo protiv ujgurskog terorizma, nego i da pokušaju „preodgojiti“ sve pripadnike te narodnosti.

Raskošni prijem za Xija

Zbog svega toga savezništvo Saudijaca i Kineza postaje točka preokreta u formiranju novog svjetskog poretka u kojem SAD, najmoćnija politička, vojna i ekonomska sila, više neće imati dominantnu ulogu kao što je to bilo od kraja Drugog svjetskog rata.

Arapski analitičari očekuju da će princ Muhammed prirediti raskošan prijem za kineskog predsjednika sličan onomu koji je organizirao za bivšeg američkog predsjednika Donalda Trumpa s kojim je održavao izrazito prijateljske odnose. Za razliku od skromnog dočeka aktualnog predsjednika Joea Bidena, kojemu princ ne može oprostiti što je dugo kritizirao kraljevsku obitelj zbog stanja ljudskih prava u zemlji te zbog umiješanosti Muhammeda bin Salmana u brutalno ubojstvo saudijskog disidenta, novinara Jamala Khashoggija u Istanbulu.