Njega kože

Kako i kada koristiti kokosovo ulje za kožu kao prirodni hidratant

Jedan je od najdostupnijih proizvoda za podatnu i blistavu kožu

FOTO: Unsplash

Kokosovo ulje ne bi trebalo biti rezervirano samo upotrebu u kuhinji – postoji razlog da ga imate pri ruci i na polici s omiljenim proizvodima za njegu kože. To je iznimno učinkovit hidratantni sastojak koji se koristi u mnoštvu kozmetičkih preparata, a također jako dobro djeluje samostalno. Kokosovo ulje je jedan od najdostupnijih i najjeftinijih proizvoda za podatnu i blistavu kožu. Ali ipak nije svemoguć, pa nemojte očekivati da će “izliječiti” sve vaše izazove s kožom preko noći. Istražili smo koliko je dobro kokosovo ulje za kožu i kako ga uključiti u svoju svakodnevnu beauty rutinu.

Što je kokosovo ulje?

Kokosovo ulje se dobiva iz mesnatog dijela kokosa (bijeli dio), a poznato je da sadrži bioslične masne kiseline, antioksidanse i protuupalna sredstva. Ulje je bogato laurinskom kiselinom, miristinskom kiselinom, palmitinskom kiselinom i zasićenim masnim kiselinama koje imaju antimikrobna i antifungalna svojstva. U svom sastavu također postoje spojevi poput skvalana, fitosterola, tokoferola (vitamin E) i fosfolipida.

kokosovo ulje za kožu lica
Unsplash

Neke od najbitnijih karakteristka kokosovog ulja

  • Glavne prednosti: Okluzivan je, kad ga nanesete ostaje na vrhu kože, “zaključava” prethodno nanesene sastojke i vlagu ispod kože. To pomaže zagladiti kožu i zadržati postojeću vlažnost (međutim, ne “hidratizira” kožu, suprotno uvriježenom mišljenju).
  • Tko ga treba koristiti: Svatko tko želi hidratizirati svoju kožu može imati koristi od korištenja kokosovog ulja. Općenito je siguran za većinu tipova kože. Izuzetak: koža sklona aknama i začepljenjima.
  • Kako ga korisiti: Kokosovo ulje je najbolje koristiti samostalno, no nema poznatih negativnih reakcija nekog drugog proizvoda s kokosovim uljem.
  • Koliko ga često koristiti: Koristite ga kao sredstvo za uklanjanje šminke u večernjoj rutini njege kože ili ga umasirajte na tijelo nakon tuširanja jer su pore na vašem tijelu manje sklone začepljenju.

Kokosovo ulje za kožu

Iako kokosovo ulje nije čudotvoran lijek za sve vaše kožne izazove kako ga neki promiču, no s obzirom na svoj sastav, služi kao odlična hidratantna krema, te sadrži neke masne kiseline poput laurinske kiseline, koje imaju antimikrobne učinke što može pomoći u borbi protiv bakterijskih, virusnih i gljivičnih patogena.

A postoji još jedan razlog zašto je tako dobar hidratant. Naime, kokosovo ulje je malo ispod sobne temperature u krutom stanju, ali se lako topi kada se zagrije rukama pa tako i na koži nakon masiranja. Pa ako želite koristiti čisto kokosovo ulje za kožu, najbolje ga je čuvati dalje od topline.

Kokosovo ulje je idealno za većinu tipova kože, posebno za one s vrlo suhom, osjetljivom kožom sklonom ekcemima. Oni s vrlo masnom kožom i kožom sklonom aknama možda će ga htjeti koristiti samo tijekom vrlo suhih, zimskih mjeseci.

Prednosti kokosovog ulja za kožu

  • Djeluje antibakterijski: laurinska kiselina koja se nalazi u kokosovom ulju daje mu antimikrobna svojstva za ubijanje bakterija na koži i smanjenje upale.
  • Dobar je piling: Kokosovo ulje također pomaže u ljuštenju vanjskog sloja mrtvih stanica kože, čineći vašu kožu glatkijom
  • Može ukloniti šminku: kokosovo ulje je također sjajan i učinkovit način za uklanjanje šminke nakon dugog dana. Ne samo da ulje privlači prljavštinu i naslage, je i prirodno antibakterijsko sredstvo i sredstvo protiv gljivica.
  • Hrani kožu: kvalitetno hladno prešano kokosovo ulje predivan je potpuno prirodni sastojak ‘protiv znakova starenja’ te ovlaživač kada se primjenjuje lokalno.
  • Smanjuje pojavu finih linija i bora: Kada se apsorbira u vašu kožu i vezivna tkiva, kokosovo ulje pomaže smanjiti pojavu finih linija i bora tako što pomaže održati vaša vezivna tkiva jakima i gipkima

Je li kokosovo ulje nekomedogeno?

Prema riječima stručnjaka za kožu, osim ako vaša koža nije posebno sklona čepljenju i aknama, kokosovo ulje može učiniti čuda za kožu, zahvaljujući svom robusnom sastavu bogatom hranjivim tvarima. Međutim, ako se vaše pore lako začepljuju i skloni ste miteserima, možda biste trebali izbjegavati kokosovo ulje. Ono može biti teško za kožu i smatra se jednim od komedogenijih ulja na tržištu (tj. vjerojatnije je da će potaknuti prištić ili dva). Ili ga nanesite isključivo na dijelove tijela koji imaju mnogo manje lojnih žlijezda od lica i vlasišta.

Ako vam je koža masna, pokušajte posegnuti za drugim uljima poput ulja od nevena, za koja je manja vjerojatnost da će uzrokovati prištiće.

kokosovo ulje
Unsplash

Kako koristiti kokosovo ulje za kožu

Kao i sa svime što nanosimo na kožu, kvaliteta je ključna. Kokosovo ulje niske kvalitete može biti visoko obrađeno (i moguće kontaminirano), što može dovesti do izbijanja na koži i drugih iritacija. Radi sigurnosti, preporučuje da se pridržavate određene formule pri odabiru: Koristite samo pročišćeno, hladno prešano kokosovo ulje u tekućem obliku.

Kokosovo ulje kao hidratantna krema

Ako želite pojednostaviti svoju rutinu ljepote i njege kože (i zadržati je prirodnom), pokušajte s korištenjem kokosovog ulja umjesto svoje uobičajene hidratantne kreme za lice ili losiona za tijelo. Ulje je suštinski multitasker — pa je savršeno za one koji ne žele trošiti puno vremena na beauty rutine.

Kokosovo ulje za skidanje šminke

Kako biste koristili ulje kao sredstvo za skidanje šminke, jednostavno ga utrljajte u dlanove da se zagrije, zatim ga počnite umasirati u kožu, polako otapajući prljavštinu s lica. Za kraj isperite toplom vodom i osušite tapkanjem.

Ako nosite puno proizvoda, razmislite o dvostrukom čišćenju i ponovite cijeli postupak dvaput kako biste osigurali da se i zadnji trag pudera i maskare u potpunosti otopio.

Dobre zamjene za kokosovo ulje

Bademovo, sezamovo i arganovo ulje izvrsne su zamjene za kokosovo ulje sa sličnim prirodnim hidratantnim svojstvima. Suncokretovo ulje je nekomedogena opcija za one s kožom s aknama. Slično tome, ulja šipka, jojobe, sjemenki konoplje i sjemenki grožđa mogu biti manje komedogena.