Gua sha

Ovaj popularni kamen sve češće viđamo na društvenim mrežama. Imamo vodič za njegovo korištenje na licu i vratu

Kineska tradicija u modernoj rutini

FOTO: Unsplash

Ako ste aktivni na TikToku, sigurno ste naišli na vodiče za gua sha — ili videozapise u kojima korisnici masiraju lice glatkim, ukošenim kamenom. Gua sha je nedavno porasla u popularnosti — zapravo, toliko da je u vrijeme objavljivanja hashtag #guasha prikupio više od 3.1 milijardu pregleda na TikToku. Međutim, iako je ovaj alat za lice eksplodirao u popularnosti na platformama društvenih medija, ta praksa nije ništa novo. Ono zapravo prethodi modernoj medicini i potječe iz Kine, gdje se kamenje nekoć koristilo za liječenje raznih bolesti.

Gua sha (izgovara se gva ša) je beauty pomoćnik koji izgleda kao mala špatulica, a koristi se za masažu kože lica kako bi se potaknula cirkulacija. Najčešće je izrađen od žada, a primjenjuje se tako da njime masirate površinu lica gurajući tako vodu i limfu s površine prema rubovima lica i vratu, a na površinu lica vam stiže svježa krv i ono izgleda puno svježije i zategnutije. Osim svježeg izgleda, gua sha će poboljšati cirkulaciju kože lica, potaknuti limfnu drenažu, opustiti mišiće, smanjiti prištiće i akne i usporiti starenje kože. Može pomoći i kod suhe kože pa čak i smanjiti glavobolje.

Donosimo detaljan vodič za korištenje gua sha u rutini njege kože.

Kineska tradicija u modernoj rutini

Gua sha je možda novost u modernim metodama njege kože, ali njezino podrijetlo seže u davna vremena. Tehnika masaže kamenjem sa specifično oblikovanim rubovima usavršena je u tradicionalnoj kineskoj medicini kao metoda ublažavanja napetosti u mišićima lica i vrata te poticanja bolje cirkulacije krvi. Posebnost gua sha pločica je što su izrađene od poludragog kamenja, poput zelenog žada ili rozenkvarca, zbog čega je svaki primjerak poseban, jedinstvene teksture i boje.

gua sha kamen
Unsplash

Benefiti gua sha masaže

Internet je ovu metodu donio u naše domove, ali je i – sasvim pogrešno – takve beauty dodatke rutini proglasio svemoćnim sredstvom koje s lica briše bore, pore i godine. Gua sha kamen nije čarobni štapić i od ove vrste masaže ne treba očekivati ​​čuda, što ne znači da dobrobiti nema. Kao dio rutine njege lica, pomaže u otpuštanju, stimulira mikrocirkulaciju i potiče proizvodnju kolagena. No, ključ u korištenju gua sha je dosljednost.

Gua sha korišten u pravim potezima, čini sljedeće:

  • ubrzava cirkulaciju
  • uravnotežava energiju
  • ublažava oticanje i natečenost kože
  • poboljšava tonus kožae
  • opušta mišiće i otklanja osjećaj napetosti
  • dugoročno pomaže u oblikovanju kontura lica

Ništa manje važan je aspekt spa momenta u svakodnevnom životu, koji uobičajenu njegu i rutinu pretvara u pravi ritual i vrijeme za sebe. Složit ćete se, takvi su trenuci zaista neprocjenjivi.

Kako koristiti gua sha?

Iako se čini kao metoda koja zahtijeva posebno umijeće rukovanja kamenjem, gua sha masaža je zaista jednostavna. Ono što će vam trebati je vrijeme, proizvod koji ćete nanijeti na kožu prije masaže i – vaš gua sha kamen. Može se naručiti iz cijelog niza online trgovina, ima mnogo super opcija različitih oblika i namjena.

Optimalno vrijeme i trajanje masaže je od 10 do 15 minuta, stoga se masaža najčešće preporuča u večernjoj njezi. Naravno, to nije pravilo; sve možete prilagoditi svojim željama.

  1. Prije tretmana očistite lice, umijte se i nanesite odabrani proizvod, bilo da se radi o serumu i nekoj hranjivijoj kremi ili ulju. Poanta je osigurati površinu po kojoj će gua sha lijepo kliziti.
  2. Nježno zagrijte ulje u dlanovima, nanesite ga na čelo, bradu, obraze i vrat te nježno umasirajte vršcima prstiju.
  3. Za još bolji učina, gua sha kamen prije same masaže možete ohladiti u hladnjaku. Još jedna važna stvar koju treba zapamtiti jest povlačenje kamena u jednom smjeru: usmjeravanjem kretanja u jednom smjeru privući ćete više krvi i stimulacije na određeno područje.
  4. Počnite s masažom od ramena prema vratu i licu. Lagano povucite gua sha kamen od ramena prema vratu držeći ga pod kutem od 45. Kada dođete do područja iza uha, umasirajte kružnim pokretima na mjesto.
  5. Koristeći iste pokrete, prijeđite rubove čeljusti od sredine brade do obraza, zatim od nosa do sljepoočnica. Kad dođete do sljepoočnica, umasirajte ponovno na mjestu.
  6. Možete povećati i cirkulaciju krvi na području usana. Nježnim pokretima od usana prema ruba lica klizite s gua sha s lijeve i desne strane i obrnuto.
  7. Okrenite kamen i nježno povucite ravni rub od korijena nosa prema tjemenu, po sredini i sa svake strane. Po želji nanesite ostatak njege.
  8. Operite gua sha u mlakoj vodi (po potrebi dezinficirajte alkoholom) i pohranite na suho mjesto za buduću upotrebu.

Ovo je samo jedan od prijedloga za postupak masaže sa gua sha. Ima ih mnogo, a neke ideje za gua sha smo pronašli u video tutorijalima na YouTubeu.