Zašto je pala talijanska vlada i što će se sada događati

Talijanski politički eksperiment došao je svom kraju, nakon što je premijer Conte najavio ostavku

Talijanski premijer Giuseppe Conte danas je najavio da će dati ostavku. „Ova vlada završava ovdje”, izjavio je Conte i tako preduhitrio glasanje o povjerenju vladi u Senatu koje je tražio čelnik Lige Matteo Salvini. Ostavkom premijera zapravo pada vlada koju su, nakon prošlogodišnjih izbora, formirali populistički Pokret 5 zvijezda i krajnje desna Liga. Donosimo kratku kronologiju nove krize u Italiji, trećeg po veličini gospodarstva eurozone, i moguće rasplete te krize.

1. Kako je došlo do ove krize?

Od početka mandata u lipnju prošle godine političko partnerstvo Lige i M5S-a, koje su čak odbijali nazivati koalicijom, pratile su nesuglasice, trzavice i javne svađe jer se dvije stranke ne slažu u mnogočemu, od ekonomske, preko socijalne do vanjske politike. No, najnovija kriza eskalirala je prije 12 dana, a povod je bilo neslaganje oko velikog projekta izgradnje brze željezničke veze između Torina i Lyona (Liga podržava projekt, Pokret mu se žestoko protivi).

Salvini, koji ostavlja dojam da je u trajnoj kampanji – pa je tako ovoga ljeta bio najavljivao „ljetnu turneju” po plažama južne Italije – iskoristio je tu novu svađu ii 8. kolovoza izvijestio premijera Contea da se savez Lige i Pokreta raspao. Ujedno je zatražio raspisivanje prijevremenih izbora.

2. Zašto Conte proziva Salvinija?

Nestranački premijer, za kojeg se tvrdi da je blizak Pokretu 5 zvijezda, optužio je danas Salvinija da je neodgovoran, da gleda samo vlastiti interes i interes svoje stranke te da Italiju izlaže „ozbiljnom riziku”. Conte, dakle, sugerira da je Salvini umjetno proizveo političku krizu samo da bi na biralištima ‘inkasirao’ rastuću popularnost Lige i da izazivanjem krize šteti Italiji čija ekonomija ne stoji najbolje.

Na izborima u ožujku 2018. godine Salvinijeva Liga dobila je oko 17 posto glasova, dok joj sada ankete daju potporu čak i do 38 posto. Pokret bilježi upravo suprotan trend: lani su dobili oko 33 posto glasova, sada u istraživanjima dobivaju uglavnom između 16 i 18 posto. Da se ne radi samo o anketama, pokazali su svibanjski izbori za Europski parlament na kojima je Pokret osvojio 17,1 posto, a Liga 34,3 posto glasova. Kada bi se to doista preslikalo i na parlamentarne izbore, Liga bi se mogla riješiti neželjenih partnera iz Pokreta 5 zvijezda i vladati, ako ne baš samostalno, uz podršku, primjerice, Forza Italije Silvija Berlusconija.

3. Idu li Talijani odmah na birališta?

Conteova ostavka neće automatski izazvati prijevremene izbore, kako priželjkuje Salvini. Sada je sve u rukama predsjednika Italije Sergia Mattarelle koji će krenuti u konzultacije s političkim strankama kako bi utvrdio postoji li mogućnost formiranja neke nove većine i vlade. Već se nekoliko dana spekulira o mogućem dogovoru Pokreta 5 zvijezda i Demokratske stranke (koja je bila na vlasti do prošlih izbora). To bi iz političkih kombinacija isključilo Salvinija koji je već pozvao svoje pristaše da prosvjeduju protiv takvog ishoda.

Ako ne bude dogovora oko nove većine, Mattarella može predložiti prijelaznu, nestranačku vladu koja bi imala zadatak odraditi najvažnije poslove koji ne mogu čekati, poput donošenja proračuna za sljedeću godinu. I takvoj vladi potrebna je potpora parlamenta, dakle, i ovaj scenarij podrazumijeva dogovor političkih stranaka. Izbori bi u tom slučaju mogli biti na proljeće 2020. godine. Ako, pak, ništa od toga ne uspije, Talijani bi na birališta mogli već u listopadu ili početkom studenog.