Mentalno zdravlje

Dopamin detox je viralni trend za uspijeh o kojem svi bruje. Djeluje li doista? Istražili smo što kažu stručnjaci

Evo zašto je termin dopamin detox toliko kontroverzan

FOTO: Unsplash

Danas živimo u svijetu u kojem smo stalno priključeni, s beskrajnim količinama sadržaja za konzumiranje i stalnim protokom informacija koje se natječu za našu pozornost.

Ako bolje razmislite, kada ste zadnji put proveli vrijeme sami sa svojim mislima, bez televizije, podcasta, videoigre ili glazbe? Možete li zamisliti jutarnje trčanje ili trening bez glazbe; obavljanje kućanskih poslova ili vožnju u autu bez podcasta?

Ako je tako – sudeći po trendu koji kruži društvenim mrežama – izvrstan ste kandidat za nešto što se zove “dopamin detox”. No, koliko je dopamin detox zapravo djelotvoran i je li možda ipak malo prenapuhana njegova učinkovitost? Istražili smo, a mišljenja stručnjaka donosimo u nastavku.

Što je dopamin detox?

Dopaminski detox postao je vrijedna strategija za svakoga tko želi poboljšati svoj fokus i motivaciju u digitalnom svijetu. Brojni digitalni kreatori pričaju o tome kako su razumijevanjem i učinkovitim upravljanjem dopaminom, vratili ravnotežu u vlastiti sustav nagrađivanja, povećali produktivnost, kreativnost i opću dobrobit.

Dopamn detox podrazumijeva prepoznavanje ponašanja koje radimo kako bi brzo potaknuli hormon sreće i uzimanje pauze od takvih aktivnosti na nekoliko dana. Ideja je napraviti pauzu od aktivnosti kao što su korištenje društvenih medija, igranje igrica i online kupnja kako biste resetirali razine dopamina u svom mozgu. Cilj je ponovno kalibrirati “put nagrađivanja” našeg mozga.

sto je dopamin detox

Stručnjaci kažu da kada konzumiramo digitalne medije poput TV emisija, TikTok videa, podcastova i glazbe oslobađa se mnogo dopamina u određenom dijelu mozga koji se zove “put nagrađivanja”. Kada dopamin juri tim putem, to izaziva dobar osjećaj u mozgu. Svaki poticaj djeluje kao nagrada – “sviđa mi se” na objavi ili početak vaše omiljene pjesme – djeluje kao skok doze dopamina.

Znakovi da trebate dopamin detox

Ovo su neki od znakova da trebate dopamin detox ili bolje rečeno digitalni detox. Odnosno, da biste mogli imati koristi od manje vremena ispred ekrana:

  • Vrijeme koje provodite pred ekranom je dugo: svaki dan provodite mnogo vremena na društvenim mrežama, web-lokacijama za kupovinu, u aplikacijama za igrice ili drugim platformama.
  • Stalno ste na mreži: često provjeravate telefon ili obavijesti. Na primjer, ujutro prvo provjerite društvene mreže, zatim još nekoliko puta na putu na posao, više puta tijekom dana, kada dođete kući i prije spavanja.
  • Imate manjak fokusa: kasnite na posao/u školu ili ste ometeni dok biste trebali biti produktivni zbog vremena koje provodite na internetu.
  • Neuspješno se trudite da to promijenite: Pokušali ste više puta, ali bezuspješno se trudite da ograničite svoju upotrebu telefona, društvenih medija, TV emisija ili videoigara.
  • Postajete razdražljivi kada pokušate prestati: Osjećate se razdražljivo, tjeskobno, neraspoloženo i teže vam je s koncentracijom kada pokušate ograničiti vrijeme ispred ekrana.

Koliko je istinit dopamin detox viralni trend?

Iako neka istraživanja upućuju na to da se odmor od određenih nezdravih navika može pokazati transformirajućim, većina istraživanja usredotočuje se na kliničke ovisnosti, ali ne i na svakodnevna iskušenja s kojima se svi suočavamo.

No, to nije spriječilo kreatore sadržaja na društvenim mrežama u preuveličavanju znanosti kako bi obećali neusporedivu sreću, produktivnost, akademski uspjeh i puno novaca od digitalne detoksikacije – sve redom nerealne tvrdnje.

@chrisjr404

How to use a dopamine detox to turn yourself into an academic weapon #fyp #trending #foryoupage #foryourpage #entrepreneur #finance #viral #tech #techcareer #techtok #technology #motivation #financialfreedom #money #rich #investing #college #advice #pov #cyber #cybersecurity #tiktoktrend #video #foryou #levelup #new #remotework #wealth #millionaire #chrisjr404 #entrepreneur #school

♬ original sound – chrisjr404

 

Dopamin detox je samo privremeni prekid podražaja, koji može donijeti osjećaj osvježenja, ali neće vam promijeniti život. Prava promjena zahtijeva aktivniji rad. Međutim, digitalna detoksikacija može biti koristan alat za samorefleksiju.

Izraz dopamin detox je pogrešan u ovom kontekstu

Iako je aliteracija privlačna, izraz “dopamin detox” je kontroverzan među medicinskom zajednicom jer znanstveno netočan. Riječ opisuje uklanjanje nečeg štetnog i neprirodnog, ali dopamin, koji se stvara u mozgu, nije ni jedno od toga – niti se uklanja. Praksa se također ponekad naziva dopaminskim “postom”, koji za cilj ima izgladnjivanje nagrađivanja dopaminom, dok je kemikalija i dalje prisutna i aktivna u cijelom mozgu.

Ono što se zapravo izbacuje tijekom ove prakse je bilo koji poticaj o kojem se osoba nada da će se osjećati manje ovisnom. Prikladniji (ali manje upečatljiv) naziv za rutinu mogao bi biti “rekalibracija dopamina”. Zaista, to je predanost odricanju od loših navika.

Pokušaj ove rekalibracije nije samo za ljude koji osjećaju da im kompluzivno korištenje medija preuzima živote. Psihološki stručnjaci su složni oko toga da im se sviđa što mlađa generacija istražuje digitalnu detoksikaciju i pokušava eksperimentirati s time kako se osjećaju kad nisu neprestano angažirani s digitalnim uređajima. Samo ako se zaustavimo na određeno vrijeme, možemo stvarno vidjeti kako tehnologija utječe na naše mentalno zdravlje.

Uloga dopamina u mozgu

Dopamin povezujemo s pozitivnim stanjem i poznat nam je kao “hormon radosti”, ali što se događa kada tijelo proizvodi previše dopamina zbog stalne izloženosti modernim podražajima? S jedne strane, stalno povezivanje može biti neodoljivo i psihički iscrpljujuće. S druge strane, može biti teško odspojiti ga i isključiti. Neki očiti okidači konstantne proizvodnje dopamina su skrolanje po Instagramu, beskonačni loop videa na TikToku, igranje igrica i gledanje TV-a…

Detoksikacija dopaminom fokusira se na tu određenu moždanu kemikaliju jer je osjetljiva na podražaje poput društvenih medija. Privremeno lišavanje takvih okidača teoretski bi trebalo kalibrirati zalihe dopamina u vašem mozgu i stoga učiniti vaše centre za zadovoljstvo uravnoteženijima. No, kemija mozga je kompleksnija od toga.

Dopamin je samo jedna neurokemikalija koja pridonosi sreći. Iako isključivanje brzih dopaminskih podražaja na nekoliko dana neće promijeniti vaš um, moglo bi vam pomoći da prepoznate okidače na koje se oslanjate.

detoks dopaminom

Dopamin detox može pomoći kada se pametno primjenjuje

Razumijevanje načina na koji naš mozak reagira na neprekidnu stimulaciju pametnih uređaja dolazi prvenstveno iz istraživanja ovisnosti o drogama, koje djeluju na iste puteve nagrađivanja. Kako bi kompenzirao povećan dopaminski skok, naš mozak počinje smanjivati ​​vlastitu proizvodnju i prijenos dopamina, odnosno vraća ga na baznu vrijednost. Manjak proizvodnje dopamina, koji inače proizlazi iz oblika svih oblika ovisnosti, može dovesti do osjećaja depresije i tjeskobe. Tada nastavljamo konzumirati digitalne medije – ne da bismo se osjećali dobro i sretno, već samo da bismo se osjećali normalno. Tu digitalni detox može biti od pomoći.

Kako napraviti dopamin detox

Ovo su neki koraci koji vam mogu pomoći u detoksikaciji dopaminom, odnosno da promijenite svoje navike:

  • Osvijestiti beskorisna ponašanja: važno je izgraditi svijest i uvid u to kako su određena ponašanja postala beskorisna. Na primjer, možete početi tako što ćete shvatiti da previše vremena provodite na društvenim mrežama ili da previše kupujete na internetu.
  • Odredite razdoblje “digitalnog detoksa”: Možete razgraničiti određeno vrijeme kada će vam ove aktivnosti biti zabranjene, umjesto cijelog dana. Na primjer, ako ustanovite da previše igrate poker online, možete odlučiti da to nećete raditi tijekom dana dok ste na poslu.
  • Odredite razdoblje kad ste aktivni: Možete odrediti razdoblje u danu kada se možete prepustiti aktivnosti koja vam izaziva gušt. Na primjer, možete odlučiti da ćete svake večeri, kada dođete kući s posla, provesti 30 minuta na društvenim mrežama.
  • Ograničite pristup: odložite stimulans (kao što je vaš telefon ili prijenosno računalo, na primjer) i otežajte mu pristup kada ga pokušavate ne koristiti. Tu vam može pomoći ova metoda.
  • Pronađite alternativnu aktivnost: Pronađite drugu aktivnost u kojoj uživate kako biste ostali zaokupljeni, poput trčanja, planinarenja ili čitanja knjige.
  • Uključite unutarnjeg promatrača: Dok se trudite da izbjegnete podražaj, obratite pozornost na to kada osjetite poriv za brzim dopaminom. Vježbajte promatrača, pri čemu promatrate kako želja za korištenjem toga dolazi i odlazi bez uključivanja u to.
  • Pokušajte pronaći ravnotežu: Ne kažemo da ljudi nikada ne bi trebali koristiti društvene medije ili gledati TV emisije; više se radi o pronalaženju prave ravnoteže. Iako je sjajno povezivati ​​se i komunicirati s drugima na internetu, manje je korisno provoditi desetke sati dnevno na društvenim medijima.
  • Vježbajte svjesnost: ideja je da više vodite računa o tome kako provodite svoje vrijeme. Vi biste trebali kontrolirati koliko ćete vremena potrošiti na te aktivnosti, a ne obrnuto.