Beauty savjeti

Večernja skincare rutina: Pravilan redoslijed nanošenja proizvoda za blistavu kožu

Imamo vodič, korak po korak

FOTO: alessandraa.vo

Ne postoji jedna ispravna rutina njege kože, ali definitivno postoji optimalan način primjene vaših proizvoda. Bez obzira na to jeste li minimalist kojem se večernja skincare rutina sastoji od samo tri koraka ili ste tip osobe koja ne ide spavati prije nego nanese svih 11 proizvoda na lice, redoslijed kojim ih nanosite ima veliki utjecaj na krajnji rezultat. Dakle, koji su točno koraci u jednostavnoj, učinkovitoj večernjoj rutini njege kože? Imamo vodič, korak po korak.

Večernja skincare rutina

Dovoljno sna ključno je za održavanje zdravog načina života, ali kada je riječ o beauty sleep rutini, pravilna njega kože prije spavanja igra veliku ulogu i može poboljšati zdravlje vaše kože. Koža ulazi u reparativnu fazu dok spavate, stoga je učinkovita noćna rutina njege kože ključna. Osim toga, noću nema stresora iz okoliša (poput onečišćenja okoliša i oštećenja od sunca) i ne nosimo šminku. Dakle, proizvodi mogu bolje prodrijeti i djelovati. U nastavku je optimalna večernja skincare rutina u 7 koraka.

Prvi korak: Uklonite šminku i SPF

Večernju rutinu njege kože započnite čišćenjem lica i to – dvaput. Preporučuje se dvostruko čišćenje kože lica kako bi se postiglo učinkovito uklanjanje make up proizvoda, kreme za sunčanje, ulja i ostalih nečistoća skupljenih tijekom dana. Za prvi korak čišćenja preporučuje se nježni čistač koji se ne pjeni, poput uljnog čistača, balzama za čišćenje ili micelarne vode.

Drugi korak: Nježno sredstvo za čišćenje

U drugom koraku lice i vrat isperite vodenim čistačem. Bez obzira na vaš tip kože, neophodno je koristiti nježni čistač koji neće ukloniti prirodnu masnoću s vaše kože i poremetiti mikrobiom vaše kože (čitaj: izazvati iritaciju). Osjetljivi i suhi tipovi kože bi trebali potražiti hidratantno sredstvo za čišćenje, dok se za masni tip kože te kožu sklonu aknama preporučuje nježno pjenušavo sredstvo za čišćenje.

Opcionalno: Po želji, nakon čišćenja možete koristiti toner za lice ili eksfolijant. Međutim, najčešće korištenje tonika nije potrebno, pogotovo ako ste se dvaput očistili lice.

Treći korak: Ciljani tretmani

U ovom koraku možete prilagoditi rutinu svojim ciljevima s kožom, bilo da se radi o kiselini, retinolu, serumu za hiperpigmentaciju ili proizvodu protiv akni. Ako koristite aktivni sastojak kao što je retinol ili benzoil peroksid za prištiće, primijenite neki od njih kao prvi korak nakon čišćenja. I idealno, pričekajte najmanje 20 minuta nakon čišćenja prije nego nanesete tretman.

Naime, retinoidi i tretmani za mrlje najbolje djeluju na suhoj koži, pa je dobro pustiti kožu da se osuši nakon čišćenja lica, a prije nanošenja aktivnog sastojka. To će osigurati da koža bude potpuno suha, što smanjuje iritaciju. Najčešće se preporučuje korištenje ciljanih tretmana 3-5 puta tjedno, tako da možete preskočiti ovaj korak tijekom “slobodnih” večeri.

Pro tip: Ako vas ne iritira, možete koristiti salicilnu, glikolnu ili neku drugu kiselinu onu večer kad ne koristite retinol.

Četvrti korak: Hidratantni serum

Hijaluronska kiselina je podržavajući, hidratantni sastojak koji gotovo svatko može dodati svojoj rutini, osobito ako imate suhu kožu. Iako se serumi hijaluronske kiseline ne smatraju se “obaveznim” korakom u večernjoj rutini njege kože, dermatolozi ga preporučuju ako je vaša koža kronično suha i dehidrirana. Dodajte ga nakon ciljanog tretmana ako želite ili potražite hidratantnu kremu koja sadrži hijaluronsku kiselinu kako biste napravili dva koraka u jednom.

Pro tip: Iako je idealno nanijeti retinol na suhu kožu, hijaluronska kiselina je učinkovitija kada se nanese na vlažnu kožu. Stoga preporučamo korištenje osvježavajuće vodice za lice nakon nanošenja retinola, a prije nanošenja HA seruma. Ako vam se to čini previše kompliciranim, možete u potpunosti preskočiti ovaj korak ili jednostavno nanijeti svoj HA serum na suhu kožu — i dalje ćete imati neke dobrobiti hidratacije.

vecernja skincare rutina serum
Unsplash

Peti korak: Krema za okoloočno područje

Kreme za područje oko očiju nisu potpuno lažne – kada se koriste kao oblik preventivne njege korisne su jer pružaju njegujuć tretman tankoj koži oko očiju. Neke kreme za podočnjake imaju sastojke koji blago posvjetljuju i smanjuju tamne kolutove, međutim, održavanje tog osjetljivog područja hidratiziranim je ono što je najvažnije, pogotovo zato što naši podočnjaci mogu biti iziritirani trljanjem nakon skidanja šminke s očiju.

Kada tražite kreme za područje oko očiju, potražite formule koje sadrže peptide koji pojačavaju hidrataciju i pomažu učvršćivanju kože kako bi se izgladile fine linije i bore.

Šesti korak: Hidratantna krema

Svaki tip kože trebao bi svoju večernju rutinu njege završiti hidratantnom kremom, čak i ako je vaša koža masna ili sklona aknama. Ako imate suhu kožu, nikada ne biste trebali preskočiti hidratantnu kremu u svojoj jutarnjoj i večernjoj rutini, a posebno je važno da je koristite navečer jer tada vaša koža ulazi u fazu odmora i oporavka.

Hidratantna krema za obnavljanje kožne barijere pomaže u pomlađivanju i zdravlju kože. Drugim riječima, odaberite nešto što vam neće začepiti pore. Obožavatelji smo proizvoda koji sadrže hijaluronsku kiselinu jer ona pomaže koži zadržati vlagu.

Ako preskočite ovaj korak, vaša bi koža mogla biti zategnuta i vrlo suha, zbog čega možda neće biti iskorištene dobrobiti sna. Ako ste zabrinuti zbog izbijanja akni, odaberite laganu formulu bez ulja koja vašoj koži daje potrebnu vlagu.

Sedmi korak: Ulje za lice ili balzam

Iako je potpuno opcionalno, onima sa suhom kožom dobro će pomoći zatvaranje rutine njege kože s okluzivnim proizvodom kao što je ulje za lice (ili mazanje dobrim starim vazelinom). Okluzivi poput ovih zadržavaju vlagu u vašoj koži, što rezultira dubljom i učinkovitijom hidratacijom. Međutim, okluzivi se ne preporučuju ako imate kožu sklonu aknama, niti se preporuča nanošenje slojeva na retinoide jer to može izazvati iritaciju.